Osoby z krótkowzrocznością częściej doświadczają gorszej jakości snu niż ludzie z dobrym wzrokiem, zauważają uczeni z Uniwersytetu Flinders w Australii.
Rodzaj jaskry zwany jaskrą normalnego ciśnienia ma związek ze zwiększonym ryzykiem zaburzenia funkcji poznawczych i demencji.
Im wcześniej u ludzi rozwija się cukrzyca typu 2 lub nadciśnienie, tym wcześniej wystąpi u nich jaskra pierwotna kąta otwartego (primary open-angle glaucoma, POAG), główna przyczyna nieodwracalnej utraty wzroku na całym świecie.
Popularna klasa leków przeciwcukrzycowych zwana agonistami GLP-1R może chronić diabetyków przed jaskrą.
Krople do oczu zawierające pochodną kurkumy zmniejszają utratę komórek siatkówki u szczurów. Ma to szczególne znaczenie, ponieważ niszczenie tych właśnie komórek jest wczesnym objawem jaskry.
Naukowcy odkryli, że bajkaleina istotnie obniża ciśnienie w oku i może działać jako naturalny środek ograniczający rozwój jaskry.
Problemy ze wzrokiem to jedne z najpowszechniejszych dolegliwości na całym świecie. Według raportu Światowej Organizacji Zdrowia, co najmniej 2,2 mld ludzi ma zaburzone widzenie lub nie widzi w ogóle. Jednocześnie szacuje się, że aż jednemu miliardowi przypadków tych chorób można by zapobiec.
Od jakiegoś czasu medycy na całym świecie ostrzegają przed zdrowotnymi konsekwencjami zanieczyszczeń powietrza, badania pokazują, że mogą one skutkować poważnymi problemami m. in. z układem oddechowym i sercowo-naczyniowym. To jednak nie wszystko - kolejne testy sugerują, że zanieczyszczenia mogą mieć wpływ na rozwój jaskry.
Pełne słońca dni to nie tylko zagrożenie dla skóry, ale i oczu. Silne słoneczne światło niszczy wzrok. Pomocne są okulary przeciwsłoneczne i dieta pełna antyoksydantów.
W tych stanach amerykańskich, gdzie medyczna marihuana jest legalna, odnotowuje się znaczący spadek przypadków dolegliwości bólowych, które muszą być leczone silnymi lekami.
Jaskra jest, po zaćmie, drugą najczęstszą przyczyną utraty wzroku na świecie. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) określa ją jako znacznie groźniejszą od zaćmy, ponieważ utrata wzroku w przebiegu jaskry jest nieodwracalna.
Choroby i urazy oczu są dość powszechnym na całym świecie. Bezpieczne i skuteczne podawanie leków do oka jest jednak trudne ze względu na specyfikę tych narządów. Teraz uczeni opracowali soczewkę, która jest zaopatrzona w mikroigły mogące przenikać do powierzchniowej tkanki ocznej i w sposób kontrolowany aplikować leki, co ułatwi leczenie poważnych problemów ze wzrokiem.
Dieta śródziemnomorska od jakiegoś czasu święci triumfy, dowiedziono bowiem, że pomaga uchronić się przed chorobami serca, demencją, osłabieniem kości, rozwojem określonych nowotworów, symptomami depresji. Do tej listy można dodać również zapobieganie osłabieniu i utracie wzroku.
Według danych GUS, co czwarta dorosła osoba w Polsce ma problem z przeczytaniem gazety a wadę wzroku ma już ponad 50% dzisiejszej młodzieży. Oznacza to, że za chwilę będziemy musieli się zmierzyć z prawdziwą epidemią. Rocznie zaburzenia widzenia są przyczyną ok 2,5 tysiąca zwolnień zdrowotnych.
Niemal 80% osób powyżej 55. roku życia ma wadę wzroku lub chorobę oczu – wynika z najnowszych badań zrealizowanych na zlecenie Vision Express przez IQS Rynek i Opinia. Alarmujące jest to, że aż 55% respondentów nie badało się u specjalisty w ciągu ostatniego roku.
Zdrowie to inwestycja - dla siebie i bliskich. Jak dbać o zdrowie w obliczu wielochorobowości?