Porady - pytania i odpowiedzi

2012-11-02 16:06 autor: senior2103

12 047 odsłon

Kto rozlicza roczny podatek świadczenia przedemerytalnego

Jestem od początku 2012r.na Świadczeniu Pzedemerytalnym i po raz pierwszy będę musiał się rozliczyć z rocznego podatku dochodowego w Urzędzie Skarbowym za cały 2012rok.Do tej pory rozliczałem sie wspólnie z żoną emerytką na druku PIT-37,gdyż miałem dodatkowe dochody,ale już w 2012roku nie mam i żona również żadnych dodatkowych przychodów,jak również odliczeń podatkowych.Nie wiem czy jest potrzeba składania w ZUS-ie jakiegos oświadczenia,aby mnie i żonę /emerytkę/ sami rozliczyli w Urzędzie Skarbowym, czy też oni to czynią z "urzędu"i na jakim druku np.PIT-11. Obawiam się aby U.S. nie ukarał mnie za nieprawidłowe roczne rozliczenie się z podatku i czy sam druk PIT-11 który wysyła ZUS na początku roku do świadczeniobiorców, jest wystarczającym dokumentem do rocznego rozliczenia podatku, czy też trzeba jednak przepisać dane z druków PIT-11 mojego i żony do druku PIT-37,podpisać i wtedy złożyć w U.S. Proszę o rzetelną poradę bo kogo pytam ten mówi inaczej.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2014-02-27 23:27 autor odpowiedzi: KarolI

    Myślę że powinieneś rozliczyć się wspólnie z żoną na druku PIT-37,przenosząc kwoty z otrzymanego od ZUS PIT-11 Twojego i żony.Korzyści wymierne :sam decydujesz o terminie złożenia PIT-37 a tym samym przyśpieszasz zwrot nadpłaconego przez ZUS podatku.Jeżeli rozliczenia dokona ZUS (taka opcja też istnieje)to zwrot podatku będzie dopiero w końcu lipca.

    Oceń odpowiedź 0 3

    skomentuj | odpowiedz

Zobacz także

DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOSTAŃ EKSPERTEM

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Na skróty

REKLAMA

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Podatki

Eksperci radzą

Ostatnio zadane pytania

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Artykuły

Tematy

Poprzednie pytania