Porady - pytania i odpowiedzi

2016-05-09 18:46 autor: guilty@poczta.fm

7 948 odsłon

Czy mogę coś zrobić, gdy nie interesuje się mną córka, której przepisałam dom?

Dzień dobry,

Przepisałam razem z mężem gospodarstwo wraz z domem na moją najstarszą córkę, miała się nami opiekować, odwiedzać nas itp. Mąż zmarł 4 lata temu, zostałam ze wszystkim sama i bardzo samotna. Cały czas opiekuje się mną najmłodsza córka. Najstarsza, właścicielka domu, odwiedza mnie bardzo rzadko, jej dzieci prawie w ogóle w wszyscy mieszkamy w małej miejscowości. Oni nie chcą sie tu przeprowadzić, robic podstawych prac remontowych czy nawet drobnych napraw, wszystko robią pozostałe córki i wnuki. Najmłodsza córka pali mi w piecu, odwiedza, robi zakupy, sprząta, zajmuje się dwoma domami i  ogrodami - moim i swoim, jej dzieci również.  Wiem, że źle zrobilismy, przepisując dom najstarszej córce, ponieważ jestem sama jak palec, zdana na łaskę i siły najmłodszej córki i jej dzieci, którym nie mogę dać już nic. Czy mogę coś z tym zrobić? Najstarsza córka nie reaguje na moje prośby o pomoc o zainteresowanie itp.

Wiem, że jakbym przepisała dom wnukom najmłodszej córki, to byłoby mi lepiej. Jestem bardzo rozżalona i nie wiem co robić.

Z góry serdecznie dziękuję za pomoc.
Emilia

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2016-05-29 23:38 autor odpowiedzi: Radca prawny Łukasz Obrał / prawo-porady.pl

  Można odwołać darowiznę (jak rozumiem to była darowizna) z powodu rażącej niewdzięczności obdarowanego.
  Trudno powiedzieć czy w Pani przypadku można mówić o rażącej niewdzięczności córki, która otrzymała darowiznę.
  Sprawa wymagałaby głębszej analizy w celu dokonania oceny czy w Pani przypadku zaistniały przesłanki do odwołania darowizny.


  Odwołanie darowizny następuje przez złożenie obdarowanemu pisemnego oświadczenia o odwołaniu darowizny. Jeżeli takie oświadczenie zostanie złożone po stronie obdarowanego powstaje obowiązek zwrotu przedmiotu darowizny.
  Jeżeli obdarowany nie zwróci przedmiotu darowizny to wówczas można wystąpić do sądu o nakazanie obdarowanemu złożenia oświadczenia o przeniesieniu własności przedmiotu darowizny na darczyńcę (nie jest to pozew o odwołanie darowizny). W toku tego postępowania sąd będzie sprawdzał czy odwołanie darowizny było skuteczne - czy zaistniały przesłanki do odwołania darowizny czyli przede wszystkim to czy można powiedzieć, że obdarowany dopuścił się rażącej niewdzięczności wobec darczyńcy.

  Rażąca niewdzięczność nie jest definiowana przez przepisy. W każdym przypadku sąd ocenia tą kwestię biorąc pod uwagę okoliczności danej sprawy.


  O odwołaniu darowizny szerzej:


  Jeżeli darowane gospodarstwo wchodziło w skład majątku wspólnego małżeńskiego to ewentaulnie mogłaby Pani odwołać darowiznę 1/2 udziału.
  Nie ma możliwości odowłania darowizny 1/2 udziału, którą darował Pani zmarły mąż.

  Ad METAM Łukasz Obrał Radca Prawny

  Ocena odpowiedzi 1 1

  skomentuj | odpowiedz

Zobacz także

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • Dodano 2013-07-17 00:36 przez paulina :)

  Cofnięcie darowizny czy jest możliwe?

  Siedem lat temu przepisałam gospodarstwo rolne na wnuka. Teraz ze względu na jakie agresywne zachowanie i kompletne zaniedbanie tego gospodarstwa chciałabym cofnąć akt notarialny lub go podważyć by cała darowizna nie należała do wnuka.Czy jest to wogóle możliwe?
  Cciałabym dodać że w skład gospodarst...

  kategoria: Prawo spadkowe

 • Dodano 2016-04-28 22:38 przez piotras55555

  Przepisanie domu dla jednego z czwórki rodzeństwa

  Sprawa wyglada tak, Ojciec jest właścicielem domu, ma zamiar przepisać go na jedno z czwórki swoich dzieci, jakie zaobowiązania ma te dziecko wobec reszty swojego rodzenstwa ? DOM został wyceniony na 240 tys. te dziecko również zdeklarowało sie że bedzie mieć Ojca pod swoją opieką do końca życia, oj...

  kategoria: Prawo spadkowe

 • Dodano 2016-03-03 20:25 przez Katarzyna 13

  Darowizna że sluzebnością od babci

  Babcia chce mi podarować mieszkanie w którym od 20 lat mieszka druga źona mojego ojca /zmarł 2009r/,natomiast sama babcia mieszka w innym mieszkaniu. Planuje dokonać aktu notarialnego ze sluzebnością. Proszę o pomoc  , czy to nie spowoduje mi kłopotów. Katarzyna A

  kategoria: Prawo spadkowe

 • Dodano 2015-12-28 14:58 przez mark62

  Babcia sprzedała mieszkanie i kupiła wnuczce

  Witam,Mam siostrę, która mnie "wykiwała". Nasza Babcia opiekowała się nami ze względu na śmierć naszej matki i częściowo odebrane prawa rodzicielskie ojca. Babcia była właścicelką mieszkania na wsi, które razem z siostrą mieliśmy pomóc Babci sprzedać i kupić mniejsze w mieście. Okazało się jednak, ż...

  kategoria: Prawo spadkowe

 • Dodano 2015-11-17 21:32 przez tixta67

  Darowizna - proszę o pomoc

  w 2011 oddalam corce w Polsce dom jako darowizne.Wyjechalismy do niemiec moj maz otrzymuje tutaj rente ktora wyplaca ZUS, a ze w przeliczeniu na euro jest jej za malo  to zglosilam sie o pomoc do tutejszego urzedu. Przy wypelnieniu wniosku trzeba bylo wymienic majatek z ostatnich 10 lat. I tu pojawi...

  kategoria: Prawo spadkowe

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Na skróty

REKLAMA

Podobne pytania

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo spadkowe

Eksperci radzą

Ostatnio zadane pytania

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Artykuły

Tematy

Poprzednie pytania