Mikroskopijne zmiany strukturalne zachodzące w starzejącym się sercu mogą zmniejszać ryzyko występowania nieregularnego rytmu serca.
Kardiomiopatia Takotsubo, znana również jako zespół złamanego serca, wiąże się z wysokim wskaźnikiem śmiertelności i powikłań.
Nawet kilka nocy z niewystarczającą ilością snu uruchamia mechanizmy molekularne związane z większym ryzykiem problemów z sercem. Jak ustalono, niedobór snu wpływa na biomarkery powiązane z chorobami układu krążenia.
Czynniki związane ze stylem życia i zdrowiem, które mają wpływ na choroby serca, wydają się silniej oddziaływać na ryzyko sercowo-naczyniowe u kobiet niż u mężczyzn.
Pacjenci leczeni z powodu niewydolności serca, u których nastąpiła poprawa funkcji pompowania serca, ciągle są narażeni na wyższe ryzyko zgonu z przyczyn sercowych lub hospitalizacji, jeśli przestaną przyjmować leki na niewydolność serca.
Niewydolność serca może zwiększać ryzyko wcześniejszej utraty zdolności poznawczych.
Sotagliflozyna, lek zatwierdzony przez Amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków do leczenia cukrzycy typu 2 oraz chorób nerek u pacjentów z dodatkowymi czynnikami ryzyka sercowo-naczyniowego, może znacząco zmniejszyć ryzyko zawału serca i udaru u tych pacjentów.
Nowe odkrycia dotyczące brunatnej tkanki tłuszczowej mogą otworzyć nową drogę do utrzymania sprawności fizycznej wraz z wiekiem.
Osoby, które odznaczały się najzdrowszymi wzorcami snu, miały o 42 proc. niższe ryzyko niewydolności serca, niezależnie od innych czynników ryzyka w porównaniu z ludźmi o kiepskich wzorcach snu.
Lek na odchudzanie i cukrzycę tirzepatyd może zmniejszyć ryzyko zgonu lub pogorszenia niewydolności serca.
Jak dbać o zdrowie w obliczu wielochorobowości? Dlaczego warto zwracać uwagę na wczesne objawy i jak aplikacje mobilne mogą wspierać pacjentów? Dr nauk medycznych i nauk o zdrowiu Beata Stepanow, prezes Stowarzyszenia Edukacji Diabetologicznej, dzieli się swoimi doświadczeniami w pracy z pacjentami i podpowiada, jak radzić sobie z wyzwaniami, jakie przynosi zespół sercowo-nerkowo-metaboliczny.
Choroby układu krążenia są główną przyczyną zgonów na całym świecie. Obejmują różne stany, spośród których sześć jest najczęstszych: zawał serca, niewydolność serca, choroba zastawkowa, udar, zaburzenia rytmu serca oraz choroba tętnic i żył obwodowych. Poniżej przedstawiamy najważniejsze objawy niewydolności serca, zgodnie z najnowszym stanem wiedzy.
Insulinooporność może być ważnym czynnikiem ryzyka rozwoju najczęstszej na świecie choroby zastawki serca - zwężenia aorty (aortic stenosis, AS).
Niewielkie ilości aktywności fizycznej, takiej jak chodzenie pod górę lub wchodzenie po schodach, mogą pomóc obniżyć ciśnienie krwi.
Zmiany w naczyniach krwionośnych mózgu mogące zwiększać ryzyko udaru i demencji są powszechne u osób z różnymi chorobami serca, niezależnie od tego, czy ludzi ci mają już za sobą udar, czy też nie.
Antydepresanty – im dłużej zażywane, tym więcej objawów odstawiennych powodują