Przewlekłe infekcje jamy ustnej są czynnikami ryzyka zarówno choroby wieńcowej, jak i udaru niedokrwiennego.
Zielona herbata pomaga uchronić się przed miażdżycą. Zielona herbata dała efekt w postaci rozszerzenia tętnic, skutek taki zaobserwowano już po pół godziny po spożyciu herbaty.
Aż 80 proc. Polaków obawia się najbardziej schorzeń układu krążenia, w tym zawałów serca, udarów mózgu czy miażdżycy, a 60 proc. nowotworów – wynika z raportu„Kondycja zdrowotna Polaków”. Większość badanych wie, jak można przeciwdziałać tym chorobom, ale z wdrażaniem tego w życie idzie już znacznie gorzej. Eksperci podkreślają, że ważny jest ruch i odpowiednie odżywianie.
Z jednej strony problemy ze snem mają związek z wyższym ryzykiem udaru, z drugiej zaś, kłopoty z odpoczynkiem pogłębiają się po udarze.
Styl życia jest kluczowy, jeśli chodzi o profilaktykę zawału serca, mówią eksperci z Karolinska Institutet w Sztokholmie.
Nowy powszechnie używany test może nie wykryć cukrzycy, test starszy jest skuteczniejszy w tym zakresie, wynika z amerykańskich badań.
Osoby, które zmagają się z objawami depresji, są bardziej zagrożone udarem niedokrwiennym.
W niektórych przypadkach konieczne jest zażywanie leków, by obniżyć poziom cholesterolu, warto jednak pamiętać, że niektóre składniki dietetyczne także mają takie właściwości.
Buraki mogą być pomocne w walce z nadciśnieniem. Znajdujące się w tych warzywach azotany okazały się ponad 100 razy silniejszy niż potas w ochronie przed wywołanym solą wzrostem ciśnienia krwi.
Ludzie, którzy nie sypiają o tych samych porach i poświecają na odpoczynek różne ilości godzin, mają wyższe ryzyko wystąpienia zdarzeń sercowo-naczyniowych, w tym udaru, zastoinowej niewydolności serca oraz choroby wieńcowej serca.
Zanieczyszczone powietrze wywołuje różne choroby i skraca nam życie. Obliczono, że na całym świecie z tego powodu przedwcześnie umiera około 9 milionów ludzi, w samej Europie zaś ok. 800 tysięcy.
W Polsce udary mózgu są trzecią co do częstości występowania przyczyną śmierci i pierwszą niepełnosprawności u osób po 40. roku życia. Schorzenie to występuje u około 70 000 Polaków rocznie. Z badania „Zdrowa ONA" wynika, że 70% Polaków wie, czym jest udar mózgu. Czy posiadana wiedza jest zgodna z rzeczywistością? Wspólnie z ekspertami programu „Zdrowa ONA" neurologiem i neuropsychologiem przedstawiamy najważniejsze fakty i obalamy najczęstsze mity dotyczące udarów mózgu.
Wysoki poziom testosteronu znacznie zwiększa ryzyko niewydolności serca i zakrzepów krwi, które prowadzą do udarów.
Badacze nie moga się zgodzić co do wpływu niewielkich dawek alkoholu na układ sercowo-naczyniowe. Z niektórzych analiz wynika, że małe dawki czegoś mocniejszego poprawiają krążenie, z innych - tych nowych także - że zagrażają sercu. Kolejne testy pokazują, że już małe ilości alkoholu mogą podwyższać ciśnienie.
Ludzie zmagający się z depresją, mogą być bardziej narażeni na udary. Szczególnie dotyczy to seniorow – twierdzą uczeni z University of Miami.
Udar przyspiesza osłabienie zdolności poznawczych – wykształceni nie są zabezpieczeni