Im więcej zdrowych produktów w diecie, w tym warzyw i owoców, tym lepsze działanie umysłu, pomimo upływu lat. Zdrowa dieta może chronić nasz mózg przed starzeniem się i problemami poznawczymi.
Chociaż prawdą jest, że można odczuwać samotność w tłumie, kontakty z innymi są nam potrzebne, by nie mieć wrażenia odizolowania, które z kolei przekłada się na wyższe ryzyko depresji i innych chorób.
Chcesz mieć lepszą pamięć i wyższe możliwości umysłowe? Ćwicz jogę, medytuj i naucz się technik oddychania.
Problemy w pracy mają odzwierciedlenie w stanie naszego zdrowia. Jak się okazuje, tzw. wypalenie zawodowe może mieć szkodliwy wpływ na serce.
21 stycznia w swoim domu w północnej Angii zmarł gwiazdor "Latającego cyrku Monty Pythona" Terry Jones. Aktor miał 77 lat.
Niedostatecznie długi i słaby jakościowo sen od jakiegoś czasu wiązano z zaburzeniami poznawczymi i chorobą Alzheimera. Teraz ustalono, że już jedna „zarwana" noc wywołuje wzrost poziomu markera demencji.
Jednym z noworocznych postanowień powinno być regularne ćwiczenie. Nie tylko poprawia stan układu krążenia i metabolizm, ale też opóźnia rozwój demencji.
Wraz z wiekiem może mieć miejsce osłabienie poznawcze, warto więc sprawdzać, jak działa nasza pamięć, mówią eksperci z University of Utah w Salt Lake City.
Kobiety, które w średnim wieku są otyłe, w satrszych latach częściej chorują na demencję, ostrzegają badacze z University of Oxford.
Dieta bogata w tłuszcze trans może zwiększać ryzyko demencji, ogranicz produkty z ich zawartością, żeby móc liczyć na zachowanie wysokiego poziomu zdolności poznawczych także w starszym wieku.
Zanieczyszczenie powietrza skutkuje zmianami w mózgu, które mają zwiazek z osłabieniem pamięci, ostrzegają uczeni.
Kolejne badania potwierdzają, że oliwa z oliwek to świetny produkt, by zadbać o zachowanie dobrych zdolności poznawczych do późnej starości. Dieta bogata w ten produkt może zapobiec gromadzeniu się szkodliwego dla tkanek mózgu biłka tau, które ma związek z różnymi rodzajami demencji.
Klasyczne gry, czyli tzw. planszówki czy karty, pomagają zachować odpowiedni poziom zdolności poznawczych, mimo starszego wieku.
Nasz mózg lubi wysiłek fizyczny, dzięki niemu jest sprawniejszy. Okazuje się, że nawet krótka aktywność, np. trwająca 10 minut, poprawia działanie umysłu.
Kolejne dowody pokazują, że zanieczyszczenia powietrza negatywnie wpływają na nasze zdolności poznawcze. Pyły i inne skażenia wywołują osłabienie możliwości poznawczych i rozwój choroby Alzheimera.
Udar przyspiesza osłabienie zdolności poznawczych – wykształceni nie są zabezpieczeni