Ludzie, którzy mają poczucie, że są kochani w życiu codziennym, cechują się znacznie wyższym poziomem dobrostanu psychicznego (w tym poczuciem celowości i optymizmem) w porównaniu do pozostałych. Co więcej, ci pierwsi częściej okazują emocje, ci drudzy tymczasem nierzadko wykazują oznaki neurotyczności.
Pieniądze istotnie wpływają na poczucie szczęścia, mówią uczeni z University of Pennsylvania. Im więcej zarabiasz, tym szczęśliwszy/a się czujesz...
Przyjaciele to coś więcej niż zaufani powiernicy, mówią uczeni z Michigan State University, którzy w nowym badaniu sprawdzili kulturowe i zdrowotne korzyści wynikające z bliskich relacji międzyludzkich.
Od jakiegoś czasu wiadomo, że istnieje związek pomiędzy religijnością i satysfakcją z życia. Jaki jest jednak „sekretny składnik" religii, który czyni ludzi szczęśliwszymi?
W małżeństwie konflikt jest nieunikniony i doświadczają go nawet najszczęśliwsze pary. Jak pokazują badania, ludzie często kłócą się na te same tematy: dzieci, pieniądze, teściowie, intymność. Istnieje jednak pewna znacząca różnica pomiędzy satysfakcjonującymi i nieszczęśliwymi związkami.
Jeśli chcesz zwiększyć satysfakcję z życia, zacznij stosować strategie zorientowane społecznie zamiast aspołecznego zachowania, mówią psychologowie.
Wielu ludzi poczucie szczęścia kojarzy z luksusowymi wakacjami, dobrym filmem, czy smaczną kolacją w restauracji, co jest krótkotrwałe. Uczeni sprawdzili, czy można coś zrobić, aby przedłużyć to poczucie?
Ludzie, którzy wierzą w jedność - ideę, że wszystko na świecie jest połączone i współzależne - odczuwają większą satysfakcję z życia niż pozostali, niezależnie od tego, czy są religijni.
Aktywność fizyczna czyni nas szczęśliwszymi i ma istotne znaczenie dla zachowania zdrowia psychicznego.
Jak ma się pozostawanie w małżeństwie do poczucia szczęścia? Czy samotność oznacza brak radości z życia? Naukowcy z Michigan State University (MSU) postanowili znaleźć odpowiedź na pytania tego rodzaju.
Relaks na kanapie czy delektowanie się pysznym posiłkiem: krótkotrwałe przyjemne zajęcia, które nie prowadzą do długoterminowych celów, istotnie zwiększają poczucie szczęścia.
Dobre zdrowie i optymistyczne spojrzenie na rzeczywistość nie są od siebie niezależne. Radosna perspektywa ma bardzo realny wpływ na samopoczucie fizyczne.
Dobre relacje społeczne poprawiają samopoczucie i są ważne dla osób w różnym wieku, przy czym nie jest potrzebny ‘tabun' znajomych, by mieć się dobrze, wystarczy nieduża grupa bliskich znajomych. Starsi, którzy mogą liczyć na towarzystwo sprawdzonych ludzi, są szczęśliwsi niż osoby młodsze.
Zaburzenia lękowe to najczęstszy rodzaj problemów psychicznych, ale naukowcy niewiele wiedzą na temat czynników związanych z ich leczeniem. W nowym badaniu przeprowadzonym na Uniwersytecie w Toronto przeanalizowano trzy aspekty powrotu do zdrowia i okazało się, że wielu pacjentów cierpiących wcześniej na te zaburzenia, dzięki określonym czynnikom, odzyskało pełnię zdrowia psychicznego.
Warto „słuchać" swoich emocji wybierając smak lodów, nowe ubrania, a nawet dom, wynika z badań opublikowanych w Journal of Consumer Research.