Porady - pytania i odpowiedzi

2012-11-20 23:35 autor: tadeusz542

7 257 odsłon

Pismo PP500-1565/81 dot . wypłat wynagrodzeń za pracę internowanym pracownikom.

Czy ktoś z Państwa byłych kadrowców z lat stanu wojennego nie pamięta przypadkiem  pisma PP500-1565/81 Ministra Pracy,Płac i Spraw Socjalnych którym minister ustalał zasady wypłaty wynagrodzeń przez uspołecznione zakłady pracy swoim internowanym pracownikom lub mógłby opowiedzieć jak realizacja wyglądała  praktycznie. Mam jedynie opis tego pisma zamieszczony w Służbie Pracowniczej nr 3/82 . cytuję treść " w części dotyczącej pracowników uspołecznionych zakładów pracy powołane pismo ustala ,że pracownicy ci w okresie pozostawania w stosunku pracy zachowują prawo do wynagrodzenia w dotychczasowej wysokości , łacznie z przysługującym im zasiłkiem rodzinnym . W razie gdy w wynagrodzeniu występują składniki w zmiennej wysokości , wynagrodzenie pracownika internowanego ustala się według zasad obowiązujących przy obliczaniu ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy .  Wynagrodzenie wypłaca się do rąk osoby upoważnionej przez internowanego" koniec cytatu z SP3/83. To musiało być jakieś poufne pismo bo nigdzie nie można do niego dotrzeć , Nie mają go biblioteki , nie wiedziała o nim kancelaria Sejmu , IPN, PIP, Archiwum OPZZ ani mój były zakład pracy bo pozmieniali się tam ludzie , istnienie tego pisma potwierdził sekretariat Ministerstwa Pracy i to oni przysłali mi ksero tej SP3/82 ale też nie dysponują oryginałem . 

Jeżeli skonfrontować informację o tym piśmie a Kodeksem Pracy to mi wychodzi ,że Decyzja o Internowaniu była qusi kartą urlopową ale w takim razie powinienem otrzymać wynagrodzenie za całe 1488 godzin internowania które  podzielone przez 184 godziny /czyli tyle ile liczy miesiąc pracy / daje  8 miesięcy pracy .

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2014-03-31 08:54 autor odpowiedzi: smiling

  chcesz - to masz  ,proszę

  "Departament Prawa Pracy uprzejmie informuje ,że w związku ze stanem wojennym - wprowadzonym dekretem z dnia 12 grudnia 1981 r. o stanie wojennym (Dz.U. Nr 29, poz.154)- Minister Pracy,Płac i Spraw Socjalnych określił zasady wypłacania świadczeń z ubezpieczenia społecznego , wynagrodzeń , stypendiów i innych świadczeń dla osób internowanych i członków ich rodzin (pismo Ministra Pracy, Płac i Spraw Socjalnych z dnia 23 grudnia 1981 r. znak: PP500-1565/81 - Materiały Informacyjne MPPiSS z dnia 23 grudnia 1981 r. "Służba Pracownicza" nr 3 z 1982 r.).
  W części dotyczącej pracowników uspołecznionych zakładów pracy powołane pismo ustalało ,że pracownicy ci w okresie pozostawania w stosunku pracy zachowują prawo do wynagrodzenia w dotychczasowej wysokości , łącznie z przysługującym im zasiłkiem rodzinnym . W razie , gdy w wynagrodzeniu występują składniki w zmiennej wysokości , wynagrodzenie pracownika internowanego ustala się według zasad obowiązujących przy obliczaniu ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy. Wynagrodzenie wypłaca się do rąk osoby upoważnionej przez internowanego . Organ , który wydał decyzję o internowaniu , wzywa internowanego do złożenia pisemnego oświadczenia wskazującego osobe upoważnioną do pobierania tego wynagrodzenia " Koniec pisma

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz

Zobacz także

DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOSTAŃ EKSPERTEM

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Na skróty

REKLAMA

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Praca: pozostałe

Eksperci radzą

Ostatnio zadane pytania

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Artykuły

Tematy

Poprzednie pytania