Porady - pytania i odpowiedzi

2014-02-04 17:41 autor: LECHO

8 112 odsłon

Jakie kierunki studiów?

Jakie kierunki studiów polecacie? Syn mojego znajomego właśnie jest maturzystą i cały czas się waha- czy wybrać to, co lubi czyli przedmioty przyrodnicze, czy iść za ciosem i wybrać coś bardziej praktycznego- medycynę, informatykę?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2014-02-04 17:54 autor odpowiedzi: dzidek49

  Specjaliści twierdzą, że w obecnie największe potrzeby na fachowców pojawiają się w zawodach technicznych, a więc na politechnikę lub podobną uczelnię.

  Oceń odpowiedź 1 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-02-04 21:31 autor odpowiedzi: Kormoran

  Przy wyborze kierunku studiów nie można się kierować li tylko modą czy przewidywanym brakiem fachowców w danej dziedzinie.Jezeli masz zdolności czy predyspozycje w daneym kierunku to należy je rozwijać.Trudno zeby antytalencie z matematyki ,uzdolnione językowo wybierało politechnikę lub odwrotnie.Uważam że pytanie jest niewłaściwie postawione.Jeżeli ktoś nie wie jaki kierunek studiów wybrać,może powinien się zastanowić czy w ogóle studiować

  Oceń odpowiedź 0 2

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-02-05 14:44 autor odpowiedzi: Izabelka.p25

  Jest przekonanie, że po wielu kierunkach humanistycznych trudniej dostać pracę niż po technicznych, ścislych. To fakt, ze znam parę osób, które skonczyły np. marketing i zarządzanie czy psychologię a nie pracują w zawodzie. Z kierunków humanistycznych powodzeniem cieszą się filologie, jezyki obce i językoznawstwo. Z kierunków społecznych wybiera i opłacalne są; dziennikarswo i komunikacja społeczna, prawo i administracja. Z kierunków ścisłych- chemia, matematyka. Z kierunków przyrodniczych np. ochrona środowiska. Z kierunków technicznych: automatyka i mechanika, Architektura i urbanistyka, budownictwo. Natomiast z kierunków medycznych często wybierane są:  kierunki lekarskie i dentystyczne, farmacja. Z kierunków artystycznych powodzeniem cieszą się: kierunki muzyczne, plastyczne, teatralne. Moim zdaniem z jednej strony przy wyborze możemy sugerować się tym czy gdy skończymy mamy szansę na znalezienie dobrze płatnej pracy ale z drugiej strony absurdem byłoby zmuszać się do robienia przez całe życie tego czego nie lubimy robić. Tak więc przy wyborze studiów warto kierować się pasją, marzeniami bo wówczas będziemy czerpać przyjemność z wykonywanego zawodu. Inną sprawą jest to, że w wieku, w którym podejmujemy decyzję o wyborze kierunku nie zawsze mamy sprecyzowane plany na przyszłość.

  Oceń odpowiedź 0 3

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-02-14 20:20 autor odpowiedzi: anatol61

  Można kierowac się koniunkturą,na krótką metę się sprawdza.Na dłuższą metę doradzałbym kierowanie się zainteresowaniami,talentem,zdolnościami.Jeżeli wybierzesz kierunek zgodny z zainteresowaniami bedziesz miał komfort pracy.

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-03-11 19:41 autor odpowiedzi: Karolina Kramkowska

  Ja bym proponowała w swoim mieście poszukać doradcy zawodowego, a zwykle szkoły mają namiary na takie osoby i zrobić test predyspozycji zawodowej. Warto brać pod uwagę nie tylko to co modne czy jak mówią przyszłościowe ale tym czy faktycznie za lat 5 czy 10 będziemy chcieli to robić czy będziemy mieli dość już po samych studiach. Nie będzie dobrego lekarza czy prawnika z kogoś kto tego "nie czuje".

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-03-27 20:24 autor odpowiedzi: Wiechu47

  Powinien wybrać to,co lubi,nie można wybierać kierunku studiów na siłę.Może okazać się już w trakcie studiów,że to nie to.

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-03-28 06:00 autor odpowiedzi: Andrzej52

  Przy wyborze studiów bardzo istotne są zdolności i pasje.Umysł ścisły "matematyczny"będzie się męczył na kierunkach humanistycznych i na odwrót.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-03-28 07:40 autor odpowiedzi: smiling

  ja uważam że należy wybierać kierunek taki który będzie przynosił zadowolenie w późniejszej pracy , lecz uwagę nie tylko należy na tym skupić, lecz na tym ,czy później będzie praca . Nie sztuka skończyć studia i nie mieć pracy , czyli sztuka dla sztuki bo liczy się tylko to że syn czy córka będzie miał/a wyższe wykształcenie

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

Zobacz także

DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOSTAŃ EKSPERTEM

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Na skróty

REKLAMA

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Studia

Eksperci radzą

Ostatnio zadane pytania

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Artykuły

Tematy

Poprzednie pytania