Osłabienie pamięci może mieć różne pochodzenie, ale bez względu na to zawsze utrudnia normalne funkcjonowanie. Trzeba więc umieć rozpoznać objawy dolegliwości i przeciwdziałać pogłębianiu się problemu.
Osoby starsze, którzy zażywały witaminę B12 i kwas foliowy przez dwa lata, wykazywały większą poprawę na testach krótko- i długoterminowej pamięci, niż ci, którzy nie przyjmowali witamin - wynika z australijskich badań.
Problemy z pamięcią i innymi zdolnościami poznawczymi nie dotyczą jedynie ludzi sędziwych. Okazuje się, że już 45-latkowie doświadczają osłabienia możliwości mentalnych.
Niedawno opracowana i wdrożona forma insuliny (lek przyjmowany wziewnie) jest polecana nie tylko pacjentom z cukrzycą, może bowiem przydać korzyści także osobom z chorobą Alzheimera.
Każdy, kto kiedykolwiek zbyt dużo wypił, poznał uczucie, że powiedział lub zrobił coś nierozsądnego. Teraz naukowcy są przekonani, że odkryli, dlaczego alkohol sprawia, iż ludzie zachowują się w ten sposób.
Spożywanie zbyt dużej ilości soli w połączeniu ze zbyt niską aktywnością fizyczną może spowodować spadek zdolności poznawczych.
Nie tylko mężczyźni chrapią. Kobiety nierzadko zaczynają mieć problemy z tą dolegliwością w okresie okołomneopauzalnym. Nie tylko jest nieprzyjemna i często przeszkadza partnerowi, ale może stanowić również objaw zaburzeń oddychania, takie jak bezdech senny. Uczeni odkryli, że w przypadku starszych kobiet chrapanie wiąże się z rozwojem zaburzeń poznawczych.
Okolica, w jakiej się mieszka, wpływa na stan zdrowia. Z badań wynika, że starsze kobiety, które mieszkają w kiepskiej dzielnicy, częściej zmagają się z zaburzeniami poznawczymi.
Tak zwany "dobry cholesterol", tj. HDL, może pomóc utrzymać mózg w dobrej kondycji, a nawet chroni przed demencją, wynika z badań opublikowanych w Journal of the American Heart Association.
Starsze osoby, które regularnie ćwiczą, zmniejszają ryzyko osłabienia zdolności umysłowych, wynika z nowych badań. Badacze dowiedli, że osoby, które były najbardziej aktywne fizycznie, miały aż o 90% niższe ryzyko zachorowania na znaczne zaburzenia funkcji poznawczych, w porównaniu z tymi, którzy ćwiczyli najrzadziej.
Leki, które są powszechnie stosowane przez osoby starsze, mogą mieć wpływ na zaburzenia poznawcze, wynika z nowych badań. Medykamenty, które często są przyjmowane przez ludzi starszych przebywających w domach opieki, bądź wymagających regularnej asysty w swoich domach, są związane z zaburzeniami poznawczymi, informują uczeni.
Picie 100% soków owocowych może mieć ochronne dla zdrowia efekty podobne do tych uzyskiwanych dzięki konsumpcji całych owoców, wynika z badań przedstawionych na spotkaniu Experimental Biology 2011.
Opóźnienie pojawienia się objawów demencji jest możliwe dzięki odpowiedniemu treningowi. Mózg zaczyna się kurczyć od około 20 roku życia, ale - jakkolwiek brzmi dość poważnie - nie oznacza to nieuchronnej utraty bystrości umysłu. Mózg jest w stanie adaptować się także u osób w podeszłym wieku lub tych, którzy doświadczają pierwszych oznak demencji.
Na pewno nie należy do najpopularniejszych napojów, ale warto wziąć go pod uwagę przy planowaniu codziennego menu. Sok z buraków zwiększa dopływ krwi do mózgu i poprawia zdolności poznawcze.
Sepsa to zespół ogólnoustrojowej reakcji zapalnej spowodowanej zakażeniem, który powoduje zagrażające życiu choroby i nierzadko czyni osoby starsze niepełnosprawnymi oraz cierpiącymi z powodu problemów z pamięcią. Naukowcy twierdzą, że zaburzenia funkcji poznawczych, które następują w wyniku sepsy u 60 procent starszych pacjentów, przeradzają się w wieloletnie problemy.
Udar przyspiesza osłabienie zdolności poznawczych – wykształceni nie są zabezpieczeni