Społeczeństwa wielu krajów się starzeją, więc opieka nad osobami starszymi - w obliczu niedoboru pracowników opieki, rosnących kosztów służby zdrowia i zmieniających się struktur rodzinnych - staje się coraz pilniejszym problemem społecznym.
Istnieje silna zależność między tym, jak starsza osoba postrzega swój proces starzenia się, a tym, jak przebiega powrót do sprawności fizycznej po upadku.
Aktywność opracowana specjalnie dla starszych kobiet okazała się skuteczna w zmniejszaniu upadków, zwłaszcza wśród pań stosujących polifarmakoterapię (przyjmujących wiele leków), mówią eksperci z Uniwersytetu Wschodniej Finlandii.
Osoby, u których utrzymują się objawy wstrząsu mózgu, powinny jak najszybciej udać się na fizjoterapię.
To, jak długo dana osoba może stać - na jednej nodze - jest bardziej wyrazistym wskaźnikiem starzenia się niż zmiany w sile lub chodzie, mówią medycy z Mayo Clinic.
To, co ludzie słyszą i czego nie słyszą, może mieć bezpośredni wpływ na ich równowagę, ostrzegają eksperci.
Starsze kobiety zmagające się z nietrzymaniem moczu mogą osłabić objawy dolegliwości dzięki ćwiczeniom takim jak: joga, a także rozciąganie i wzmacnianie.
W naszej kulturze rzadko kto chodzi po domu w butach. W niektórych krajach jest to jednak standard. Okazuje się, że ma to swoje zalety - chodzenie po domu boso, w skarpetkach lub luźnych kapciach może sprzyjać upadkom wśród osób starszych.
Kiedy ludzie starsi upadają w mieszkaniu, liczy się każda sekunda - zwłaszcza gdy są sami. Eksperci opracowują systemy, które ułatwią wykrywanie wypadku i przekażą informację odpowiednim służbom.
Ile witaminy D może poprawić pamięć, zdolność uczenia się i podejmowanie decyzji u osób starszych, a ile to za dużo?
Umiejętność wygodnego przejścia jednego kilometra może pomóc w przewidywaniu ryzyka złamania. Już samo zapytanie pacjenta o ograniczenia chodu mogłoby pozwolić lekarzom na zidentyfikowanie osoby wymagające dalszych badań stanu kości, uważają medycy z Garvan Institute of Medical Research.
W przypadku osób starszych omdlenia i upadki są poważnym zagrożeniem dla zdrowia. Mogą prowadzić do znacznych obrażeń, hospitalizacji i innych poważnych konsekwencji. Niektóre choroby przewlekłe, a także przyjmowanie określonych leków, mogą zwiększać ryzyko upadków i urazów.
Tak powszechne upadki, jak poślizgnięcie się podczas schodzenia z krawężnika, mogą wydawać się stosunkowo nieszkodliwe, w przypadku ludzi starszych jednak nierzadko prowadzą do poważnych obrażeń i śmierci.
Po udarze aktywność fizyczna może mieć kluczowe znaczenie dla powrotu do zdrowia.
Co roku upadki powodują wiele urazów u osób starszych i staje się to poważnym problemem zdrowia publicznego. Ludzie chorujący na demencję zaś są dwukrotnie bardziej narażeni na upadek i trzykrotnie bardziej narażeni na poważne urazy związane z upadkiem, takie jak złamania, w porównaniu z osobami bez demencji.
Antydepresanty – im dłużej zażywane, tym więcej objawów odstawiennych powodują