Medytacja uspokaja, odpręża, przywraca poczucie równowagi emocjonalnej. Te inne jej efekty sprawiają, że odmładza umysł.
Żeby zmniejszyć ryzyko choroby Alzheimera, trzeba uprawiać sport, stosować zbilansowaną dietę i utrzymywać prawidłowy BMI.
Powszechnie stosowany lek przeciwbólowy może odwrócić utratę pamięci spowodowaną przez chorobę Alzheimera, mówią brytyjscy badacze.
Każdy doświadcza jakichś kłopotów z pamięcią, ale jeśli jej silniejsze zaburzenia przeszkadzają w codziennej aktywności, konieczne jest poddanie się badaniom.
100-procentowo dokładne badanie krwi pozwala na wczesne wykrycie choroby Alzheimera.
Regularna medytacja może być szczególnie korzystna dla seniorów - nowe badanie dowiodło, że może osłabić problemy pamięci, a więc i zmniejszyć zagrożenie chorobą Alzheimera.
Syrop klonowy, słodki dodatek do wielu produktów, bardzo popularny w USA i Kanadzie, może wspomóc leczenie choroby Alzheimera, mówią badacze z Uniwersytetu w Toronto.
Znaczne ilości kawy moga zmniejszyć ryzyko stwardnienia rozsianego.
Powszechny sposób utrzymania umysłu „zajętym" (np. rozwiązaywnaie krzyżówek, interesujące rozmowy) nie wystarczy, by całkowicie uchronić się przed Alzheimerem, jednak aktywizowanie umysłowe w średnim wieku może istotnie osłabić pradopodobieństwo demencji.
Dotychczasowe badania sugerowały, że odpowiednia ilość witaminy D w organizmie pomaga uchronić się przed chorobą Alzheimera, teraz jednak ustalono, że jej niedobory przyspieszają zaburzenia poznawcze i zwiększają ryzyko demencji.
Na chorobę Alzheimera, kojarzoną zazwyczaj z ludźmi starszymi – zachorować można już w wieku 20, 30 czy 40 lat. U młodych dolegliwość tę charakteryzuje dziedziczność, wskazująca na istnienie pojedynczego genu, którego mutacje warunkują chorobę. Dziedziczna postać choroby ma przebieg zazwyczaj ostry.
Wraz z wiekiem zauważamy fizyczne zmiany zachodzące w organizmie i te dotyczące sposobu naszego funkcjonowania. Gdy częściej zapominamy o czymś, jesteśmy mnie uważni czy trudniej nam zmierzyć się z jakimś intelektualnym wyzwaniem, zaczynamy podejrzewać się o symptomy demencji. Jakie objawy obserwowane u nas samych lub bliskich nam ludzi powinny naprawdę zaniepokoić? Oto kilka przykładów, które powinny zaalarmować czujność.
Ćwiczenia w każdym wieku przydają korzyści dla zdrowia, ale okazuje się, że te wykonywane w średnim wieku mają „moc ochronną" przed demencją w późniejszych latach.
Uczeni uważają, że szybka diagnoza i leczenie bezdechu sennego może opóźnić łagodne zaburzenia poznawcze.
Chcesz uchronić się przed chorobą Alzheimera? Uważaj na to, co jesz, radzą uczeni.
Udar przyspiesza osłabienie zdolności poznawczych – wykształceni nie są zabezpieczeni