Dziś o telefonach pisze się zwykle w kontekście smartfonów – modeli z dotykowymi ekranami, zaawansowanymi aparatami fotograficznymi, procesorami i systemem operacyjnym. Jest jednak całkiem duża grupa odbiorców, która także korzysta z telefonów, ale o zgoła innych funkcjach. Mowa o osobach dojrzałych i seniorach. Czym więc powinien charakteryzować się dobry telefon dla seniora i na co zwrócić uwagę podczas jego zakupu?
Smartfony w coraz większym stopniu zastępują nasze portfele. Dlatego trzeba je dobrze chronić, gdyż są przepustką do naszych pieniędzy. Za ich pomocą można bowiem ukraść nawet większą kwotę niż ta, jaką zwykle nosimy w portfelu. Telefon może posłużyć przestępcom do kradzieży wszystkich naszych oszczędności. mBank ostrzegał niedawno przed wirusem, który atakuje nasze smartfony i wyłudza informacje potrzebne do kradzieży pieniędzy z konta
Krótkowzroczność staje się prawdziwą plagą - już jeden na trzech Europejczyków odznacza się tą wadą wzroku. Przyczną może być nadmierne korzystanie z komputerów, telefonów komórkowych, czy tabletów.
Jak pokazują badania, na telefonie, zwłaszcza typu smartfon, znajduje się 5 razy więcej bakterii niż na klamce czy desce klozetowej! Naukowcy alarmują: czyśćmy telefon codziennie. Nie jest to trudne. Sprawdźmy jak obchodzić się z urządzeniami, by ich nie uszkodzić.
W dzisiejszych czasach za pomocą smartfona możemy zlecać przelewy, płacić w sklepach tradycyjnych i internetowych, a nawet wypłacać pieniądze z bankomatów. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, ale powoduje, że trzeba być bardzo ostrożnym podczas korzystania z tego urządzenia. Ryzyko wiąże się bowiem nie tylko z jego zgubieniem czy kradzieżą. mBank ostrzegał niedawno przed wirusem, który atakuje nasze smartfony i wyłudza informacje potrzebne do kradzieży pieniędzy z konta.
30 procent polskich internautów nie zmienia haseł dostępu do portali, a aż 25% z nas nie ma zainstalowanego oprogramowania antywirusowego na swoich urządzeniach mobilnych. W ten sposób sami ułatwiamy cyberprzestępcom kradzież naszych danych. Bezpieczeństwo w przeglądarce to nie wszystko. Coraz więcej danych udostępniamy nie przez strony internetowe, ale za pośrednictwem aplikacji mobilnych, dlatego o bezpieczeństwo smartfona też trzeba zadbać.
Dziś 63,7% gospodarstw domowych ma własne „cztery kółka”. Dekadę temu samochód miała co druga rodzina. Dla porównania 2015 roku smartfonem dysponowało 45,4% familii, aby w rok później ten odsetek podskoczył do 53,4%. Wciąż smartfony są mniej popularne niż auta. Jeśli jednak dynamika obserwowanych zmian się utrzyma, stan ten już niebawem się zmieni. Podobne zmiany widać w przypadku telewizorów, kamer i drukarek.
Ewolucja nie przygotowała nas do nieustannego wpatrywania się w ekrany monitorów czy smartfonów – a do takich zachowań zmusza nas życie w XXI w. Ciągła praca „u boku” technologii zakorzeniła się w naszym stylu życia na tyle mocno, że bez problemu akceptujemy ją na wszystkich płaszczyznach życia, nawet jako element wychowywania dzieci. Czy zezwalanie dziecku na oglądanie bajek przed telewizorem czy tabletem w ciągu dnia to zawsze dobry pomysł?
Jeszcze nie tak dawno, w okresie wakacji, ze skrzynek pocztowych wyjmowaliśmy kolorowe pocztówki z mazurskimi jeziorami czy egzotycznymi palmami. A po powrocie z letniego wypoczynku szybko biegliśmy do najbliższego fotografa, by wywołać kliszę ze zdjęciami. Dziś zwyczaj wysyłania pozdrowień z wakacji czy wywoływania zdjęć odchodzi do lamusa. Dlaczego? Wszystkiemu winien jest wielofunkcyjny smartfon, za pomocą którego możemy robić zdjęcia, wysyłać smsy lub nawigować drogę.
Zawartość szklanki wylądowała na smartfonie, GPS nie zniósł ulewy, a latarka zanurkowała w strumieniu. Wakacje sprzyjają takim wypadkom. Podpowiadamy, jak ratować zalaną elektronikę.
Nowe technologie ułatwiają życie, pomagają się rozwijać i utrzymać zdolności poznawcze na wysokim poziomie. Mogą mieć też i negatywne efekty dla naszych możliwości kognitywnych.
Coraz częściej do robienia zdjęć używamy smartfonów. Z ich pomocą można już zrobić naprawdę piękne ujęcia. Dodatkowo, dostępnych jest wiele pomocnych aplikacji do obróbki zdjęć. Dzięki nim fotografowanie będzie jeszcze przyjemniejsze, a zdjęcia z wakacji profesjonalne i oryginalne. Wybraliśmy i opisaliśmy 3 najlepsze.
W ciągu roku liczba cyberataków wymuszających okup wzrosła ponaddwukrotnie, a liczba zainfekowanych smartfonów nawet trzykrotnie – wynika z raportu CERT Orange Polska. W 2016 roku zespół monitorujący bezpieczeństwo w sieci Orange notował blisko 50 poważnych incydentów bezpieczeństwa dziennie. Eksperci alarmują, że w tym roku cyberprzestępcy nie odpuszczą. Przewidują dalszy wzrost ataków z wykorzystaniem internetu rzeczy i mediów społecznościowych.
Telefony komórkowe to prywatne bazy danych. Przechowujemy w nich zdjęcia, wiadomości SMS, adresy, a nawet dokumenty. Kradzież lub zgubienie smartfona jest zatem ogromną stratą, a także niebezpieczeństwem. Jak więc go zabezpieczyć? Kilka poniższych rad ułatwi ochronę telefonu.
43 proc. Polaków w wieku od 50 do 75 lat deklaruje, że regularnie używa urządzeń cyfrowych. To aż dwukrotnie więcej niż średnia europejska. Internet jest przez polskich seniorów uznawany za dobrą alternatywę dla telewizji, którą ogląda się w Polsce mniej niż w innych krajach. Traktowany jest także jako wiarygodne źródło informacji i pomaga w dokonywaniu wyborów. Polscy seniorzy regularnie korzystają z internetowych porównywarek cen i czytają komentarze internautów, ale same zakupy najczęściej robią w sklepach stacjonarnych – to wnioski płynące z raportu L’Observatoire Cetelem 2016 „Czy srebrną gospodarkę czeka złoty wiek?” przygotowanego przez BNP Paribas Personal Finance.
Zdrowie to inwestycja - dla siebie i bliskich. Jak dbać o zdrowie w obliczu wielochorobowości?