Wysoki poziom cholesterolu i wysokie ciśnienie krwi wiąże się z problemami z pamięcią w późniejszym okresie życia.
To nie pomyłka, kobiecy organizm także produkuje testosteron i potrzebuje go do prawidłowego funkcjonowania. Zaburzenia w gospodarce hormonalnej prowadzą do rozmaitych problemów zdrowotnych, także tych dotyczących osłabienia zdolności poznawczych.
Starsze osoby doświadczające problemów ze słuchem mogą być bardziej narażone na demencję, wynika z najnowszych badań.
Starsi palacze są w większym stopniu narażeni na uszkodzenia istoty szarej (łac. substantia grisea) i spadek funkcji poznawczych w porównaniu do osób wolnych od wspomnianego nałogu.
Już w trzeciej dekadzie życie niektóre zdolności poznawcze ulegają osłabieniu. Proces starzenia się mózgu zaczyna się dość wcześnie i nieustępliwie postępuje wraz z wiekiem. Wszystko to jednak nie dzieje się zupełnie poza naszą „jurysdykcją", odpowiedni styl życia pomoże powstrzymać negatywne czynniki starzenia się. Jednym z jego elementów jest dostarczanie organizmowi odpowiednich składników odżywczych, w tym witamin.
Jak przekonują uczeni, utrzymywanie stałych relacji społecznych opóźnia pojawienie się problemów ze zdolnościami poznawczymi. Kolejne testy potwierdzają, że samotność stanowi jednym z najpoważniejszych problemów społecznych grupy powyżej 65 roku życia.
Nowe badania wykazały, że osoby starsze z większym obwodem talii, wysokim ciśnieniem krwi i pozostałymi objawami syndromu metabolicznego, są bardziej narażone na problemy z pamięcią.
Spacer pomaga zachować dobrą formę, chroni przed niektórymi nowotworami (badania wykazały jego skuteczność w prewencji raka piersi), poprawia samopoczucie. Do tej listy należy dodać kolejny punkt - regularne przechadzki poprawiają pamięć.
Winogrona stały się ostatnio hitem dietetycznym. Wszystko dlatego, że zawierają ważny składnik - resweratrol. Oto, jak działa.
„Dobry cholesterol" zmniejsza ryzyko choroby Alzheimera u osób starszych.
Nowoczesny styl życia i stres zwiększa ilość przypadków występowania demencji i choroby Alzheimera u pacjentów na całym świecie. Ponieważ coraz więcej osób starszych jest dotkniętych chorobami związanymi z osłabieniem pamięci, dolegliwości te stają się przedmiotem badań zarówno medyków, jak i twórców nowych technologii. Producenci wychodzą naprzeciw potrzebom osób chorujących na demencję przystosowując różne urządzenia do wspomagania codziennego życia chorych.
Jesteś dojrzałą osobą i zdarza ci się zapominać o różnych rzeczach? Czyjeś urodziny, spotkanie, telefon do znajomych wypada ci z głowy i zaczynasz się martwić o swoje zdrowie. Spokojnie, to zupełnie normalne zjawisko, gdy jest się zapracowanym/ą. Dowiedz się więcej na temat demencji.
Wyższe stężenie kwasu mlekowego może sygnalizować starzenie się mózgu, mówią szwedzcy badacze.
Producenci nowego suplementu zapewniają: pozwala dłużej cieszyć się dobrą sprawnością umysłową i opóźnia objawy demencji. Nurolodzy są nieco bardziej sceptyczni.
Naukowcy odkryli, że tkanka spoza mózgu, która zawiera białko beta-amyloidowe o niepoprawnym fałdowaniu może się przemieszczać i "zainfekować" mózg. Patologiczne złogi białkowe zostały ściśle powiązane z genezą zaburzenia neurozwyrodnieniowego zwanego chorobą Alzheimera.
Zakażenie bakterią H. Pylori może mieć związek z rozwojem choroby Parkinsona