Porady - pytania i odpowiedzi

2014-07-12 21:29 autor: dzidek49

5 149 odsłon

Miejsca parkingowe dla inwalidów

Jaki przepis prawa o ruchu drogowym dopuszcza oznacznie tabliczką  z numerem rejestracyjnym samochodu miejsca parkowania dla osoby niepełnosprawnej na jego wyłączność?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2014-07-13 07:37 autor odpowiedzi: angru46

    Od 01.07.2014r na mocy przepisów z dnia 23.10.2013r o zmiianie przepisów o ruchu drogowym Dz.U. z 2013r poz 1446 ulegaja zasady wydawania kart parkingowych osobom niepełnosprawnym Dz.U z 18.06.2014r poz 818

    dzidek49 skomentował/a odpowiedź 2014-07-15 14:28

    Dziękuję, ale komentarz taki jak do odpowiedzi poniższej.

    Oceń odpowiedź 2 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2014-07-14 13:31 autor odpowiedzi: smiling

    zmienione zostało prawo i tak:

    Imienne karty parkingowe uprawniające do pozostawiania aut na tzw. kopertach tylko dla osób ze znacznym i umiarkowanym stopniem niepełnosprawności – takie zmiany wejdą w życie od 1 lipca 2014 r. Po wielu latach walki środowisk osób niepełnosprawnych Sejm przyjął nowelizację ustawy „Prawo o ruchu drogowym”, która nakłada surowe kary dla osób, które użyją ich bezprawnie.

     

    dzidek49 skomentował/a odpowiedź 2014-07-15 14:25

    Dziękuję, ale ja pytam o regulacje prawną, która pozwala wydzielone miejsce dla osób niepełnosprawnych oznaczyć tablicą z numerem rejestracyjnym samochodu w tym celu aby mógł parkować tam wyłącznie tylko ten konkretny samochód, a nie inny należący do innej osoby niepełnosprawnej, która znajdzie się na tym parkingu. Czy jest to dopuszczone przepisami, czy zwykła samowola.

    Ocena odpowiedzi 2 2

    skomentuj | odpowiedz

  • 2015-09-18 21:36 autor odpowiedzi: Eska1954

    Nie ma możliwości zająć sobie imiennie miejsca dla inwalidy.

    dzidek49 skomentował/a odpowiedź 2015-09-20 18:52

    Na osiedlu gdzie mieszkam wiele miejsc parkingowych przeznaczonych dla osób niepełnosprawnych jest oznaczonych tabliczkami z numerem rejestracyjnym konkretnego pojazdu. Czy jest to zgodne z przepisami kodeksu drogowego i kto wydaje zezwolenie na takie oznaczenie i wyłączność korzystania z tego miejsca tylko temu jedynemu kierowcy?

    Oceń odpowiedź 1 1

    skomentuj | odpowiedz

  • 2015-09-18 22:48 autor odpowiedzi: smiling

    Osoba niepełnosprawna zainteresowana ustaleniem miejsca postojowego składa wniosek do Zarządu Dróg i Komunikacji , wykonującego zadania zarządcy ruchu na ulicach i drogach publicznych oraz na drogach wewnętrznych, których zarządcą jest Prezydent Miasta

    Ocena odpowiedzi 2 2

    skomentuj | odpowiedz

  • 2018-02-07 00:24 autor odpowiedzi: smiling

    W przypadku miejsc postojowych dla pojazdów osób z niepełnosprawnością, wyznaczanych poza drogami publicznymi, zgodnie z art. 8 Ustawy o drogach publicznych, decyzję o ich utworzeniu podejmuje zarządca terenu lub jego właściciel. W związku z powyższym osoba z niepełnosprawnością o obniżonej sprawności ruchowej, posiadająca Kartę parkingową, ubiegająca się o wyznaczenie miejsca postojowego dla pojazdów osób z niepełnosprawnością, może wystąpić ze stosownym wnioskiem do:

    - organu zarządzającego ruchem na drogach – w przypadku dróg publicznych,

    - zarządcy terenu lub jego właściciela – w przypadku pozostałych dróg.

    Z przywołanych przepisów, odnoszących się do dróg publicznych, nie wynika możliwość przypisania miejsca postojowego dla pojazdu osoby z niepełnosprawnością do konkretnej osoby. Z takiego miejsca mogą korzystać wszystkie osoby z niepełnosprawnością posiadające Kartę parkingową. Karta ta powinna być umieszczona za przednią szybą pojazdu w sposób umożliwiający jej odczytanie.

    Poza drogami publicznymi (np. osiedle mieszkaniowe) zastrzeżenie miejsca postojowego dla pojazdu konkretnej osoby z niepełnosprawnością pozostaje w kompetencji zarządcy lub właściciela terenu...”.

    Z przytoczonej odpowiedzi wynika, że to zarządca lub właściciel decyduje o zastrzeżeniu miejsca postojowego  dla pojazdu konkretnej osoby z niepełnosprawnością. I jest to jego decyzja uznaniowa.

    Jeżeli jest Pani właścicielką mieszkania własnościowego wraz gruntem i legitymuje się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności (inwalidztwo I grupy), a spółdzielnia wyznaczyła wprawdzie miejsca parkingowe dla pojazdów osób z niepełnosprawnością, a jednak są utrudnienia w korzystaniu z tych miejsc, wówczas może Pani zwrócić się do spółdzielni z prośbą o dzierżawę jednego miejsca parkingowego obok swojego bloku.

    Po uzyskaniu zgody spółdzielni mieszkaniowej miejsce parkingowe może być oznakowane białą kopertą (wraz z numerem rejestracyjnym Pani samochodu) znakiem D-18a wraz z tabliczką z symbolem osoby z niepełnosprawnością, razem z numerem rejestracyjnym Pani samochodu. Nie ukrywam, że decyzja w tej sprawie należy tylko do spółdzielni mieszkaniowej jako zarządcy terenu.

    smiling zaktualizował/a odpowiedź 2018-02-07 00:26
    Prawnik radzi: Osiedlowe parkingi 06.03.2013 Autor: Anita Siemaszko, fot.: Piotr Stanisławski
    Źródło: Integracja 6/2012

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

Zobacz także

DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOSTAŃ EKSPERTEM

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Na skróty

REKLAMA

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo o ruchu drogowym

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Artykuły

Tematy

Poprzednie pytania