Porady - pytania i odpowiedzi

2014-03-22 20:52 autor: Jakub03

14 366 odsłon

jak najlepiej rozmnożyć daturę?

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2014-03-22 21:02 autor odpowiedzi: Andrzej52

  Moją przechowuję w ciemnej piwnicy.Czasami zapalam światło.Podlewam raz na trzy tygodnie.Wiosną przycinam wyschnięte łodygi/skracam/ i intensywnie podlewam zasilając.Wypuściła już nowe pędy.Obrywam zbędne boczne pędy.Zostawiam tylko te ,które będą tworzyć koronę.Stopniowo usuwam zbędne liście,ponieważ roślina nie da rady wykarmić i boczne pędy i ogromne duże liście..Rozmnażam z pędów.Albo wkładam je do wody i ukorzeniam,albo bezpośrednio do doniczki z kompostową ziemią.Obydwa sposoby są skuteczne.

  Ocena odpowiedzi 0 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-03-22 21:16 autor odpowiedzi: smiling

  najlepiej rozmnażać poprzez sadzonki pędowe. W tym celu  pęd tnie się na niedługie odcinki (o długości 7-12 cm) przy pomocy ostrego sekatora. Górna część sadzonki musi posiadać pączek z młodymi listkami. Większe liście należy z sadzonki usunąć. zanużamy w ukorzeniaczu i sadzimy


  Ocena odpowiedzi 0 2

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-03-22 22:21 autor odpowiedzi: Wiechu47

  Mam trzy paroletnie już datury(białą,żółtą i pomarańczową),wszystkie rozmnożone z pędów pobranych z dorosłych okazów od znajomych,które ukorzeniałem mocząc w wodzie.Do wody dobrze jest dodać tabletkę węgla aptecznego,który zapobiega atakowi grzybów.

  Ocena odpowiedzi 2 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-03-23 18:19 autor odpowiedzi: dzidek49

  Przez wiele lat posiadałem datury /bielunie/ i również rozmnarzałem je poprzez ukorzenianie w wodzie lub doniczkach pędów pozyskanych z dorosłych roślin.

  Ocena odpowiedzi 0 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-03-24 13:49 autor odpowiedzi: vikkaj

  Datury wieloletnie najłatwiej rozmnażać z sadzonek pędowych. Wczesną wiosną, a także w okresie od czerwca do później jesieni można pociąć ostrym sekatorem kilkumiesięczny pęd na odcinki ok. 12 cm lub ściąć 20-centymetrowe wierzchołki młodych pędów. W przypadku pobierania sadzonek z pojedynczego pędu należy pociąć go tak, by górna część sadzonki miała pączek z młodymi listkami. W przypadku sadzonek wierzchołkowych obrywamy dolne liście, pozostawiając 2-3 górne. Dolną część sadzonek zanurzamy w ukorzeniaczu i sadzimy w wilgotnym torfie wymieszanym z piaskiem. Całość okrywamy perforowaną folią i umieszczamy w ciepłym, jednak nie bezpośrednio nasłonecznionym miejscu. Sadzonki bieluni potrzebują stałej, wysokiej wilgotności, zatem od czasu do czasu należy je zraszać. Ukorzeniają się po ok. 4 tygodniach i mogą być przesadzane bezpośrednio na stanowiska docelowe. Po osiągnięciu przez młode rośliny około 30 centymetrów wysokości można usunąć im wierzchołki, dzięki czemu rozkrzewią się. Datury rozmnażane w  ten sposób kwitną w drugim roku.

  Ocena odpowiedzi 1 0

  skomentuj | odpowiedz

Zobacz także

DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOSTAŃ EKSPERTEM

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Na skróty

REKLAMA

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Rośliny ogrodowe

Eksperci radzą

Ostatnio zadane pytania

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania