Konopie indyjskie to jedna z najczęściej używanych substancji na świecie - używa ich około 228 milionów ludzi w wieku 15 - 64 lata. Jednak ryzyko rozwoju schizofrenii znacząco wzrasta wraz ze stosowaniem marihuany, zwłaszcza gdy rozpoczyna się ono w młodym wieku. Co więcej, szacuje się, że u około 10 proc. użytkowników rozwinie się w ciągu swojego życia zaburzenie związane ze stosowaniem marihuany. Co ciekawe, niemal jedna trzecia osób z diagnozą schizofrenii spełnia także kryteria tego zaburzenia, a samo zaburzenie dotyka nawet 42 proc. osób cierpiących na schizofrenię.
69-letnia mieszkanka Lublina nie wiedziała, że uprawa konopi indyjskich jest zabroniona, więc z posadzonych ziarenek wyhodowała kilka dorodnych krzaków. A po to, by za namową koleżanek, zrobić sobie krem pod oczy. Stróże prawa zlikwidowali nielegalną uprawę, a właścicielkę poinformowali, że zgodnie z ustawą o przeciwdziałaniu narkomanii, posiadanie takich roślin jest niezgodne z prawem.
Policjanci z Mierzyna koło Szczecina zatrzymali 62-letnią Bożenę M., która w mieszkaniu w bloku hodowała konopie indyjskie. Kobiecie za nielegalną uprawę konopi grozi nawet do 3 lat więzienia.
Udar przyspiesza osłabienie zdolności poznawczych – wykształceni nie są zabezpieczeni