Zaparcia mogą być spowodowane chorobą, ale nierzadko wywołuje je też dieta. Ogólnie rzecz biorąc, aby układ pokarmowy dobrze działał, trzeba się odpowiednio odżywiać, w tym dostarczać sobie błonnik. Sprawdź, co warto sobie jeść, by pozbyć się zaparć.
Nietolerancja glutenu daje podobne objawy, co celiakia, ale nie są to te same choroby. Celiakia jest poważnym autoimmunologicznym schorzeniem, które może doprowadzić do niebezpiecznych uszkodzeń układu pokarmowego, nietolerancja zaś nie ma podłoża w działaniu układu odpornościowego organizmu i nie skutkuje uszkodzeniami żołądkowo-jelitowymi. Oto najczęstsze symptomy tej dolegliwości.
Każdy doświadcza zaparć od czasu do czasu, najczęściej jednak zmagają się z nimi dzieci w wieku poniżej 5 lat oraz osoby po 65 roku życia. Częściej też doznają ich kobiety niż mężczyźni. Sprawdź, jakie jedzenie sprawia, że „dopada cię" ta przykra dolegliwość.
Węglowodany powinny stanowić źródło 45 do 65 proc. dziennie przyjmowanych kalorii, tymczasem często ograniczamy ich ilość w diecie, ponieważ składniki te są uważane za winowajców w przybieraniu na wadze. Trzeba zaś wiedzieć, że nadmierne zmniejszenie dawki weglowodanów wiąże się z zaburzeniami pracy organizmu, co staje się widoczne w kilku charakaterystycznych objawach.
Dla uczonych nie ma tematów tabu. Właśnie zajeli się analizą sposobu formowania się gazów w jelitach - wynaleźli kapsułkę, która pozwoli na monitorowanie procesu kształtowania się gazów.
Współczesne łazienki miewają bardzo ciekawy design i imponujące rozwiązania, ale okazuje się, że większość z nich odznacza się jednym ważnym mankamentem - toaletami, które nie sprzyjają załatwianiu potrzeb fizjologicznych. Tymczasem dobrze zaprojektowana ubikacja lub przyjęcie odpowiedniej pozycji pozwala pozbyć się zaparć.
Na całym świecie na zespół jelita drażliwego cierpi nawet 15 procent ludzi. Jest to wstydliwa i uciążliwa dolegliwość, która może zaburzać normalne funkcjonowanie.
Warto mieć w domu aloes, stanowi pomocny składnik zestawu pierwszej pomocy. Żel z liści rośliny pomaga m. in. na oparzenia, oparzenia słoneczne i otarcia. To nie wszystkie lecznicze właściwości aloesu, jest też skuteczny przy problemach żołądkowo-jelitowych i nie tylko.
Rozmaryn (Rosmarinus officinalis) jest powszechną zimozieloną rośliną uprawiana w wielu różnych częściach świata. Od wieków wykorzystuje się go do celów medycznych. Tradycyjnie stosuje się go kolkę, stres, czy problemy z oddychaniem. Sprawdź, kiedy sięgać po to popularne zioło.
W dzisiejszych czasach coraz częściej mamy problemy z układem pokarmowym. Stres, ciągły pośpiech czy nieodpowiednie nawyki żywieniowe oraz brak czasu na zjedzenie posiłków negatywnie wpływają na nasz układ pokarmowy, często powodując nieprzyjemne dolegliwości czy zaczątek do jednostek chorobowych.