Wyniki tych badań mogą spotkać się z przychylnością polityków, którzy postulują konieczność wprowadzania późnego wieku emerytalnego - z brytyjskich analiz wynika, że dłuższa praca to dłuższa ochrona przed chorobą Alzheimera.
Seriola marynowana w occie balsamicznym to jedno z dań przygotowanych w ramach projektu, którego celem jest opracowanie diety przeciw chorobie Alzheimera.
Naukowcy odkryli, że ludzie, którzy nie sypiają dostatecznie długo i głęboko lub cierpią z powodu bezdechu sennego, mają znacznie wyższe ryzyko demencji.
Stygmatyzacja i wykluczenie społeczne to główne przeszkody, z jakimi zmagają się osoby chore na demencję oraz ich opiekunowie.
Regularne czytanie to jeden ze sposobów na zapobieganie chorobie Alzheimera – wynika z badań amerykańskich naukowców z Narodowej Akademii Nauk Stanów Zjednoczonych. O korzyściach płynących z lektury warto przypominać przy każdej okazji i zachęcać do czytania.
Uczeni odkryli, że istnieje związek pomiędzy wirusem typu Herpes, który wywołuje tzw. opryszczkę, a chorobą Alzheimera.
Kawa jest jednym z najpopularniejszych napojów na świecie. W ostatnich latach cieszy się jeszcze większą sławą, a to dlatego, że kolejne badania dowodzą jej silnych pozytywnych wpływów na stan zdrowia. Wiadomo też, że ma daje dobre efekty dla pracy mózgu.
Od jakiegoś czasu robią w Polsce niezwykłą karierę. Oliwki powszechnie dodaje się do wielu potraw, sporządzany z nich a olej coraz częściej zastępuje w naszej kuchni innego rodzaju tłuszcze. To dobry trend, ponieważ oliwki mają wiele dobrych dla zdrowia właściwości. Oto lista najważniejszych.
Stymulowanie umysłu w związku z wykonywaną pracą może opóźnić rozwój demencji, wynika z badań.
Choroba Alzheimera to postępujące, neurodegradacyjne schorzenie i najpowszechniej występująca forma demencji. Skutkuje utratą lub znacznym upośledzeniem pamięci, myślenia, orientacji, zdolności oceny sytuacji. Wokół choroby narosło wiele nieprawdziwych przekonań, które warto wyjaśnić. Oto kilka podstawowych faktów i mitów na ten temat.
Wiara w Boga może mieć prozdrowotne efekty. Włoscy uczeni przeprowadzili badania, z których wynika, że u ludzi wierzących choroba Alzheimera rozwija się z opóźnieniem.
Odpowiedni odpoczynek może przeciwdziałać zaburzeniom poznawczym.
Niski wzrost oznacza wyższe ryzyko przedwczesnej śmierci z powodu demencji, wynika z nowych badań.
Odkrycie komórek w mózgu, które działają jak wewnętrzny system pozycjonowania organizmu, dało trzem naukowcom tegoroczną Nagrodę Nobla w dziedzinie medycyny. Ich badania otwierają nowe możliwości walki z demencją.
Tegoroczni laureaci nagrody Nobla w dziedzinie chemii to: Eric Betzig, Stefan W. Hell oraz William E. Moerner. Wyróżniono ich za stworzenie mikroskopu fluorescencyjnego o bardzo wysokiej rozdzielczości.
Udar przyspiesza osłabienie zdolności poznawczych – wykształceni nie są zabezpieczeni