Strona głównaStyl życia10 sposobów na zachowanie swojej tożsamości na emeryturze

10 sposobów na zachowanie swojej tożsamości na emeryturze

Posiadanie tożsamości ma określone korzyści w życiu. Poprzez to, że znasz swoją tożsamość masz większe szanse na osiągnięcie swoich celów bez względu na to, jakie one są. Ta prawda ma największe znaczenie podczas twoich lat jako emeryt. Poprzez określenie sobie, co chcesz osiągnąć w życiu, zyskujesz porcje pewności siebie i dumy a twoje życie nabiera sensu. Nie będziesz się czuć jakby twoje życie było niespełnione. W tym krótkim artykule spróbujemy podać 10 sposobów na odnalezienie swojej prawdziwej tożsamości.
10 sposobów na zachowanie swojej tożsamości na emeryturze [© micro10x - Fotolia.com] Oto one:

1. Zrób coś owocnego

W obecnych czasach ludzie odchodzą w stan spoczynku ze średnią wieku 57,5 po przepracowaniu około 35 lat lub więcej i dożyją, co najmniej 85 lat. Jak widać na emeryturze spędzą około 20 lat, dlatego jest sprawą nadrzędną, aby zacząć robić coś, co cię cieszy i uszczęśliwia.

2. Potraktuj emeryturę jako początek czegoś doniosłego

Jaki jest twój sposób postrzegania emerytury? Miejmy nadzieję, że traktujesz to jako początek czegoś nowego – jako czas na rozwój. Pamiętaj, że koniec jednej rzeczy jest punktem inaugurującym coś nowego. Wykorzystaj ten czas na naukę języka obcego, zacznij prowadzić jakąś działalność, spróbuj zwiedzać zagranicę. Spróbuj zrealizować swoje marzenia, to o czym zawsze marzyłeś a na co nie miałeś czasu bo pracowałeś.

3. Kontynuuj pracę

Tak to prawda! Może odszedłeś na emeryturę, ale nie z tego świata. Nadal możesz wykonywać pracę na cały lub pół etatu albo wykorzystaj swoje doświadczenie pomagając innym, chociażby jako wolontariusz. Możliwości w tym temacie są nieograniczone. Ty będziesz miał zajęcie, poczujesz się potrzebny, bo tak naprawdę inni będą cię potrzebować a przy okazji będziesz mieć okazję na zarobienie dodatkowych pieniędzy.

4. Bądź aktywny fizycznie

Poprzez pozostawanie aktywnym będziesz utrzymywać swoje zdrowie fizyczne i dobre samopoczucie na najwyższym poziomie. Wszystko zgodnie z maksymą ‘W zdrowym ciele – zdrowy duch’. Pomyśl o jodze lub, jeśli wolisz coś aktywniejszego o karate. To pomoże ci nie tylko fizycznie, ale też towarzysko – zaczniesz spotykać nowych ludzi, nawiązywać nowe kontakty.

5. Znajdź nowe cele

Emerytura to czas na znalezienie nowych celów lub powrót do starych. Teraz, gdy masz czas zdecyduj co chcesz osiągnąć, spróbuj spełnić swoje marzenia.

6. Zrób coś szlachetnego

Poprzez oddanie się jakiejś sprawie, poprzez niesieni pomocy innym znajdziesz cel sens bycia na emeryturze. Przyczynisz się do zrobienia świata chociaż odrobinę lepszym a to da ci ogromne poczucie dumy i wewnętrznego
spełnienia.

7. Rozwijaj hobby

Hobby poprawi ci samopoczucie. Może zawsze marzyłeś żeby być rzemieślnikiem, przypuśćmy jubilerem. Teraz jest czas na to, aby się tym zająć, dla przyjemności jak już wspomniano lub jeszcze lepiej – żeby sobie dorobić.

8. Pozostań młody

To, że jesteś na emeryturze nie oznacza, że nie możesz skakać na bungee, wspinać się po skałach, jeździć na nartach czy łyżwach. Rób to, na co masz ochotę i zachowaj młodzieńczy stosunek do życia.

9. Miej pozytywne nastawienie

Poprzez bycie aktywnym i posiadanie lepszego zrozumienia czego chcesz od życia, nie będzie trudnym znalezienie jego celu i znaczenia. Spróbuj zarazić innych swoim szczęściem i radością.

10. Nie gnuśniej!

Weź kontrolę nad życiem w swoje ręce i pamiętaj, że jeszcze długa droga przed tobą. Mimo, że jesteś na emeryturze to jest to początek a nie koniec a ty możesz realizować swoje sny poprzez wiarę i wytrwałość.

Jacek Piec / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 22:54:10, 06-01-2011 jadwinias

    Dzjęki za podpowiadanie,tylko co z tego jak, brakuję pomysłów.Może by tak zrobić jakąś akcję
    z pomysłami, dla tych co są na dobrym
  • 00:21:33, 16-01-2011 Eliza2

    Człowiek uzyskuje tożsamość, gdy powtarza określone zachowania. Zmiana jej jest trudna, bo jest utrwalona. Poza tym człowiek ma niesamowitą zdolność do uciekania od przyznania się przed sobą i innymi do swych (złych) nawyków. Osobowość nie zmienia się sama przez się.
    Może chodzi o cechy charakteryzujące osoby starsze?
    Tu można szukać: autokreatywność, skłonność do częstego wspominania przeszłości, sztywność poglądów, idealizowanie przeszłości, skłonność do popadania w przygnębienie i czarnowidztwo. Ma problemy ze spoglądaniem na sprawy z różnych punktów widzenia i naturalną potrzebę do dzielenia się doświadczeniami (pragnie ustrzec osoby młodsze przed nieprzemyślanymi decyzjami).
    ... zobacz więcej
  • 10:09:46, 16-01-2011 Pamira

    Emerytura to wspaniała rzecz,oby jak najdłużej trwała. Żeby zdrowym być i więcej nic nie potrzeba, no może ciut więcej grosza. Wtedy o tożsamość nie będziemy się martwić.
  • 17:12:53, 18-01-2011 Eliza2

    Cytat:
    Pamira
    Emerytura to wspaniała rzecz,oby jak najdłużej trwała. Żeby zdrowym być i więcej nic nie potrzeba, no może ciut więcej grosza. Wtedy o tożsamość nie będziemy się martwić.

    Właśnie wróciłam z zajęć sportowych. Naładowałam akumulator uśmiechu, bo zabawa była przednia. Do tego wszystkie mięśnie miały zadania do wykonania. Całe życie spędziłam goniąc czas a stres towarzyszył mi jak symbiont w pracy. Nie mogę nacieszyć się wolnością. Nigdy jej nie miałam. Odkąd pamiętam miałam obowiązki. Teraz na wszystko starcza czasu. Oby zdrowie nie odmówiło posłuszeństwa. Mnie i pozostałym członkom rodziny.
    ... zobacz więcej

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • EWST.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy