Jedną z coraz częściej spotykanych chorób cywilizacyjnych jest alergia. Uczulonym można być na prawie wszystko: rośliny, zwierzęta, kurz, roztocza, detergenty ... Zanim sięgniemy po środki farmakologiczne, możemy wypróbować mgiełkę solankową.
Przyjemność płynącą z letniej przygody na łonie natury często skutecznie zakłócają nam mali intruzi - komary. Szczególnie dużo jest ich na terenach wilgotnych, w pobliżu jezior, stawów i rzek, a gdy aura temu sprzyja - także w lasach, parkach i na osiedlowych deptakach.
Coraz więcej osób cierpi na alergię. Współczesny styl życia (stres, szybkie tempo, chemizacja żywności) i zanieczyszczenie powietrza sprzyjają występowaniu tej choroby. Najczęstsze postaci alergii to atopowe zapalenie skóry, astma oskrzelowa i katar sienny.
Aż do połowy XIX wieku leczenie pijawkami stosowane było głównie przez tzw. znachorów. Medycyna konwencjonalna wzbraniała się przed uznaniem tej metody za skuteczną, jednak badania wykazały efektywność stosowania pijawek w terapii wielu chorób. Dziś hirudoterapia „wraca do łask".
Używany do impregnowania produktów skórzanych, takich jak buty czy meble biocyd fumaran dimetylu zagraża zdrowiu konsumentów - informuje UOKiK. Od 1 maja obowiązuje zakaz importowania produktów, głównie z Chin, zawierających więcej niż 0,1 mg tej substancji w kilogramie produktu.
Od greckiego słowa thalassa (morze) utworzono nazwę systemu pielęgnacji i leczenia w oparciu o bogactwo morza - tym właśnie jest thalassoterapia. Kosmetyki zawierające ekstrakty z alg morskich, kolagen, plankton, perły i kawior znajdziemy dziś na półkach osiedlowych drogerii i w ekskluzywnych SPA.
W wyniku znacznego poprawienia standardów higienicznych oraz postępu w rozwoju medycyny, układ immunologiczny człowieka nie jest zajęty walką z wirusami i bakteriami, lecz zaczyna występować przeciwko pyłkom, roztoczom, substancjom chemicznym zawartym w kosmetykach lub środkach piorących. Szacuje się, że objawy alergiczne występują już u ponad 30% osób w populacji krajów rozwijających się.
Niedobór kwasów omega-3 negatywnie odbija się na naszym zdrowiu wygladzie. Ponieważ stanowią główny budulec komórek organizmu, ich brak może prowadzić do łuszczenia się naskórka, alergii i odwodnienia skóry.
W naszym otoczeniu i pożywieniu występuje bardzo wiele toksycznych substancji. Toksyny są groźne dla zdrowia i niestety, nie da się uniknąć wchłaniania ich do organizmu.
Na dobrze nawilżoną skórę wpływa wiele czynników, wśród nich znaczny udział mają kwasy omega-3, które stanowią główny budulec komórek organizmu, również skóry. Niedostateczna ich ilość w diecie przyczynia się do łuszczenia naskórka, pojawienia się alergii, a nawet odwodnienia skóry.
Roztocza, pyłki roślin, sierść zwierząt, zanieczyszczenie powietrza, dym papierosowy, pleśń - to tylko niektóre czynniki, które wywołują objawy astmy. Większość z nich unosi się w powietrzu cały rok, dlatego osoby chore są stale narażone na ataki duszności. Całoroczne alergeny (roztocza kurzu domowego, alergeny zwierzęce, pleśnie) są poważnym zagrożeniem szczególnie dla pacjentów z najcięższą postacią astmy, tzw. astmą trudną do kontroli, którzy są uczuleni czasem na kilka czynników jednocześnie. Niewidoczne zagrożenie może czyhać na nich całą dobę, w każdym miejscu: w pracy, tramwaju, restauracji, a nawet w domu.
10 grudnia w Warszawie odbyła się konferencja prasowa Polskiego Towarzystwa Alergologicznego poświęcona sytuacji osób chorych na astmę w kontekście propozycji zmian na listach leków refundowanych. Zdaniem lekarzy szczegóły planowanych zmian mogą niepokoić.
Liście złocienia maruna (zwanego inaczej wrotyczem maruna) od wieków stosowane były jako środek obniżający gorączkę, jest też medykamentem zwalczającym bóle migrenowe.
W dniu 24 października podczas konferencji „Epidemiologia chorób alergicznych w Polsce ECAP 2008” Polskie Towarzystwo Alergologiczne zaprezentowało Narodowy Program Wczesnej Diagnostyki i Leczenia Astmy – POLASTMA.
Już po raz trzeci miesięcznik „Reader’s Digest” przeprowadził badanie Europe Health, którego celem było zebranie informacji na temat kondycji zdrowotnej Europejczyków, chorób i dolegliwości, z którymi się zmagają. Jednym z elementów projektu było również wskazanie marek stosowanych leków, którym najbardziej ufamy. Wyłonione marki zostały nagrodzone certyfikatami „Europejski Lider Zdrowia Europe Health 2008”.
Udar przyspiesza osłabienie zdolności poznawczych – wykształceni nie są zabezpieczeni