Porady - pytania i odpowiedzi

2010-10-20 12:11 autor: luidor

18 622 odsłon

Wykonawca domku letniskowego wziął zaliczkę i nie zaczął pracy - jakie mam prawa?

Syn w moim imieniu podpisał umowę wykonania z montażem drewnianego domku letniskowego w X 2009 roku z terminem wykonania do czerwca 2010. W dniu podpisania umowy zapłaciłem zaliczkę w wysokości 40% wartości. W umowie jest zapis, że zleceniobiorca zobowiązany jest do zapłaty kary umownej za każdy dzień zwłoki w wysokości 0,01% wartości umowy, nie mma nic o karze za odstąpienie wykonawcy od umowy. Niestety do dnia dzisiejszego zleceniobiorca nawet nie przystąpił do rozpoczęcia prac a na moje monity telefoniczne wyznacza ustnie kolejne terminy, których również nie dotrzymuje (było już 5 kolejnych terminów rozpoczęcia prac) a ostatnim razem oświadczył wręcz, że jeżeli będzie miał czas to go zrobi a jak nie, to mi może zaliczkę zwrócić.

 

Wiem, że mogę w tej sytuacji odstąpić od umowy i żądać zwroty zaliczki, ale nie rozwiązuje to mojego problemu. Przed przystąpieniem wykonawcy do realizacji umowy musiałem wykonać na własny koszt i we własnym zakresie fundament pod konkretny przysłany przez wykonawcę projekt domku oraz przygotować w odpowiednich miejscach odpowiednie przyłącza. W związku z tym poniosłem koszty związane z wykonanymi pracami i trudno by mi było znaleźć wykonawcę, który wykona domek i dostosuje go konkretnie do tego, co zostało przygotowane, a jeżeli tak to jest to na indywidualne życzenie i jest to zdecydowanie wyższa cena. Również ceny domków wzrosły o ok 20% tak, że nie jest w moim interesie zerwanie umowy, ale zmuszenie wykonawcy do jej wykonania.

 

Jakie mam prawa, słyszałem, że jeżeli będzie mnie zwodził przez dwa lata to moja zaliczka (40%) ulegnie przepadkowi. Czy jeżeli zleceniobiorca nie wykona zlecenia, (po jakim czasie można mówić o nie wykonaniu dzieła) mogę żądać odszkodowania (oprócz bardzo niskiej kary umownej 0,01%) za wykonane prace przygotowawcze i za utratę korzyści wynikających z utraty sezonu wypoczynkowego (domek miał być wybudowany w miejscowości nadmorskiej). Proszę o pomoc, co w takiej sytuacji mogę zrobić.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2011-08-01 02:16 autor odpowiedzi: BPPIPP BIUREX

  Witam

  Umowa o której pan napisał jest dawno przeterminowana. Może pan odstąpić od umowy bez żadnego problemu. Zleceniobiorca musi zwrócić panu zaliczkę wraz z odsetkami od dnia ustalonego pierwszego - pisemnego terminu. Zleceniobiorca musi również zwrócić koszt budowy fundamentu - jeśli został on wykonany wg projektu samego - jak wnioskuję - nierzetelnego wykonawcy zlecenia.

  Proponuje jednak przed zerwaniem umowy ( do czego ma pan słuszne prawo) pisemnie - poczta za zwrotnym potwierdzeniem odbioru wezwać wykonawcę do wykonania pracy - wyznaczając ostateczny termin i powiadomić go o skutkach unikania wywiązania sie z umowy. Podkreślając, że będzie musiał zwrócić zaliczkę wraz z odsetkami i do tego za każdy dzień zwłoki bedzie musiał zapłacić dodatkowo kare umowną - liczona od całości zadłużenia, a nie tylko od pobranej zaliczki. Należy również poinformować go, ze fundament został wykonany zgodnie z jego zaleceniami.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

Zobacz także

DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOSTAŃ EKSPERTEM

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Na skróty

REKLAMA

Podobne pytania

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo cywilne

Eksperci radzą

Ostatnio zadane pytania

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Artykuły

Tematy

Poprzednie pytania