Porady - pytania i odpowiedzi

2014-02-23 16:01 autor: vandi

22 525 odsłon

jaka jest temperatura do wyginania szkła?

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2014-02-23 21:40 autor odpowiedzi: KarolI

  Szkło w zależności od rodzaju,zaczyna być plastyczne w temperaturze od 520-550 stopni Celsjusza,czyli do takiej temperatury musimy je podgrzać aby je wygiąć.Dla przykładu temperatura płomienia w kuchence to ok 800 stopni

  Ocena odpowiedzi 1 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-02-23 22:08 autor odpowiedzi: smiling

  nie wiem nigdy się nad tym nie zastanawiałem - grzałem nad palnikiem bunzena  a gdy rurka zaczynała być plastyczna to wyciągałem ją na cienkie kapilary lub zaginałem  nie pracowałem nigdy w tym zawodzie lecz na potrzeby własne wyginałem

  Ocena odpowiedzi 0 2

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-02-24 11:14 autor odpowiedzi: angru46

  Wszystko zależy od rodzaju szkła można podgrzac na palniku kuchennym, temperatura na palniku jest wystarczajaca ,zachowujac bezpieczeństwo  pracy /okulary i rekawice/.

  Ocena odpowiedzi 0 2

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-02-24 13:19 autor odpowiedzi: LECHO

  Szkło podczas podgrzewania zmienia swoje właściwości trzykrotnie: najpierw jest twarde i nieelastyczne, kruche, podatne na pęknięcia, potem staje się niepodatne na pęknięcia, lecz nie daje się kształtować, na końcu zaś przechodzi do postaci półpłynnej i płynnej, łatwo poddającej się kształtowaniu.
  Temperatura, podczas nagrzewania, rośnie od temperatury otoczenia, aż do temperatury mięknięcia szkła tzn do ok. 550oC (zależy to od procesu i rodzaju szkła).
  LECHO zaktualizował/a odpowiedź 2014-02-24 13:21
  550 stopni to jest optymalna temperatura do wyginania szkła- wtedy najlepiej się szkło formuje.

  Ocena odpowiedzi 2 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-02-27 19:34 autor odpowiedzi: vikkaj

  Trzykrotnie szkło zmienia swoje właściwości podczas podgrzewania:

  na początku jest twarde jak kamień i nieelastyczne, kruche, podległe na pęknięcia, następnie staje się niepodatne na pęknięcia, ale nie daje się kształtować, na końcu zaś przechodzi do postaci półpłynnej i płynnej, bez trudności poddającej się kształtowaniu.
  Temperatura, w ciągu nagrzewania, wzrasta od temperatury otoczenia, aż do temperatury topnienie szkła tzn do ok. 550oC (zależy to od procesu i rodzaju szkła). Jeśli na tym etapie szkło zostanie podgrzane zbyt gwałtownie - pęka - następuje tzw "szok termiczny".
  Kolejne grzanie sprawia, że powierzchnia szkła zaczyna lekko błyszczeć zrównywać się lekko. Odbyła się to powyżej 550oC. Na tym etapie nie grozi mu już szok termiczny. Można więc grzać szkło szybciej.
  Blisko 800oC szkło mięknie na tyle rozpoczyna dostosowywać się do kształtu formy. W granicach 820oC szkło zaczyna jarzyć się ciemnoczerwonym blaskiem. W tej temperaturze części szkła nałożone na siebie rozpoczynają się stapiać ze sobą w całości.
  Ponad 820oC kolor szkła nie zmienia się, staje się jednak już płynne. Pęcherzyki powietrza uwięzionego w szkle rozpoczynają wypływać na powierzchnię.
  Powyżej 900oC szkło ma konsystencję która pozwala na "czesanie" go; tj formowanie górnej powierzchni przy pomocy narzędzi.

  Ocena odpowiedzi 0 2

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-03-20 02:57 autor odpowiedzi: smiling

  a tak z ciekawości na co Ci jest to potrzebne czy może sprawdzasz jedynie zasób wiedzy?

  Ocena odpowiedzi 1 2

  skomentuj | odpowiedz

Zobacz także

DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOSTAŃ EKSPERTEM

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Na skróty

REKLAMA

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Zrób to sam

Eksperci radzą

Ostatnio zadane pytania

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania