Porady - pytania i odpowiedzi

2013-11-15 23:33 autor: gajmar

5 789 odsłon

Mole spożywcze

Jaki jest najlepszy sposób na mole spożywcze? Czym wytepić i jak odstraszać?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2013-11-16 15:44 autor odpowiedzi: konto usunięte

  Najpierw należy wszystko wyjąć, szafki umyć. Produkty przejrzeć. Jeśli są cienkie nitki, które zostawiają larwy moli to te produkty trzeba wyrzucić. Sąsiadujące produkty można ocalić przez tygodniowe mrożenie. Teraz można rozsypać pachnące przyprawy np. goździki, liście laurowe, anyż. Mole nie toleruja też wanilii, octu, cytryny. Wewnątrz szafek przykleić można plastry na mole. Produkty sypkie należy przechowywać w szklanych lub plastikowych specjalnych pojemnikach.
  konto usunięte zaktualizował/a odpowiedź 2013-11-16 23:06
  Mole żerują na wielu produktach: pszenicy,jęczmieniu, kukurydzy, nasionach strączkowych, orzechach,suszonych owocach, mące, płatkach śniadaniowych, czosnku, mleku w proszku, kakao, herbacie, a nawet na suchej karmie dla zwierząt. Należy sprawdzać torby z produktami po przyniesieniu do domu, żeby wyeliminować ewentualne rozprzestrzenienie tych szkodników.

  Oceń odpowiedź 0 4

  skomentuj | odpowiedz

 • 2013-11-17 22:27 autor odpowiedzi: gajmar

  Dzięki, szkoda, że co roku zjawiaja się następne i cała zabawa zaczyna się od nowa. One przylatują z zewnatrz. Może te goździkowo-waniliowe zapachy je odstraszą. Zastosuję :)

  Oceń odpowiedź 1 6

  skomentuj | odpowiedz

 • 2013-11-19 11:18 autor odpowiedzi: Jerzyna

  w sklepach mozna kupić takie plastry, które przykleja się wewnątrz szafki, są bezpieczne dla zdrowia, a wabią mole zapachem. Zwabione mole przyklejają się do tego plastra. Co 6 tygodni taki plaster sie wymienia, łatwo można się moli dzięki niemu pozbyć z szafek :) dodatkowo trzeba sprawdzić wszystkie produkty, wyrzucić- najlepiej spalić- te, w których mole sie już zagnieździły.

  Oceń odpowiedź 0 3

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-01-23 13:39 autor odpowiedzi: bacha52

  Babcinym sposobem jest powyciągać wszystko z szafek i pojemników w kuchni i dokładnie przejrzeć. Jeśli w żywności można dostrzec cienkie nitki (zostawiają je larwy moli) trzeba się ich niezwłocznie pozbyć. Pozostałe przedmioty można schować z powrotem do szafek, jednak raz na jakiś czas należy przeprowadzić takie sprawdzanie żywności, bo możliwe jest przeoczenie larw.
  Przed ponownym ułożeniem na półkach należy je dokładnie odkurzyć i wymyć ciepła wodą z mydłem. Artykuły żywnościowe sąsiadujące wcześniej z ”zainfekowanymi” produktami można próbować zamrozić przez 6-7 dni.

  Oceń odpowiedź 1 17

  skomentuj | odpowiedz

Zobacz także

DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOSTAŃ EKSPERTEM

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • Dodano 2010-08-11 21:12 przez Ewunia

  Mole - czy muszę pokochać?

  Mam problem z molami. Przejrzałam wszystko, ubrania, zapasy suche w kuchni, szafki etc. Powystawiałam różne paskudztwa a one latają. Gdzieś mają gniazdo to pewne, problem w tym że nie mam pojęcia gdzie jeszcze mogę zajrzeć. Ktoś z was wie o jakimś nietypowym miejscu? Co mole lubią w szczególny sposó...

  kategoria: Dom i Ogród: pozostałe

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Na skróty

REKLAMA

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Utrzymanie czystości

Eksperci radzą

Ostatnio zadane pytania

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania