Aloes to jedna z najpopularniejszych roślin stosowanych w medycynie na całym świecie. Pochodzi z Afryki Wschodniej i Południowej, ale obecnie uprawia się go w wielu różnych miejscach na całym świecie, ponieważ nie ma dużych wymagań co do warunków zewnętrznych. Liście aloesu zawierają duże ilości półprzezroczystego żelu, który wykazuje różnorodne właściwości lecznicze i pielęgnacyjne. Zawiera on 98 proc. wody, ale i rozmaite aminokwasy, witaminy A, B, C i E, minerały, jak również enzymy, polisacharydy i kwasy tłuszczowe - ogółem ponad 200 czynnych biologicznie związków. Stąd jego zastosowanie jest wielorakie - spójrz, do czego można go wykorzystać.
Kwiaty w naszych domach służą głównie do ozdoby, ale określony efekt estetyczny można połączyć z użytecznością. Oto rośliny, które eksperci szczególnie polecają uprawiać w sypialni.
W wielu domach stoi w doniczkach obok innych roślin. Nieświadomi jego właściwości ograniczamy kontakt z nim wyłącznie do podlewania i pielęgnacji. Aloes. Tymczasem już przed wiekami odkryto, że jest to prawdziwy skarb, a sok i miąższ aloesu działa między innymi regenerująco, ochronnie oraz uodparniająco na organizm. To niemal mityczne panaceum, czyli lek na wszystko.
Warto mieć w domu aloes, stanowi pomocny składnik zestawu pierwszej pomocy. Żel z liści rośliny pomaga m. in. na oparzenia, oparzenia słoneczne i otarcia. To nie wszystkie lecznicze właściwości aloesu, jest też skuteczny przy problemach żołądkowo-jelitowych i nie tylko.
Powszechnie uprawiana w domu roślina ma wiele pożytecznych zastosowań. Jest ceniona zarówno w medycynie, jak i kosmetyce. Zobacz, jakie mniej i bardziej popularne zastosowania ma aloes.
Pojawiają się na skórze w wyniku operacji, wypadków czy przebytej choroby. Blizny, bo o nich mowa, mogą wywoływać nasz dyskomfort bez względu na płeć czy wiek. Zwykle z biegiem czasu niektóre blizny bledną, a są i takie, które bywają powodem niskiej samooceny. Są jednak metody, które pozwalają pozbyć się tych niechcianych pamiątek.
Niezwykłe właściwości aloesu i winogrona znane są od tysiącleci. Obie rośliny znakomicie wpływają na nasze samopoczucie i organizm, a także chronią przed wieloma dolegliwościami zdrowotnymi.
Pewne potrawy, zwłaszcza gdy są jedzone w nadmiarze i pośpiechu, mogą powodować bardzo nieprzyjemną dolegliwość, jaką jest zgaga. Poza farmaceutykami, pomocne mogą być powszechnie dostępne w domu produkty.
Świeżość i wyjątkowo soczysty aromat letnich owoców to coś, za co niewątpliwie kochamy kosmetyki do pielęgnacji ciała. Jeszcze lepiej, gdy zawierają naturalne ekstrakty z owoców, działające na skórę nawilżająco, odżywczo oraz regenerująco. Wspaniałe owocowe zapachy utrzymują się na skórze jeszcze długo po umyciu a skóra po zastosowaniu jest odświeżona i oczyszczona, delikatna i miła w dotyku.
Słoneczna, letnia pogoda oznacza więcej okazji do spędzania czasu na świeżym powietrzu, dzięki czemu organizm może syntetyzować tak potrzebną dla prawidłowego funkcjonowania organizmu witaminę D. Zwiększona ilość światła słonecznego to jednak także zagrożenie dla zdrowia - warto chronić się przed szkodliwym promieniowaniem UV- oto kilka najnowszych ofert preparatów do opalania.
Energia, jaką zyskujemy po dobrze przespanej nocy, wzmacnia naszą odporność i dodaje nam optymizmu. Noc to również czas intensywnych procesów regeneracji skóry. W jej pielęgnacji przydaje się zarówno terapeutyczna siła snu jak i lecznicze właściwości niektórych roślin.
Mróz i suche powietrze w pomieszczeniach nie służą włosom. Także zimowa dieta, uboga w świeże warzywa i owoce, dodatkowo je osłabia.
Zioła stosowano w medycynie od wieków. Używano ich jako lekarstw na rozliczne choroby, ale i jako przyprawy wzbogacające smak potraw. Dziś dostępne są głównie w aptekach jednak jeśli ktoś dysponuje ogródkiem, bez zbytniego wysiłku sam może wyhodować te „medykamenty". Zioła nie są wymagającymi roślinami, łatwo też przygotować z nich napar czy ekstrakt. Jakie zioła stosowane są przy określonej dolegliwości wyjaśnia Jane Garton z sagazone.
Miąższ aloesowy charakteryzuje się jedną z unikalnych w świecie roślinnym cech - pochłaniania część ultrafioletowego promieniowania, stanowiąc doskonały, naturalny filtr słoneczny. Dlatego warto zaopatrzyć się w sok z aloesu przed planowanym urlopem.
Normalnym zjawiskiem jest fakt, że codziennie wypada około 100 włosów. Kiedy jednak liczba ta zwiększa się, warto poszukać przyczyny, zmienić sposób pielęgnacji, poradzić się dermatologa. Z pomocą przyjść może także natura, przyroda dostarcza substancji, które pomogą nam zadbać o włosy, sprawią, że staną się mocniejsze, bardziej błyszczące i puszyste.
Zdrowie to inwestycja - dla siebie i bliskich. Jak dbać o zdrowie w obliczu wielochorobowości?