Mikroorganizmy w mikrobiomie jelitowym pełnią bardzo istotne role, współodpowiadają m. in. za skuteczność układu immunologicznego poprzez udział w wytwarzaniu witamin, związków przeciwzapalnych, a także substancji, które wpływają na mózg.
Serotonina, hormon, którego poziom odpowiada za nasze psychiczne samopoczucie, w znacznej mierze produkowany jest nie w mózgu, ale w jelitach i to od ilości oraz jakości mikrorganizmów w jelitach zależy efektywność wytwarzania serotoniny.
Muzyka nie tylko łagodzi obyczaje, ale może wpływać na stan naszego umysłu. Odkryto, że określone dźwięki sprzyjają przywoływaniu dobrych wspomnień. Jeśli więc chcesz poprawić sobie humor, włącz odpowiednią melodię.
Najczęstsze symptomy depresji to: głęboki smutek, apatia, utrata zainteresowania tym, co dzieje się dokoła. Chorzy tracą energię do działania, trudno im się skoncentrować i wykonywać codzienne obowiązki. Jednakże depresja może objawiać się także w znacznie mniej klarowny sposób - te cztery oznaki powinny nakłaniać do powinny nakłaniać do bliższego przyjrzenia się sobie lub komuś bliskiemu - w razie konieczności - poddania się profesjonalnej diagnozie.
Otyli ludzie słabiej sobie radzą z dokonywaniem odpowiednich wyborów niż, ci którzy są szczupli, uważają badacze University of Manitoba.
Kobiety, które w średnim wieku często są niespokojne, humorzaste, zagniewane, mogą mieć wyższe ryzyko rozwoju choroby Alzheimera w późniejszym życiu.
Masz problemy z nadmiarem kilogramów? Wiń swoje „ja". Jak uważają niektórzy eksperci, pewne typy osobowości są predysponowane do przybierania na wadze.
Choroba afektywna dwubiegunowa (ChAD), określana też jako psychoza maniakalno-depresyjna, jest poważną chorobą psychiczną, która powoduje nietypowe, skrajne zmiany nastroju, poziomu energii i aktywności oraz zdolności wykonywania codziennych zadań (definicja wg amerykańskiego Narodowego Instytutu Zdrowia Psychicznego - National Instytut of Mental Healt, NIHM).
Rozmowa na temat choroby afektywnej dwubiegunowej z prof. dr hab. n. med. Andrzejem Czernikiewiczem, kierownikiem Katedry i Kliniki Psychiatrii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.
Niepewność jutra, ryzyko utraty pracy, nasilona presja konsumpcyjna i rywalizacja finansowa to główne czynniki ze sfery ekonomiczno-społecznej, które przyczyniają się do wzrostu podatności na choroby psychiczne.