Porady - pytania i odpowiedzi

2013-11-18 04:54 autor: ilona5454

7 546 odsłon

Czy zakład może zwolnić pracownika z tyt.choroby powyżej 40 dni ciągłości

Urodziłam się 15.05.1954 Od XI 2014 mam prawo do emerytury.Obecny zakład pracy chronionej {posiadam II grupę inwalidzką bez prawa do renty}zatrudnił mnie na czas określony od 27.03.2013 do 27.06.2017 .Od 6.10.2013 do 20.11.korzystam z L-4.Kierownik zadzwonił do mnie z pytaniem czy będę dalej chorować bo nie wie czy zatrudnić nową osobę. Czy zakład może rozwiązać za mną umowę o pracę.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2013-11-18 17:06 autor odpowiedzi: gajmar

    Może kierownik myślał o zatrudnieniu kogoś "na  zastępstwo" i wtedy rzeczywiście musi wiedzieć jakie są perspektywy i na kiedy może liczyc na powrót pracownika, który jest na zwolnieniu.

    Zwolnienie pracownika z pracy jest możliwe już teraz. Z art. 53 § 1 pkt 1 lit. b Kodeksu pracy wynika bowiem, że pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia, jeżeli niezdolność pracownika do pracy wskutek choroby trwa dłużej niż łączny okres pobierania z tego tytułu wynagrodzenia i zasiłku oraz pobierania świadczenia rehabilitacyjnego przez pierwsze 3 miesiące (gdy pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy co najmniej 6 miesięcy. Rozwiązanie stosunku pracy nie może nastąpić po stawieniu się pracownika do pracy w związku z ustaniem przyczyny nieobecnośc. Tak więc dopiero gdy miną 3 miesiące pobierania świadczenia rehabilitacyjnego, a pracownik nie stawi się do pracy, to pracodawca ma prawo rozwiązać z nim umowę o pracę, powołując się na art. 53 k.p.

    Oceń odpowiedź 0 5

    skomentuj | odpowiedz

Zobacz także

DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOSTAŃ EKSPERTEM

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Na skróty

REKLAMA

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo pracy

Eksperci radzą

Ostatnio zadane pytania

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Artykuły

Tematy

Poprzednie pytania