Porady - pytania i odpowiedzi

2012-01-28 19:58 autor: sonatka

9 652 odsłon

Czy mam prawo do połowy emerytury męża?

jestem na utrzymaniu męża,wychowuję syna niepełnosprawnego,który wymaga stałej opieki,od 2011r.otrzymuję świadczenie pielęgnacyjne w kw. 520 zł.  Od pewnego czasu w naszym związku nie układa się i mąz nie daje mi żadnych pieniędzy,twierdzi,że mam na swoje utrzymanie a syn również ma swoje pieniądze.chcę dodać,że mąż ma wysoką emeryturę

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • EKSPERT Najlepsza odpowiedź

    2012-02-09 05:58 autor odpowiedzi: Radca prawny Łukasz Obrał / prawo-porady.pl

    Jeżeli w Pani małżeństwie nie wprowadzono ustroju rozdzielności majątkowej to dochód Pani męża z emerytury stanowi składnik majątku wspólnego małżeńskiego.

     

    Niezależnie od powyższego, na małżonku ciąży obowiązek przyczyniania się do utrzymania rodziny.

    Jak stanowi art. 23 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, małżonkowie mają równe prawa i obowiązki w małżeństwie. Są obowiązani do wspólnego pożycia, do wzajemnej pomocy i wierności oraz do współdziałania dla dobra rodziny, którą przez swój związek założyli.

    Z kolei art. 27 KRO wskazuje, iż oboje małżonkowie obowiązani są, każdy według swych sił oraz swych możliwości zarobkowych i majątkowych, przyczyniać się do zaspokajania potrzeb rodziny, którą przez swój związek założyli. Zadośćuczynienie temu obowiązkowi może polegać także, w całości lub w części, na osobistych staraniach o wychowanie dzieci i na pracy we wspólnym gospodarstwie domowym.

     

    Na podstawie powyższych przepisów może się Pani ubiegać o zasądzenie na Pani rzecz określonej kwoty miesięcznie tytułem przyczyniania się do utrzymania rodziny. Takie powództwo o zaspokajanie potrzeb rodziny, nazywane często powództwem o alimenty na żonę/męża, może Pani złożyć w sądzie rejonowym-wydziale rodzinnym Państwa miejsca zamieszkania.

     

    „Na pierwszy rzut oka” ma Pani szanse na to, aby sąd zasądził na Pani rzecz kwotę tytułem przyczyniania się do utrzymania rodziny. Istotą świadczenia pielęgnacyjnego jest to, że osoba otrzymująca to świadczenie rezygnuje z pracy, aby zajmować się niepełnosprawnym członkiem rodziny. Nie pracuje Pani, ponieważ musi się Pani zająć synem. Ważne okoliczności sprawy to także te dające odpowiedź na pytanie dlaczego Pani nie ma swojej emerytury (bo nie osiągnęła Pani wieku emerytalnego, bo taki był układ w małżeństwie - pracuje tylko mąż, a Pani zajmuje się dziećmi i domem, itp).

     

    Jeżeli pozostają Państwo we wspólnym pożyciu (nie żyjecie Państwo w separacji faktycznej) może Pani złożyć w sądzie wniosek o nakazanie ZUS wypłacania Pani określonej części emerytury męża. Podstawą takiego wniosku będzie art. 28 § 1 KRO, wskazujący, iż jeżeli jeden z małżonków pozostających we wspólnym pożyciu nie spełnia ciążącego na nim obowiązku przyczyniania się do zaspokajania potrzeb rodziny, sąd może nakazać, ażeby wynagrodzenie za pracę albo inne należności przypadające temu małżonkowi były w całości lub w części wypłacane do rąk drugiego małżonka.

    Ad METAM Łukasz Obrał Radca Prawny

    Oceń odpowiedź 3 13

    skomentuj | odpowiedz

Zobacz także

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Na skróty

REKLAMA

Podobne pytania

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo rodzinne i opiekuńcze

Eksperci radzą

Ostatnio zadane pytania

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Artykuły

Tematy

Poprzednie pytania