Okres jesienno-zimowy nie sprzyja dobrym nastrojom. Chłód, przeszywający wiatr i brak słońca często przyczyniają się do chandry, brakuje nam energii i uśmiechu. Obniżeniu może ulec także odporność organizmu. Dlatego ważne jest, by w tym niesprzyjającym okresie zadbać o prawidłowo zbilansowaną dietę, bogatą w składniki bioaktywne, które będą przeciwdziałać apatii.
Choć do końca kalendarzowej jesieni pozostało jeszcze trochę czasu, to już dziś warto sprawdzić, jak stawić czoła jesiennej chandrze. Schyłek sezonu nie musi oznaczać dla nas spędzania długich wieczorów pod wełnianym kocem z tabliczką słodkiej czekolady w ręku. Jak zatem, mimo niesprzyjających warunków atmosferycznych zachować pogodę ducha i energię na chłodniejsze dni? Oto kilka wskazówek.
Wiosną i latem czujemy przypływ energii i motywacji – przechodzimy na diety, stajemy się bardziej aktywni, rozwijamy zainteresowania, odkrywamy nowe smaki, odpoczywamy, remontujemy mieszkanie i odliczamy dni do długo wyczekiwanego urlopu. Gdy przychodzi jesień, a wraz z nią dni stają się coraz krótsze, a pogoda powoli przestaje rozpieszczać, dopada nas zniechęcenie i spadek nastroju. Jak z nimi walczyć i móc jak najdłużej „zatrzymać lato”?
Według obliczeń psychologów, biorących pod uwagę m. in. pogodę, samopoczucie oraz finanse, najgorszym dniem roku został jakiś czas temu ogłoszony przedostatni poniedziałek pełnego tygodnia stycznia. W tym roku przypada on właśnie dzisiaj - 15 stycznia.
Wraz z nastaniem chłodnych, jesiennych dni odczuwasz spadek nastroju, pogarsza się Twoje samopoczucie, wzrasta niechęć do podejmowania działań i pojawia apatia? Nie pozwól na to, żeby dopadła Cię chandra. Jak zadbać o samopoczucie i dobrą kondycję, gdy na dworze jest zimno i ciemno? Jak mimo niesprzyjających warunków zachować pogodę ducha?
Wraz z początkiem jesieni wiele osób odczuwa pogorszenie nastroju, spadek formy, senność czy zwiększony apetyt na kaloryczne, niekoniecznie zdrowe potrawy. Część z nas najchętniej spędziłaby jesienne dni pod kocem, popijając jedną herbatę za drugą. Tymczasem, wystarczy odrobina chęci i kreatywności, by jesień kojarzyła nam się tylko i wyłącznie z dobrymi wspomnieniami.
Po fali upałów temperatura nagle spada, wieczory są chłodne i długie. Coraz częściej nie chce nam się wstać z łóżka, stajemy się smutni i rozdrażnieni. To początek chandry. W okresie jesienno–zimowym cierpi na nią co 10-ty Europejczyk.
Tegoroczna jesień nie poprawia samopoczucia. Mało słońca, dużo deszczu i chłód sprawiają, że o wiele łatwiej jest popaść w minorowy nastrój i poddać się sezonowej depresji (seasonal affective disorder, SAD). Jeśli chcesz w pogodniejszym humorze spędzić dzień, wypróbuj tych wskazówek. Przydadzą się nie tylko w jesienne poniedziałki.
Niesprzyjająca aura za oknem sprawia, że nasz organizm spowalnia. Zarówna kondycja fizyczna, jak i psychiczna doświadczają jesieni – w rezultacie pojawia się charakterystyczna dla tej pory roku chandra. O sposobach na przetrwanie tego trudnego momentu opowiada Agnieszka Piskała, koordynatorka III edycji programu Natalia Honorata Witalna.
Depresja jest zaburzeniem nastroju, które według badań WHO dotyka około 350 milionów ludzi na całym świecie. W Polsce cierpi na nią nawet co 10 osoba i nie ma tutaj znaczenia, w jakim jest ona wieku, jakiej jest płci, rasy czy wyznania. Większość osób wie, czym różni się depresja od zwykłej chandry i zdaje sobie sprawę z tego, że nie można jej lekceważyć, jednak nie wszyscy do końca potrafią zapobiegać depresji i znają sposoby jej leczenia. Odpowiednio dobrana dieta, pozytywne nastawienie, otwartość mają bardzo korzystny wpływ na organizm człowieka, dlatego są skuteczne również w profilaktyce depresji.