Wiele badań wykazało, że niewielkie ilości alkoholu mogą sprzyjać funkcjonowaniu serca. Bardzo łatwo jednak przekroczyć zalecaną dawkę ze szkodą dla swojego zdrowia. Ustalono, że już dwa drinki mogą zaszkodzić seniorom.
Wzrost liczby zawałów serca i zgonów kardiologicznych często wiąże się z epidemicznymi okresami grypy. Wykazano, żen około 1/4 zawałów serca poprzedzona jest ostrą infekcją układu oddechowego. Grypa może doprowadzić do ostrych zapaleń wieńcowych, przewlekłej niewydolności serca czy wirusowych zapaleń mięśnia sercowego i osierdzia, a każde z tych powikłań może zakończyć się zgonem pacjenta. Skuteczną profilaktyką grypy i jej powikłań wśród pacjentów epidemiologicznych są szczepienia.
Wiele smażonych dań cieszy się niesłabnącą popularnością. Pączki, frytki z rybą, czy placki ziemniaczane często lądują na naszych talerzach, tymczasem ich jedzenie szkodzi sercu. Im więcej takich produktów sobie dostarczamy, tym większe mamy ryzyko niewydolności serca.
Nasze serce nie powinno wykonywać więcej niż 70 uderzeń na minutę w normalnych warunkach. Zasada ta ma zastosowanie nie tylko u tych, którzy cierpią z powodu chorób serca, ale także u ludzi, którzy cieszą się dobrym stanem zdrowia.
Codzienna szklaneczka czegoś mocniejszego może sprzyjać zdrowiu serca. Osoby, które piją niewielkie ilości alkoholu, mają niższe ryzyko niewydolności serca, niż abstynenci.
Osoby w średnim wieku, które wypijają ponad dwa drinki dziennie, narażają się na udar bardziej niż gdyby miały nadciśnienie czy cukrzycę.
Uczeni z Karolinska Insitutet w Sztkoholmie ostrzegają, że menu bogate w przetworzone czerwone mięso sprzyja niewydolności serca.
U osób z depresją i obturacyjnym bezdechem sennym mogą osłabnąć objawy depresji dzięki nocnym urządzeniom do poprawy oddychania.
„Niebieska pigułka" swą sławę zawdzięcza przede wszystkim pomocy przy zaburzeniach erekcji, ale okazuje się, że może mieć szersze zastosowanie. Jak wynika z badań przeprowadzonych przez naukowców z Uniwersytetu La Sapienza w Rzymie, ponieważ lek zwiększa przepływ krwi, w określonych przypadkach może być użyteczny w chorobach serca.
Jak odkryli uczeni z University of Illinois Centre for Cardiovascular Research, oleinian, zdrowy tłuszcz znajdujący się np. w oliwie z oliwek, wspomaga w pracy chory mięsień sercowy.
Osoby chore na cukrzycę cechują się sześć razy większym ryzykiem niewydolności serca, nawet jeśli cukrzyca jest prawidłowo leczona.
Jak wynika z nowych szwedzkich badań, mężczyźni, którzy lubią raczyć się takimi produktami, jak salami czy szynka, są bardziej narażeni na problemy z sercem.
Schizofrenicy cechują się dwukrotnie wyższym ryzykiem rozwoju demencji w porównaniu do pacjentów bez tej choroby.
Pacjenci, którzy mają za sobą niewydolność serca, powinni być bardzo ostrożni przy zażywaniu tabletek nasennych. Cechują się znacząco wyższym ryzykiem hospitalizacji, a nawet śmierci po przyjęciu takich leków.
W najbliższą niedzielę 25 maja na Rynku Głównym w Krakowie będą miały miejsce obchody pierwszego ogólnopolskiego Dnia Świadomości Niewydolności Serca. Będzie to okazja, do tego, by czołowi przedstawiciele kardiologii krakowskiej i dyscyplin pokrewnych mogli zwiększyć zdrowotną świadomość społeczeństwa związaną z niewydolnością serca. W Polsce już prawie 1 milion osób zmaga się z tymi dolegliwościami.
Antydepresanty – im dłużej zażywane, tym więcej objawów odstawiennych powodują