Nigdy nie jest za późno, żeby wziąć się za ćwiczenia i zadbać o zdrowie mózgu, wynika z badania opublikowanego w magazynie Neurology. Nawet starsze osoby, czy ci którzy dotychczas byli nieaktywni - wszyscy mogą uzyskać lepsze wyniki w testach myślenia i pamięci po zaledwie sześciu miesiącach ćwiczeń aerobowych.
Pacjenci po udarze mogą być bardzo osłabieni, fizycznie ograniczeni oraz zmęczeni, ale warto zmotywować się do wysiłku fizycznego, bo dzięki niemu można szybciej wrócić do sprawności.
Trening interwałowy o wysokiej intensywności (High-intensity interval training, HIIT) to technika, w ramach której wykonuje się naprzemiennie w krótkich seriach ćwiczenia aerobowe i takie, które cechują się niską intensywnością. Okazuje się, że taki zestaw aktywności jest wyjątkowo skuteczny w powstrzymywaniu starzenia się.
Jeśli regularnie ćwiczysz, obniża się u ciebie poziom stresu, rzadziej zmagasz się z objawami depresji i rzadziej doświadczasz zaburzeń nastroju, mówią uczeni z Uniwersytetu Yale w New Haven.
Na pracę naszego mózgu niemały wpływ ma pozycja ciała oraz to, czy jesteśmy aktywni fizycznie – mówią niemieccy badacze.
Warto ćwiczyć w każdym wieku, aktywność daje korzyści zarówno dla zdrowia, jak i wyglądu. Jednak po pięćdziesiątce trzeba uważniej dobierać treningi. W tym wieku może być łatwiej o urazy, a organizm nie jest tak wytrzymały jak w młodszych latach.
Intensywny wysiłek daje starszym komórkom energię do prawidłowego działania, a nawet odwrócenia określonych efektów starzenia się.
Aerobik to nie tylko świetny sposób na utrzymanie ładnej sylwetki i poprawę kondycji, moze być pomocny w opóźnianiu rozwoju demencji.
Tak, dobrze wiemy, że ćwiczenia są dobre np. dla zdrowia układu krążenia, zachowania mobilności, poprawy samopoczucia. Teraz wykazano, że mogą spowolnić rozwój choroby Parkinsona.
Proces starzenia się jest nieunikniony, jednak prowadząc aktywny tryb życia można odsunąć w czasie jego negatywne skutki. Warto więc zadbać o sprawność fizyczną i skorzystać z zajęć aqua aerobiku, które są świetną alternatywą dla ćwiczeń gimnastycznych.
Najlepszym lekarstwem na słabość i zmniejszenie tkanki mięśni jest aktywność fizyczna. Regularne ćwiczenia mogą zapewnić niezależność, przydać siły oraz poprawić zdolność utrzymywania równowagi, co ma wpływ na ogólny stan zdrowia i jest dobrym prognostykiem na stan w dalszych latach.
Połączenie treningu aerobowego i oporowego może być bardziej skuteczne niż wszelki inny rodzaj ćwiczeń w pomaganiu ludziom z cukrzycą w kontrolowaniu poziomu cukru we krwi.
Zewsząd słychać, że ćwiczenia są nieodzowne, by cieszyć się dobrym zdrowiem do późnej starości. Pozostaje jednak pytanie, jaki rodzaj treningu wybrać. Najlepiej to, co sprawia przyjemność, bo wówczas chętniej podejmujemy wysiłek. Oto kilka propozycji specjalnie dla osób dojrzałych.
Ćwiczenia aerobowe, tj. wytrzymałościowe, są idealne, aby schudnąć i wzmocnić mięśnie. Zaleca się je także seniorom. Dwie sesje takiej aktywności fizycznej w tygodniu mogą zapobiec problemom neurologicznym związanym z wiekiem, wynika z kanadyjskiego badania.
Zaglądanie w kobiecy dekolt jest uważane co najmniej za brak taktu... jednak nowe niemieckie badania wykazują, że ten praktykowany przez wielu panów zwyczaj może przedłużyć życie!
Udar przyspiesza osłabienie zdolności poznawczych – wykształceni nie są zabezpieczeni