Porady - pytania i odpowiedzi

2013-11-19 20:18 autor: bbuubbaa

9 665 odsłon

Czym czyścić mosiądz

mosiadz,czym wyczyscic,prosze o domowe sposoby, takie i skuteczne

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2013-11-20 23:31 autor odpowiedzi: gajmar

  Są różne sposoby, jednak nie zawsze wskazane jest aby pozbywać sie patyny, która jest naturalną ochroną przedmiotu z mosiądzu. Oczyszczony przedmiot narażony jest bardziej na utlenianie, ale za to lśni jak nowy:).

  Poniższe sposoby znalazłam, ja czyściłam sodą i popiołem.

  1. Papka bolońska.
  Kredę bolońską rozrabiamy ze spirytusem lub 5% octem. Wszystko mieszamy, aby masa była w miarę gęsta. Czyścimy przedmiot za pomocą szmatki, aż do uzyskania wymaganego efektu. Następnie spłukujemy ciepłą wodą.

  2. Papka poznańska.
  Ziemniak lub kilka ziemniaków (w zależności od wielkości czyszczonego przedmiotu) obieramy i ścieramy lub miksujemy. Można dodać do nich nieco soku z cytryny lub kwasku cytrynowego i dokładnie wymieszać. Postać ma przypominać masę na placki ziemniaczane. Następnie odsączamy mieszaninę z nadmiaru wody, przepuszczając ją przez sito. Całkowicie pokrywamy przedmiot przygotowanym smarowidłem i pozostawiamy do wyschnięcia. Następnie usuwamy zaschniętą skorupę i myjemy przedmiot ciepłą wodą lub spirytusem.

  3. Papka babuni.
  Popiół drzewny (może być zebrany z grilla, ale bez tłuszczu) rozrabiamy z kwasem z kiszonej kapusty. Wszystko mieszamy, aby masa była w miarę gęsta. Czyścimy przedmiot za pomocą szmatki do uzyskania wymaganego efektu. Następnie myjemy go ciepłą wodą.

  4. Kąpiel szczawiowa.
   
  Składniki na 1 litr: 200 g Kwasu szczawiowego,1 litr ciepłej wody
  rękawiczki lateksowe
   
  Kwas (w postaci kryształków) rozpuszczamy dokładnie w wodzie. Następnie wkładamy przedmiot lub przemywamy go do uzyskania oczekiwanego efektu. Na koniec dokładnie płuczemy przedmiot w ciepłej wodzie.

  5. Kąpiel gorąca.
   
  Składniki na 1 litr:
   
  50-70 g sody oczyszczonej
  1 litr gorącej wody
  10-20 cm folii aluminiowej
  rękawiczki lateksowe
   
  Sodę rozpuszczamy w gorącej wodzie. Naczynie dokładnie wykładamy folią i wkładamy do niego przedmiot, a następnie zalewamy roztworem. Musimy zadbać, by pomieszczenie miało zapewnioną dobrą wentylację np. wyciąg kuchenny, lub otwarte okno. Czas trwania kąpieli około kilku minut, do uzyskania zadowalającego efektu. Następnie dokładnie płuczemy przedmiot w ciepłej wodzie.

  bbuubbaa skomentował/a odpowiedź 2013-11-21 18:56

  bardzo dziekuje za obszerna odpowiedz,ale bede miala klopot ,bo ozdoba przymocowana jest do sciany i nijak nie mozna jej ruszyc,aby swobodnie oczyscic.no ale sprobuje.

  Oceń odpowiedź 0 7

  skomentuj | odpowiedz

 • 2013-11-21 19:01 autor odpowiedzi: basiar2002

  Wyczyść mosiądz  zrobioną pastą z sody oczyszczanej , soli , maki octu : -   w proporcjach 1do1. Łyżkę stołową sody, soli, mąki i octu. Lekko w masuj po przedmiocie z miedzi pozostaw do wyschnięcia zmyj woda i wytrzej do sucha. Spróbuj tez zwykłą pasta do żębów tez wyczyścisz w ten sam sposob. Udanych efektów.

  bbuubbaa skomentował/a odpowiedź 2013-11-22 21:03

  dziekuje.

  Oceń odpowiedź 0 2

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-01-23 13:09 autor odpowiedzi: bacha52

  dobre efekty można uzyskać stosując popiół z papierosów(jeden z niweielu dobrych zastosowań papieosa)

  Oceń odpowiedź 0 17

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-01-29 18:22 autor odpowiedzi: dzidek49

  Dobre efekty daje poiół drzewny z octem.

  Ocena odpowiedzi 1 3

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-01-30 13:43 autor odpowiedzi: Izabelka.p25

  Mosiądz możemy czyścić octem spirytusowym. Na kawałek szamtki nalej octu i okrężnymi ruchami czyść przedmiot z mosiądzu.

  Innym domowym sposobem jest moczenie przedmiotu w wodzie z dodatkiem sody oczyszczonej. Przedmiot powinien znajdować się w wodzie przez parę minut a następnie zostać opłukany w ciepłej wodzie.

  Oceń odpowiedź 2 1

  skomentuj | odpowiedz

Zobacz także

DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOSTAŃ EKSPERTEM

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Na skróty

REKLAMA

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Utrzymanie czystości

Eksperci radzą

Ostatnio zadane pytania

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania