Odkryto istotną rolę, jaką mikrobiota jelitowa odgrywa w regulacji reakcji na stres poprzez interakcję z rytmem dobowym organizmu.
Relacja między przybieraniem na wadze a jej utratą jest w przeważającej mierze determinowana przez to, co jesz, ile jesz i ile ćwiczysz. Ale często pomijany jest inny ważny czynnik... znaczenie ma też, kiedy jesz, bo to jest kluczowe dla efektywności spalania kalorii.
Aby utrzymać wagę pod kontrolą, ważne jest nie tylko, aby zwracać uwagę na to, co jemy, ale także na pory, w których jemy.
Jeśli chodzi o niektóre zagrożenia dla zdrowia związane ze światłem w nocy, jego kolor może mieć duże znaczenie. Jak odkryto, niebieskie światło ,a najgorszy wpływ na pomiary związane z nastrojem, a nieco mniej negatywnie oddziałuje światło białe.
Światło zewnętrzne w nocy może być istotnym czynnikiem ryzyka choroby Alzheimera, ostrzegają eksperci z Rush University.
Osoby z nadwagą, które ignorują sygnały swojego ciała, że czas spać, ponoszą tego istotne negatywne konsekwencje.
Zmiana czasu dwa razy w roku to tradycja w wielu miejscach na świecie, ale wiosenne przejście na czas letni nierzadko wywołuje niezadowolenie z powodu utraty godziny snu.
Pracownicy zmianowi, szczególnie ci pracujący na stałe na nocne zmiany, mogą być narażeni na zwiększone ryzyko umiarkowanej lub ciężkiej astmy.
Odkryto, dlaczego praca na nocną zmianę wiąże się ze zmianami poziomu apetytu. Może to pomóc milionom ludzi, którzy pracują w nocy i zmagają się z przyrostem masy ciała.
Osoby pracujące na nocną zmianę są narażone wyższe ryzyko zachorowania na niektóre rodzaje nowotworu.
Jak sypiasz? Badania pokazują, że przejście z czasu zimowego na czas letni wiąże się z krótkim nasileniem zaburzeń snu, takich jak trudności z zasypianiem lub utrzymaniem snu, co nie ma miejsca po zmianie czasu z letniego na zimowy. Okazuje się, że niewielkiej zmianie podlega ilość snu w zależności od pory roku.
Twój rytm dobowy nie tylko reguluje harmonogram snu, może też wpływać na rozwój, diagnozę i leczenie raka. Według ekspertów można zmodyfikować pory, kiedy pacjenci są badani na raka i kiedy poddają się terapiom, aby poprawić dokładność diagnostyczną i skuteczność leczenia.
Oświetlenie na oddziale intensywnej terapii wpływa na samopoczucie pacjentów - oddziałuje na ich stan nawet po roku od zakończenia hospitalizacji. Przy oświetleniu dostosowanym do pory dnia stan zdrowia poprawia się nawet u pacjentów, którzy są ledwo przytomni w chwili przyjęcia na oddział.
Zaburzenia rytmu dobowego, czyli sposobu w jakie nasze organizmy funkcjonują w odpowiedzi na 24-godzinny cykl światła i jego braku, są powiązane z wieloma różnymi chorobami, w tym z nowotworem. Nowe odkrycia pomagają odpowiedzieć na pytanie, co może kryć się za tą korelacją.
Stare powiedzenie mówi, że kto jest na diecie, powinien jeść „śniadanie jak król, obiad jak książę i kolację jak nędzarz". Wynika ono z przekonania, że przyjmowanie większości kalorii rano pomaga zmniejszyć wagę poprzez bardziej efektywne spalanie kalorii. Okazuje się, jednak, że to, czy dana osoba zjada swój największy posiłek wcześnie czy późno, nie wpływa na sposób metabolizowania kalorii. Jednakże osoby, które spożywały najbardziej obfite danie rano, deklarowały, że później czują się mniej głodne, a to może sprzyjać skuteczniejszej utracie na wadze.
Zdrowie to inwestycja - dla siebie i bliskich. Jak dbać o zdrowie w obliczu wielochorobowości?