Jak wynika z badań przeprowadzonych na Uniwersytecie Rice'a, żal może powodować stan zapalny, który zagraża życiu.
Nie ‘pielęgnuj' swojego gniewu. Naucz się wybaczać, a lepiej się poczujesz, mówią eksperci Mayo Clinic.
Właściciele zwierząt bardzo przeżywają ich śmierć i jest to szczególnie trudna żałoba, ponieważ często przemilczana przed rodziną czy przyjaciółmi w obawie przed jej negatywnymi ocenami.
Zamartwianie niszczy nam życie - odbiera radość i wpędza w depresyjne nastroje. Nie pozostaje bez wpływu zarówno na zdrowie psychiczne, jak i fizyczne. A łatwo wpaść w spiralę myśli pełnych trosk i niepokoju, bo życie dostarcza doń wielu powodów. Warto z tym walczyć, by móc „swobodniej oddychać" na co dzień.
Nie spodziewałeś się takiego obrotu spraw. Miało być inaczej, a - wbrew oczekiwaniom - dana sprawa znalazła inny finał. Co robić, by poradzić sobie z rozczarowującym skutkiem? Jest kilka sposobów na sprostanie takiej sytuacji.
Warto umieć pogodzić się z porażkami i nauczyć nie żałować tego, co ułożyło się nie po naszej myśli, mówią psycholodzy. Dzięki temu łatwiejsze będzie codzienne życie.
Pomimo pogorszenia zdrowia fizycznego i psychicznego, ludzie czują się coraz lepiej wraz z wiekiem, wynika z badań.
Kiedy dziadkowie przeżyją śmierć swojego wnuka, oprócz radzenia sobie z własnym smutkiem, muszą także pomóc swoim dzieciom pokonać ból po tak wielkiej stracie jaką jest utrata dziecka. Cierpienie takie może zachwiać sensem ludzkiego istnienia, przynosząc frustrację, bezradność, poczucie winy i gniew.