Osoby starsze, które odczuwają senność w ciągu dnia lub nie wykazują chęci do aktywności z powodu problemów ze snem, mogą być bardziej narażone na rozwój zespołu chorobowego mogącego prowadzić do demencji.
W pewnym momencie wielu z nas doświadczyło senności po obiedzie, walcząc o zachowanie czujności w środku popołudnia i sięgając po butelkę wody, aby nawodnić zmęczone ciało. Ale co z osobami cierpiącymi na nadmierną senność w ciągu dnia, czyli senność trwającą przez cały czas pozostawania na jawie?
Osoby, które przeszły udar, mogą częściej spać zbyt długo lub zbyt krótko w porównaniu z ludźmi, którzy nie mają za sobą udaru.
Każdemu zdarza się czasem być sennym w pracy, zwłaszcza po obfitym obiedzie. Ale dla osób, których praca wymaga prowadzenia pojazdów lub pracy z ciężkim sprzętem, senność może być niezwykle niebezpieczna - jeśli nie wręcz śmiertelna. Aby chronić kierowców i operatorów maszyn przed niebezpieczeństwem zasypiania, na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley stworzono prototyp słuchawek dousznych, które wykrywają oznaki senności w mózgu.
Zmiana czasu dwa razy w roku to tradycja w wielu miejscach na świecie, ale wiosenne przejście na czas letni nierzadko wywołuje niezadowolenie z powodu utraty godziny snu.
Mniej znany kannabinoid o nazwie kannabigerol (Cannabigerol, CBG), skutecznie zmniejszył niepokój bez odurzenia typowego dla całej rośliny konopi. Może też nawet mieć pewne efekty poprawiające pamięć.
Uczucie senności może sprawić, że poczujesz się o dziesięć lat starszym człowiekiem. Naukowcy z Uniwersytetu w Sztokholmie odkryli, że sen oddziałuje na to, na ile lat się czujemy.
Jeśli źle sypiasz, bardziej narażasz się na napady migreny. Poprawa jakości snu może więc zmniejszyć te uciążliwe ataki.
Dobry sen przygotowuje nas na kolejny dzień. I odwrotnie, niewystarczająca ilość odpoczynku osłabia wydajność w zadaniach wymagających uwagi, pamięci i funkcji wykonawczych. Warto monitorować swój sen, by lepiej poznać swoje potrzeby.
Jak sypiasz? Badania pokazują, że przejście z czasu zimowego na czas letni wiąże się z krótkim nasileniem zaburzeń snu, takich jak trudności z zasypianiem lub utrzymaniem snu, co nie ma miejsca po zmianie czasu z letniego na zimowy. Okazuje się, że niewielkiej zmianie podlega ilość snu w zależności od pory roku.
Kiedy ludzie czują się senni lub uważni, odczucie to jest do pewnego stopnia kontrolowane przez zmiany temperatur w 24-godzinnym rytmie dobowym. Inżynierowie z University of Texas w Austin opracowali unikalny system materacy i poduszek, który wykorzystuje ogrzewanie i chłodzenie, aby „informować" ciało, że czas iść spać.
Ketamina to najszybciej działający środek przeciwdepresyjny, daje efekty już w ciągu kilku godzin, tymczasem na skuteczność innych leków przeciwdepresyjnych trzeba czekać kilka tygodni. Jednakże ketaminę można podawać tylko przez ograniczony czas ze względu na liczne skutki uboczne.
Starsze osoby, które doświadczają senności w ciągu dnia, mogą być narażone na ryzyko rozwoju różnych nowych chorób, w tym cukrzycy, raka i nadciśnienia.
Przewlekły ból znacznie obniża jakość życia człowieka, a dostępne bez recepty leki przeciwbólowe, takie jak ibuprofen lub kwas acetylosalicylowy, są nieskuteczne w łagodzeniu przewlekłych dolegliwości. W takich przypadkach wybierany bywa lek przeznaczony do łagodzenia zupełnie innego stanu, tj. depresji.
Niektórzy ludzie chętnie udają się na popołudniową drzemkę. Jedni, aby nadrobić zaległości w śnie, inni, by zyskać większą uwagę na w nadchodzących godzinach.