Media społecznościowe mogą intensyfikować uczucie smutku. Lepiej ograniczyć korzystanie z nich, gdy ma się kiepski nastrój, mówią badacze z Uniwersytetu w Kopenhadze.
Gorszy dzień, słabszy moment, obniżony nastrój - czy to oznaka depresji? Jak odróżnić prawdziwe objawy choroby od chwilowej utraty poczucia własnej wartości i wewnętrznej siły?
Poczucie szczęścia zależy od wielu czynników: jedne są bardziej, inne mniej zależne od nas (choć stoicy by oponowali...). Wśród tych drugich wskazuje się wiek - dziecięcy i starszy sprzyja szczęściu, średni - niekoniecznie...
Stres, szczególnie, gdy jest długotrwały, może zagrażać zdrowiu. Sprzyja intensyfikacji stanów zapalnych, które wpływają na rozwój wielu chorób. Jest na to jednak rada - jakkolwiek trudno stresu uniknąć całkowicie, pozytywne nastawienie rzeczywiście osłabia tak wywoływane stany zapalne.
Depresja - choć wielu osobom kojarzy się po prostu ze złym nastrojem - jest bardzo poważną i złożoną chorobą, która może prowadzić nawet do śmierci. W przypadku osób starszych depresja często jest lekceważona lub mylona z innymi dolegliwościami. Bez względu na wiek pacjenta, depresji nie wolno lekceważyć - trzeba ją dobrze zdiagnozować i leczyć. Szacuje się, że na depresję cierpi obecnie około 10 procent populacji.
Facebook, który ma ponad miliard aktywnych użytkowników wymieniających 30 mld różnego rodzaju treści miesięcznie, stał się najpopularniejszym serwisem w Internecie i jedną z największych baz danych informacji społecznych na świecie. Na pierwszy rzut oka, jako medium społeczne, wydaje się mieć dobroczynny wpływ na nasze zdrowie psychiczne, bowiem umożliwia odnalezienie i utrzymywanie kontaktu ze starymi i nowymi znajomymi, jednak według ostatnich badań europejskich ponad jedna trzecia respondentów objętych sondażem doświadczyła negatywnych uczuć, takich jak frustracja, po korzystaniu z serwisu. Niektórzy użytkownicy czują się uwięzieni w negatywnej spirali "facebookowej zazdrości", starając się dorównać swoim internetowym znajomym.
Depresja to poważna, choć często bagatelizowana choroba. Szczególnie często jest ona lekceważona u osób starszych gdyż wydaje się, że zmiany zachodzące w zachowaniu chorego są typowymi objawami starzenia.
Zbliża się kolejny Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją, obchodzony 23 lutego. W tym roku hasłem przewodnim jest „Depresja wieku podeszłego”. I chociaż depresja wśród ludzi starszych nie jest tak powszechna, jak w młodszych grupach wiekowych, ma swoje wyjątkowe problemy.
W tym roku 18 października już po raz 7 obchodzony jest Światowy Dzień Menopauzy. Święto ustanowione przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) i Międzynarodowe Towarzystwo Menopauzy (IMS) ma na celu zwrócenie uwagi na problemy związane z klimakterium oraz sposoby walki z jego objawami i następstwami.
Jesienne dni nie zawsze są słoneczne i kolorowe, często pogoda zniechęca do wychodzenia z domu. Długie, ponure i deszczowe wieczory mogą pogorszyć nasze samopoczucie. Warto jednak wiedzieć, kiedy zły nastrój i brak sił to chandra a kiedy początek poważnej choroby.
Choroba ta dotyka ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia. Takie myślenie jest jednak błędne, gdyż wbrew powszechnej opinii depresję seniorów można i trzeba leczyć. W najbardziej potocznym znaczeniu depresja to stan ogólnego przygnębienia, zmęczenia. Depresja rozumiana jako choroba jest jednak dolegliwością bardzo złożoną. Nie sposób jednoznacznie opisać mechanizm jej rozwoju oraz przebieg.
Udar przyspiesza osłabienie zdolności poznawczych – wykształceni nie są zabezpieczeni