Choć zapewne nie sięgasz po poranną filiżankę kawy ze względu na jej długofalowe korzyści zdrowotne, wiedz, że jej picie zostało powiązane z niższym ryzykiem śmiertelności. Na Uniwersytecie Tufts odkryto, że związek między spożyciem kawy a ryzykiem zgonu zmienia się w zależności od ilości dodanych do napoju substancji słodzących i tłuszczów nasyconych.
Osoby z uporczywą astmą mogą być narażone na zwiększone ryzyko zawału serca lub udaru mózgu z powodu nadmiernego nagromadzenia blaszki miażdżycowej w tętnicach szyjnych.
Diety bogate w tłuszcze i cukry mają związek z pogorszeniem funkcji mózgu. Kolejny raz potwierdza się negatywny wpływ diet wysokotłuszczowych i wysokocukrowych na zdolności poznawcze, obok ich negatywnego wpływu na zdrowie fizyczne.
Nowe badania wskazują, że jedzenie ultraprzetworzonej żywności - np. napojów słodzonych cukrem, chipsów czy paczkowanych ciastek - może zwiększać ryzyko wielu chorób, w tym nadciśnienia, chorób serca, nowotworów, zaburzeń trawienia, a nawet śmierci.
Bakterie jamy ustnej są gotowe do działania natychmiast po tym, jak higienista dentystyczny skończy usuwać płytkę nazębną z zębów pacjenta. Jedzenie cukru lub innych węglowodanów sprawia, że bakterie szybko odbudowują tę twardą i lepką warstwę, a jednocześnie wytwarzają kwasy, które niszczą szkliwo i prowadzą do powstawania ubytków. Teraz opracowano terapię, która w przyszłości może zapobiegać tworzeniu się płytki nazębnej i próchnicy, wykorzystując nowy typ nanocząstek ceru, które mogłyby być aplikowane na zęby w gabinecie dentystycznym.
Powszechnie wiadomo, że cukier powoduje próchnicę, ale nowe badania Uniwersytetu Cornella dostarczają dowodów na to, że - w zależności od naszego genotypu - również skrobie mogą przyczyniać się do jej powstawania.
Ultraprzetworzona żywność (ultra-processed foods, UPF), taka jak chipsy czy słodycze, zawiera niewiele lub wcale naturalnych składników. Jej jedzenie zaś jest silnie powiązane ze zwiększonym ryzykiem chorób i przedwczesnej śmierci.
Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego School of Medicine rzucili nowe światło na rozwój raka wątroby, szóstego najczęściej diagnozowanego nowotworu i czwartej najczęstszej przyczyny zgonów z powodu raka na świecie. Okazuje się, że zachodzi interakcja między metabolizmem komórkowym a uszkodzeniem DNA, która napędza rozwój stłuszczeniowej choroby wątroby w raka.
Ryzyko raka jelita grubego może się zwiększać przez określone produkty na naszych talerzach. Eksperci odkryli potencjalny związek między tzw. „dietą zachodnią" - zdominowaną przez żywność ultraprzetworzoną i niezdrowe oleje - a przewlekłym stanem zapalnym, który napędza wzrost guza.
Spożywanie gorzkiej czekolady może wiązać się z niższym ryzykiem zachorowania na cukrzycę typu 2, mówią eksperci z Harvard T.H. Chan School of Public Health.
Osoby na diecie obfitującej w wysoko przetworzoną żywność, taką jak napoje gazowane, chipsy i ciastka, mogą mieć wyższe ryzyko wystąpienia problemów z pamięcią i myśleniem oraz udaru mózgu niż ludzi ograniczający ilość takich produktów w swoim jadłospisie, mówią eksperci z Amerykańskiej Akademii Neurologii.
Większa ilość produktów ultraprzetworzonych - od napojów gazowanych po pakowane krakersy, niektóre płatki śniadaniowe i jogurty - jest ściśle powiązana z wyższym poziomem cukru we krwi u osób z cukrzycą typu 2, ostrzegają eksperci University of Texas w Austin.
Choroby układu krążenia są główną przyczyną śmiertelności w Europie Zachodniej, stanowiły przyczynę jednej trzeciej zgonów w 2019 roku. Uważa się, że dieta odpowiada za około 30 proc. takich zgonów. Polityka prewencyjna związana z odżywianiem to główne wyzwanie dla zdrowia publicznego w przypadku tych chorób.
Objawy zespołu jelita drażliwego (IBS) osłabły w takim samym stopniu u pacjentów spożywających mniej cukru i skrobi, jak u osób stosujących bardziej restrykcyjną dietę FODMAP, zalecaną obecnie w leczeniu IBS.
Istnieje związek między stosowaniem diety bogatej w witaminy i minerały, zwłaszcza takiej, która nie zawiera dużej ilości dodatkowego cukru, a młodszym wiekiem biologicznym na poziomie komórkowym.
Antydepresanty – im dłużej zażywane, tym więcej objawów odstawiennych powodują