Bez ziół i przypraw trudno wyobrazić sobie smakowitą kuchnię, pełną aromatycznych dań. Badania pokazują, że średnio każdego dnia spożywamy ok. 0,5 g różnego rodzaju roślin przyprawowych. Wiele z nich wykazuje korzystne działanie na nasze zdrowie.
Wiązówka błotna (łac. Filipendula ulmaria, synonimicznie również Spiraea ulmaria) to roślina rosnąca wzdłuż brzegów rzek i potoków. Jej pachnące kremowe kwiaty od wieków wykorzystywano do celów kulinarnych i medycznych. We współczesnym ziołolecznictwie jest sotsowana głównie przy rozmaitych dolegliwościach żołądkowych oraz dla złagodzenia objawów zapalenia stawów.
Wrześniowa pogoda przypomina bardziej letnią niż jesienną, ale i tak zmiany temperatury oraz o wiele chłodniejsze niż lipcowe poranki i wieczory sprzyjają przeziębieniom, w tym rozwojowi kaszlu. Zobacz, jakie leki są skuteczne na tę dolegliwość.
Pachnotka zwyczajna (perilla frutescens, japońska nazwa: shiso) pochodzi z Azji - rośnie m. in. w Chinach, Indiach, Japonii i Korei. Olej z nasion zioła, bogaty w kwasy tłuszczowe omega-3 oraz kwasy alfa-linolenowe, jest używany do smażenia oraz jako przyprawa, ale roślina stanowi też substrat w przemyśle lakierniczym. Jeśli chodzi o medycynę tradycyjną, pachnotka jest stosowana głównie dla osłabienia objawów alergii i astmy, a także leczenia chorób układu krążenia.
Pokrzywa od starożytności jest wykorzystywana medycznie. Zielarze polecają ją szczególnie na choroby stawów i przerost prostaty.
W czasach, kiedy w pracy króluje deadline i ASAP, niehandlowe niedziele zmuszają nas do szybkich zakupów w ciągu tygodnia, a miejsca na kolonie dla dzieci rozchodzą się w mgnieniu oka, nasze nerwy wystawiane są na wiele drażniących je czynników. Chcąc zapewnić sobie nieco relaksu, najlepiej wypić filiżankę ziół, które pomogą nam zapanować nad emocjami. Jakie napary ziołowe najlepiej pić?
Ziołowe pasty do zębów często zawierają składniki takie jak mięta pieprzowa czy goździk. Jednak w ich składzie mogą znajdować się również mniej znane, jak stosowany od tysiąclecia w krajach arabskich miswak czy ałun, który jest górskim minerałem. Jakie inne wyciągi roślinne mogą być zawarte w wybielających pastach do zębów?
Zioła to naturalne środki na wiele problemów zdrowotnych. Z całej bogatej zielarskiej palety można wybrać coś pomocnego na niemal każdą dolegliwość, zioła poprawią samopoczucie i ochronią przed różnymi kłopotami zdrowotnymi. Jedną z najbezpieczniejszych form ich przyjmowania jest herbata - tych pięć napojów to najpopularniejsze ziołowe środki.
Mącznica lekarska (Uva Ursi) jest wykorzystywana do celów leczniczych od czasów starożytnych. Pomaga przede wszystkim na problemy z pęcherzem moczowym i nerkami.
Oczar wirginjski to kwitnący krzew, który rośnie w Ameryce Północnej, Azji i Europie. Tradycyjnie jest stosowany jako środek do pielęgnacji twarzy, leczenia egzemy, hemoroidów i powstrzymywania krwawienia.