Jak odkryto na Uniwersytecie w Bath, w przypadku pacjentów z migotaniem przedsionków (atrial fibrillation, AF) ryzyko udaru lub zawału serca wynikające z odstawienia leków przeciwzakrzepowych przewyższa ryzyko krwawienia.
Osoby, które angażują się w umiarkowaną do intensywnej aktywność fizyczną, mogą być mniej narażone na rozwój demencji, udaru, lęku, depresji i zaburzeń snu.
Lek rozpuszczający skrzepy - alteplaza - poprawił powrót do zdrowia pacjentów po udarze niedokrwiennym o ponad 50 proc., nawet jeśli został podany do 24 godzin po wystąpieniu objawów.
Minęło już kilka tygodni 2025 roku. Jeśli masz problem z dotrzymaniem noworocznych postanowień, bądź silny/a, ponieważ badania University of South Australia pokazują, że wyrobienie sobie zdrowego nawyku może zająć więcej czasu, niż się spodziewasz.
Lek często stosowany w leczeniu nadciśnienia i zapobieganiu migrenom ma związek ze zmniejszeniem ryzyka udaru niedokrwiennego u kobiet stosujących go w celu zapobiegania migrenie.
Nitkowanie zębów przynajmniej raz w tygodniu może wiązać się z niższym ryzykiem udaru spowodowanego przez skrzep krwi blokujący przepływ krwi do mózgu i nieregularne bicie serca.
Choroby układu krążenia (cardiovascular disease, CVD) i nowotwory to najpowszechniejsze przyczyny śmierci na całym świecie. Na Uniwersytecie Teksańskim zaś odkryto, że u pacjentek, u których zdiagnozowano zaawansowanego lub przerzutowego raka piersi, ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia przed diagnozą jest istotnie wyższe w porównaniu do pacjentek, u których nowotwór zdiagnozowano we wczesnym stadium.
Gdy słowa zawodzą, gesty mogą pomóc przekazać wiadomość - szczególnie osobom z zaburzeniami mowy. Międzynarodowy zespół badawczy wykazał, że słuchacze częściej i znacznie dłużej, niż wcześniej sądzono, zwracają uwagę na gesty osób z afazją.
Przeanalizowano obrazy mózgu 70-latków i oszacowano biologiczny wiek tych narządów. Jak odkryto, czynniki szkodliwe dla zdrowia naczyń, takie jak stany zapalne i wysoki poziom glukozy, są powiązane z mózgiem wyglądającym na starszy niż wynika to wieku metrykalnego, podczas gdy zdrowy styl życia był związany z młodszym obrazem tego organu.
U osób w średnim wieku czynniki ryzyka, takie jak nadmierne ciśnienie krwi, poziom cukru we krwi i cholesterol, które nie są dobrze kontrolowane, w połączeniu z nieprzestrzeganiem pewnych zdrowych nawyków, w tym ćwiczeń, diety i odpowiedniego odpoczynku, są powiązane z wyższym ryzykiem udaru, demencji lub depresji w późniejszym życiu.
Gdyby każdy w populacji Stanów Zjednoczonych był tak aktywny jak 25 procent najaktywniejszych, osoby powyżej 40-go roku życia mogłyby liczyć na wydłużenie swojego życia średnio o pięć lat, mówią eksperci z Griffith University.
Naukowcy z Uniwersytetu w Uppsali przeanalizowali wpływ siedmiu różnych terapii hormonalnych u kobiet w okresie menopauzy na ryzyko wystąpienia zakrzepów krwi, udaru i zawału serca. Przeanalizowano dane około miliona kobiet w wieku 50 - 58 lat i okazało się, że ryzyko różni się w zależności od substancji czynnej i sposobu przyjmowania leków.
Osoby na diecie obfitującej w wysoko przetworzoną żywność, taką jak napoje gazowane, chipsy i ciastka, mogą mieć wyższe ryzyko wystąpienia problemów z pamięcią i myśleniem oraz udaru mózgu niż ludzi ograniczający ilość takich produktów w swoim jadłospisie, mówią eksperci z Amerykańskiej Akademii Neurologii.
Nieznacznie otyłe osoby mają mniejsze ryzyko trwałej niepełnosprawności po udarze. To kolejny element paradoksu otyłości, czyli takich aspektów nadmiernej wagi, które wydają się mieć ochronny wpływ na zdrowie.
Choroby układu krążenia są główną przyczyną śmiertelności w Europie Zachodniej, stanowiły przyczynę jednej trzeciej zgonów w 2019 roku. Uważa się, że dieta odpowiada za około 30 proc. takich zgonów. Polityka prewencyjna związana z odżywianiem to główne wyzwanie dla zdrowia publicznego w przypadku tych chorób.
Udar przyspiesza osłabienie zdolności poznawczych – wykształceni nie są zabezpieczeni