Mówi się, że sport to zdrowie, ale zawodowi lekkoatleci czy zawodnicy różnych dyscyplin często w starszym wieku doświadczają pewnych problemów zdrowotnych. Badania pokazały, że w przypadku piłkarzy znacznie większe jest zagrożenie chorobami neurodegeneracyjnymi.
Demencja, w tym choroba Alzheimera, to jedno z największych wyzwań współczesnych systemów opieki zdrowotnej. Starzenie się wielu społeczeństw sprawia, że silnie wzrasta liczba ludzi zmagajacych się z tymi chorobami. Coraz częściej też zatem prowadzone są badania poszukujące możliwości zapobiegania tym dolegliwościom i ich leczenia. Testy pokazały, że substancja o nazwie cholina może mieć istotne znaczenie w profikaktyce otępienia.
Choroba Alzheimera może być wcześnie rozpoznana na podstawie wyglądu naszych oczu, mówią uczeni z University of California San Diego.
Jeśli w dojrzałym wieku cierpisz na anemię, jesteś też bardziej zagrożony/a demencją.
Ci, którzy drzemią po kilka razy dziennie, mają wyższe ryzyko choroby Alzheimera. Częste odpoczywanie w ciągu dnia może stanowić wczesny objaw tego rodzaju demencji.
Regularne sesje w saunie mogą pomóc mężczyznom zachować dobrą pamięć w starszym wieku, mówią fińscy uczeni. W ich kraju „saunowanie" to niejako narodowy sport.
Wraz z upływem czasu nasze zmysły moga ulec „przytępieniu". W starszym wieku częściej powtarza się „słucham?" i powszechna jest konieczność noszenia okularów, jeśli jednak takie zaburzenia pojawiają się w podobnym czasie, mogą oznaczać większe zagrożenie demencją.
Choroby dziąseł mają wpływ na rozwój innych dolegliwości. Badania przeprowadzone na Uniwersytecie Jagiellońskim i University of Louisville pozwoliły odkryć związek między bakteriami obecnymi w zapaleniu przyzębia i rozwojem choroby Alzheimera.
Jak ustalono w badaniach, osoby z wyższym wykształceniem osiągają lepsze wyniki w testach pamięci i językowych niż ludzie o niższym poziomie edukacji. Co istotne, nie ma tu znaczenia ilość białka w mózgu odpowiedzialnego za rozwój choroby Alzheimera.
Nowe badania potwierdzają dotychczasowe ustalenia: zaburzenia pracy układu krążenia w postaci migotania przedsionków zwiększają ryzyko rozwoju choroby Alzheimera.
Regularne mycie zębów zapewnia nie tylko zdrowie w obrębie jamy ustnej, ale ma wpływ na cały organizm, w tym zdrowie układu nerwowego.
Badacze z Michigan State University odkryli, że osłabienie węchu miało związek z prawie 50 proc. wyższym ryzykiem śmierci w ciągu kolejnej dekady w przypadku osób w wieku powyżej 70 lat.
Jeśli twój starszy przyjaciel czy krewny daje się namówić telemarketerowi na badania w Bolesławcu, choć mieszka w Łodzi lub też cieszy się jak dziecko, bo ktoś przez telefon mówi, że wygrał telewizor, ale wcześniej musi zapłacić podatek, może to wskazywać na zagrożenie demencją.
Wielu ludzi jest bardzo zapracowanych w ciągu tygodnia i więcej czasu na odpoczynek przeznaczają jedynie w weekendy. Nie można jednak bez konsekwencji dla zdrowia skracać sen od poniedziału do piątku, a potem wylegiwać się do południa w soboty i niedziele.
Uczeni z Narodowego Uniwersytetu Singapuru (NUS) odkryli, że osoby starsze, które jedzą dwie porcje grzybów tygodniowo, mogą cechować się o 50 procent niższym ryzykiem łagodnych zaburzeń poznawczych (mild cognitive impairment, MCI) .
Udar przyspiesza osłabienie zdolności poznawczych – wykształceni nie są zabezpieczeni