Sztuka może pozytywnie wpływać na nasz nastrój. Czy działa to jednak również wtedy, gdy oglądamy obrazy na ekranie? Międzynarodowy zespół badawczy postanowił to sprawdzić.
Ludzi na całym świecie pociąga tworzenie i odbieranie sztuki, a emocje są zwykle głównym tematem nie tylko w dziełach wizualnych, a też w muzyce i sztukach performatywnych. Mimo to, mechanizmy leżące u podstaw odczuć, jakie wywołuje sztuka, ciągle są słabo opisane.
Wczoraj w Warszawie zmarł Henryk Jerzy Chmielewski (Papcio Chmiel) najpopularniejszy autor komiksów w Polsce, grafik, rysownik i publicysta, autor serii „Tytus, Romek i A’Tomek”. Miał 98 lat.
Obcowanie z naturą, podziwianie sztuki i duchowa, religijna aktywność mogą wzmocnić układ odpornościowy i działać przeciwzapalnie, mówią uczeni z Uiwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley.
Osoby starsze, które mają kontakt ze sztuką, żyją dłużej niż ci, którzy interesują się nią sporadycznie lub wcale, wynika z badań uczonych z University College London.
3 października w Poznaniu otwarta zostanie wystawa wirtualnej rzeczywistości stworzona przez Björk. "Björk Digital" będzie można oglądać do końca miesiąca.
Czy może istnieć coś takiego jak Muzeum Falsyfikatów? Okazuje się, że jak najbardziej. I na dodatek znajduje się niezbyt daleko od naszej granicy - w niemieckiej Brandenburgii.
Puentylizm, czyli „kunszt stawiania kropek”, to fascynujący rozdział w dziejach historii sztuki. Wiedeńska galeria Albertina docenia ten fakt, prezentując działa Seurata, Signaca, van Gogha, Picassa, Matissea oraz wielu innych.
Na początku października już po raz siódmy odbędzie się Międzynarodowy Przegląd Umiejętności Artystycznych Amatorskich Zespołów Seniorów i Osób Niepełnosprawnych PUMA 2016. Tradycyjnie, oprócz przeglądu organizatorzy zaplanowali konferencję naukowo-szkoleniową, w tym roku w całości poświęconą starzeniu się.
Multikino i British Council, w ramach cyklu „Sztuka brytyjska na wielkim ekranie”, zapraszają na retransmisje sztuki Williama Szekspira „Jak wam się podoba”. Spektakl z National Theatre w reżyserii Polly Findlay z Rosalie Craig w roli Rozalindy będzie można zobaczyć 31 maja 2016 roku w 18 kinach sieci Multikino.
Osoby pełniące rolę opiekunów pacjentów z chorobą Alzheimera, powinny oddawać się jakiemuś kreatywnemu hobby - dzięki temu ograniczą poziom depresji.
20 kwietnia w Teatrze Polskim odbędzie się 22. gala wręczenia nagród Akademii Fonograficznej Fryderyk 2016 w kategoriach muzyki rozrywkowej i jazzowej. Gościem specjalnym imprezy będzie Jean Michel Jarre.
Do 22 listopada potrwa rozpoczynający się dziś w austriackiej stolicy Wiedeński Tydzień Sztuki - Vienna Art Week 2015. To impreza skupiająca wokół siebie ponad 200 różnorodnych wydarzeń kulturalnych, w których udział wezmą twórcy z całego świata.
Do środy 24 VI potrwają w Warszawie 8. Juwenalia III Wieku. Przez trzy dni na dwóch scenach warszawskiego Klubu Hybrydy i Teatru Palladium wystąpi 3,5 tysiące seniorów z Uniwersytetów III Wieku z całej Polski. Śpiewają solowo, chóralnie, zespołowo, prezentują sztuki teatralne, a nawet tańczą.
Muzyka rozbrzmiewająca wśród najpiękniejszych toruńskich zabytków, pokazy teatrów ulicznych, uroczyste odsłonięcie Piernikowej Alei Gwiazd — to tylko część z atrakcji jakie czekają na mieszkańców Torunia oraz turystów podczas Święta Miasta. Tegoroczna edycja potrwa od 23 do 28 czerwca.
Zdrowie to inwestycja - dla siebie i bliskich. Jak dbać o zdrowie w obliczu wielochorobowości?