Porady - pytania i odpowiedzi

2017-01-09 14:04 autor: patryk09814

13 054 odsłon

Czy uczniowi, a zarazem renciście należy się jakieś odszkodowanie z ZUS za złamanie?

Witam Ostatnio złamałem kciuk, wysiadając z auta, po prostu przewróciłem się na lodzie. Palec miałem operacyjnie nastawiany i drutowany. Czy jeśli się uczę i również jestem ubezpieczony w ZUS, ponieważ należy nam się ręta po zmarłym ojcu, mogę liczyć na jakieś odszkodowanie? Co mam robić w tym kierunku

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2017-01-09 15:06 autor odpowiedzi: Radca prawny Łukasz Obrał / prawo-porady.pl

  Odszkodowanie z ZUS nie przysługuje - fundusz wypadkowy wypłaca odszkodowanie z tytułu wypadku w pracy, a osoba ucząca się nie płaci składki na fundusz wypadkowy (płacone jest wyłącznie ubezepieczenie zdrowotne).

  Odpowiedzialność za ewentualną szkodę ponosi zarządca drogi/chodnika odpowiedzialny za utrzymanie zimowe. To do tego podmiotu należy kierować swoje roszczenia. Żądając odszkodowania lub/i zadośćuczynienia (za ból, krzywdę, itp.) należy wykazać odpowiedzialność za szkodę.

  Uczniowie mogą też podlegać ubezpieczeniu następstw nieszczęśliwych wypadków - często płacona jest składka w ubezpieczeniu grupowym, można także samemu się ubezpieczyć. Tu także można wystąpić o odszkodowanie lecz to czy przysługuje w opisanym wypdku zależy od zapisów umowy o ogólnych i szczegółowych warunków danego konkretnego ubezpieczenia.

  angru46 skomentował/a odpowiedź 2017-01-16 12:38

  Nie podany jest wiek osoby a to jest istotne by sprecyzować odszkodowanie, ten kto ten palec daje na du niech sie zastanowi.

  Ad METAM Łukasz Obrał Radca Prawny

  Ocena odpowiedzi 3 0

  skomentuj | odpowiedz

Zobacz także

DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOSTAŃ EKSPERTEM

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Na skróty

REKLAMA

Podobne pytania

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo cywilne

Eksperci radzą

Ostatnio zadane pytania

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Artykuły

Tematy

Poprzednie pytania