Wraz z procesem starzenia organizm traci zdolność do skutecznego oczyszczania mózgu z nagromadzonych odpadów. Eksperci sądzą, że ten mechanizm może przyczyniać się do rozwoju chorób neurodegeneracyjnych, takich jak choroba Alzheimera i Parkinsona. Teraz badacze z Washington University School of Medicine w St. Louis znaleźli sposób na obejście tego problemu, koncentrując się na sieci naczyń, które odpowiadają za usuwanie odpadów z mózgu. Odmłodzenie tych naczyń poprawiło pamięć u starszych myszy.
W jaki sposób komory ciśnieniowe mogą pomóc w walce z szybko narastającym problemem schorzeń degeneracyjnych, takich jak choroba Alzheimera? To jedno z zagadnień, które będzie przedmiotem prac prowadzonych w ramach nowego projektu. Niemieckie Centrum naukowo-badawcze w Julich (JCNS) zamierza stworzyć nową komorę ciśnieniową do prowadzenia badań w kilku dziedzinach naukowych.
Naukowcy zidentyfikowali zestaw ponad 1.400 białek w mózgu człowieka, które są przyczyną ponad 130 chorób. Odkrycia, opublikowane w czasopiśmie Nature Neuroscience, mogą przyczynić się do opracowania nowych metod leczenia rozmaitych schorzeń. Ponadto wyniki badań rzucają światło na ewolucyjne początki ludzkich zachowań. Prace były współfinansowane przez UE.
Hiszpańscy naukowcy odkryli, że choroba Creutzfeldta-Jakoba (CJD) może być przenoszona w czasie zabiegów chirurgii ogólnej. Finansowany ze środków unijnych zespół jest przekonany, że śmiertelna choroba mózgu może przez kilka dekad pozostawać utajona zanim staną się widoczne jej objawy. Odkrycia opisane w czasopiśmie Journal of Neurology, Neurosurgery & Psychiatry sugerują, że zabieg chirurgiczny może skutkować nabyciem innych chorób neurologicznych.
Udar przyspiesza osłabienie zdolności poznawczych – wykształceni nie są zabezpieczeni