Towarzystwo zwierząt domowych pomaga zachować lepsze zdrowie psychiczne i zmniejszyć samotność podczas izolacji spowodowanej pandemią COVID-19.
Badania pokazały, że pies może zarazić się wirusem SARS-CoV-2 od swojego właściciela, ale nie rozprzestrzenia go na innych.
Naukowcy trenują psy, aby wyczuwały COVID-19. Ma to pomóc w szybkim rozpoznawaniu zakażonych ludzi.
Mieszkanie z psem lub kotem daje wiele korzyści - zwykle oznacza lepsze zdrowie fizyczne i samopoczucie psychiczne. Być może do długiej listy profitów z opieki na zwierzakami można dopisać też silniejszą odporność, w tym łagodniejsze przechodzenie COVID-19.
Zbliża się Sylwester – czas zabawy, radości i świętowania. Organizacje prozwierzęce zachęcają, aby w tym czasie pomyśleć o zwierzętach, dla których sylwestrowe wystrzały to ogromny stres, a często śmierć z powodu przerażenia. Słysząc czy widząc fajerwerki zwierzęta wpadają w panikę, przez co mogą zachowywać się nieprzewidywalnie.
Badania wykazały, że zachowania kotów odzwierciedlają cechy osobowościowe ich właścicieli.
Opieka nad psem czy kotem to duża odpowiedzialność, ale - potwierdzi to każdy właściciel zwierzaka - daje dużo radości i poprawia nastrój. Także naukowo wykazano, że posiadanie jakiegoś czworonoga zmniejsza stres i wspiera zdrowie psychiczne.
Pies może być „narzędziem diagnostycznym" w zakresie rozpoznawania raka płuc. Jak się okazuje, czworonogi są w stanie wyczuć ten nowotwór.
Co roku 17 lutego obchodzimy Światowy Dzień Kota. Celem święta jest uwydatnienie znaczenie kotów w życiu człowieka. W naszym kraju po raz pierwszy obchodzono je 2006 roku.
Koty mają głębszy kontakt z ludźmi, niż mogłoby się wydawać. Z testów wynika, że potrafią interpretować spojrzenia ludzi.
Nie wierz stereotypom. Koty są miłe i wcale nie cechuje ich duży dystans do ludzi, z którymi przebywają. Takie wyniki uzyskano w badaniach behawioralnych przeprowadzonych przez uczonych z Oregon State University.
Wakacje to trudny czas dla niektórych psów - schroniska odnotowują znacznie więcej porzuceń czworonogów niż w innych okresach roku. Na szczęście, wielu ludzi odpowiedzialnie adoptuje te zwierzaki, one z kolei odwdzieczają się ogromnym przywiązaniem i nie tylko - okazuje się, że czerpiemy wiele korzyści z towarzystwa psów.
Pies również może zachorować na grypę. Rodowód choroby nie jest znany, sądzi się, że pochodzi od grypy koni lub ptasiej grypy. W każdym razie jest dla zwierzaka uciążliwa i może prowadzić do poważnych komplikacji, a nawet śmierci zwierzęcia.
Osoby starsze, które mają psy i wyprowadzają je na spacer, cieszą się lepszym zdrowiem niż pozostali. Ponieważ czworonogi wymagają regularnych spacerów, łatwiej jest zadbać o odpowiedni wysiłek fizyczny, a to wiąże się z dbałością o zdrowie.
Nie masz czasu na długie autoterapie? Męczy Cię stres i chcesz „odsapnąć"? Szukasz szybkiego sposobu na pozbycie napięcia? Oto kilka prostych, czasem nieco zaskakujących sposobów na redukcję stresu.