Porady - pytania i odpowiedzi

2010-09-11 16:40 autor: jesien21

8 273 odsłon

Niezapowiedziane wizyty, jak sobie poradzić

Zastanawiałam się, czy co savoir-vivre tego nie dać, ale to chyba szerszy problem jest... Otóż mamy znajomych, którzy dość często wpadają niezapowiedziani i to nie ot tak, na kawkę ale z butelką wina, czymś do jedzenia i z założeniem, że będziemy sobie wspólnie imprezować. Znamy się z działki (a właściwie bardziej domków letniskowych) i okazało się że blisko siebie mieszkamy. O ile jak jesteśmy na "letnisku" takie spontaniczne akcje są bardzo OK, o tyle na codzień mnie mocno irytują. Nie zawsze mamy czas, ochotę czy nawet możliwości imprezowe. Ostatnio wdepnnęli do nas w piątek ok 19, kiedy w domu panował totalny syf, bo sprzątaliśmy po całym tygodniu... Im nie przeszkadza bałagan czy nasz brak czasu, w razie czego "zajmują się sobą" do momentu aż my się nieco ogarniemy, ale tak czy inaczej sytuacja jest dziwna. Są przecież telefony, net czy inne możliwości zapowiedzenia się choć trochę wcześniej. Czy ktoś wie, jak można sobie poradzić z takim problemem? Jak im powiedzieć żeby się nie obrazili (to świetni ludzie są i bardzo otwarci, sami prowadzą dom "bez drzwi")?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2010-09-12 14:49 autor odpowiedzi: sariel

  Zawszę wierzę, że najlepszym rozwiązaniem jest o tym porozmawiać. Powiedzieć im otwarcie, że owszem lubicie takie wizyty, i są one fajną odskocznią od reszty dnia, ale że nawet przyjemność może się przejeść. Nie naskakiwać, a nie wiem, skoro mają tak dużo czasu, zaproponować dzień, dwa w tygodniu na takie spotkania.

  Ocena odpowiedzi 1 5

  skomentuj | odpowiedz

 • 2013-11-14 23:05 autor odpowiedzi: gajmar

  Jesli sa fajni i otwarci to chyba wystarczy prośba o uprzedzenie telefoniczne o planowanej wizycie. Nawet spntaniczne odwiedziny powinny dać mozliwośc gospodarzom na "ogarniecie się". Każdy chyba to zrozumie i nie powinno być problemu jesli się to powie bez pretensji.

  Ocena odpowiedzi 1 6

  skomentuj | odpowiedz

 • 2013-11-23 00:34 autor odpowiedzi: basiar2002

  Jeśli się to jeszcze powtórzy to bądź  pewna swojej wypowiedzi i powiedz im ;- Przepraszamy Was , ale jesteśmy umówieni i właśnie zaraz musimy wyjść z domu.  Na drugi raz  informujcie nas o wizycie , bo nie zawsze jest tak , że mamy czas dla Was.  Dzisiaj mamy inne plany. Przykro nam , ale przepraszamy  bo musimy  zaraz wychodzić z domu. Może to da im coś do zrozumienia... Z takimi natrętami nie można inaczej postapić. Wymigająco przeprosisz i  nieproszeni goscie się nie rozsiądą w Twoim domu...

  Ocena odpowiedzi 1 2

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-01-18 18:24 autor odpowiedzi: Eska1954

  Myślę,że rozmowa przyniesie skutek,grzecznie,ale dość stanowczo poproś o zapowiadanie takich wizyt.

  Ocena odpowiedzi 1 12

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-02-18 20:01 autor odpowiedzi: anatol61

  Uważam,ze otwarte postawienie sprawy będzie najlepszym załatwieniem sprawy.Chociaż przyszedł mi trochę przewrotny pomysł wpaść kilka razy pod rząd do nich w sposób niezapowiedziany powiedzmy poniedziałek ,wtorek .Może oni wtedy zaczną taką rozmowę lub sami zrozumieją swój nietakt.

  Ocena odpowiedzi 1 3

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-02-18 21:50 autor odpowiedzi: LECHO

  a może jak już jesteście z sobą zżyci stosunkowo blisko, to podczas luźnej rozmowy po prostu zaznaczysz, że wolisz być uprzedzona o odwiedzinach, gdyż teraz często mogą Cię nie zastać w domu, więc lepiej, żeby wcześniej przed przyjściem dali znać;)

  Ocena odpowiedzi 1 2

  skomentuj | odpowiedz

Zobacz także

DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOSTAŃ EKSPERTEM

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Na skróty

REKLAMA

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Przyjaciele i znajomi

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Artykuły

Tematy