Porady - pytania i odpowiedzi

2013-11-21 23:57 autor: EMK

4 805 odsłon

Dysk zewnętrzny czy płyty DVD

Ostatnio wzięłam się za porządkowanie rodzinnych archiwów na komputerze. Mam dużo zdjęć. Co polecacie - nagrać je na płyty DVD, czy może kupić jeden pojemny dysk zewnętrzny i móc mieć wszystko w jednym miejscu? Co będzie trwalsze?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2013-11-22 00:48 autor odpowiedzi: gajmar

  Trwalszy niby jest dysk, ale też niestety mogą przytrafić się awarie i wtedy straconych jest bardzo dużo danych. Płytki także niekiedy padają ale wtedy strata jest dużo mniej bolesna, bo zwykle przecież nie posują się wszystkie:)

  Ja mam archiwum na opisanych płytach

  Oceń odpowiedź 0 7

  skomentuj | odpowiedz

 • 2013-11-22 00:50 autor odpowiedzi: EMK

  A jakiej firmy płyty polecasz? Muszę wszystko zaplanować i przeliczyć, bo katalogowanie tych moich danych to będzie duuuża akcja :)

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2013-11-22 10:29 autor odpowiedzi: Jerzyna

  Niestety ani płyty ani dyski nie dają 100% gwarancji, że dane będa bezpieczne. Dla spokojności polecam płyty + dysk + dyski wirtualny (w internecie), na kt,órym można przechowywać różne pliki

  Oceń odpowiedź 0 3

  skomentuj | odpowiedz

 • 2013-11-22 10:33 autor odpowiedzi: basiar2002

  W razie utracenia danych na dysku , a różnie to bywa radzę w zapasie nagrać na płytki DVD. Ja nagrywam na płytki CD - R  Exstra Protektion. Pozdrawiam.

  Oceń odpowiedź 0 3

  skomentuj | odpowiedz

 • 2013-11-22 11:07 autor odpowiedzi: Stefan

  Lepszy będzie dysk zewn. Płytki CD po paru latach (zależ. od firmy) wysiadają. Dysk zewn. wykorzystasz także do innych ważnych zasobów. Jest pojemny, np. 500 GB.

  Po za tym domyślam się że masz dużo fotek. A na płytkę DVD zmieścisz max 4,7 GB (chyba są i większe).

  Moje rady są takie:

  1- fotki musisz koniecznie pogrupowaćw folderach! Pokazuję przykład moich 12stu folderów - . To w XP'eku tak; w W7 ciut inaczej.

  2- fotki koniecznie powinny mieć zmniejszone Rozmiar'y. Do kB. Bo z cyfrówki jako oryginały wychodzą i mają nawet po 3 - 5 MB każda!  To pomnóż to sobie przez setki, jakie zapewne ich masz.

  Do zmniejszania, (hurtem foderów) używam programu SNS-Resizer. Zmniejsza rozmiar każdej fotki nawet 10krotnie. To policz sobie efekt. I bardzo szybko to robi.

  Piszesz "to będzie duuuża akcja". No będzie! Może foldery z fotkami otwieraj po dwa sąsiadująco w jednym oknie i "przeciągnij i upuść" (met. drag and drop).

  Przeglądanie fotek. Mam program FastStone Image Viewer, w którym fajnie się przegląda fotki. Ale są inne, np. Photoscape, Photoshop, Picasa...

  Tyle co mi przyszło tak ad hoc.

  Powodzenia.

  S.

  EMK skomentował/a odpowiedź 2013-11-22 12:53

  Dziękuję za wszystkie pomysły. Zaraz poczytam o wymienionych programach.

  Oceń odpowiedź 0 3

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-01-23 12:48 autor odpowiedzi: bacha52

  Ja preferuję płyty łatwiej je opisać i "archiwum"utrzymać w porządku

  Oceń odpowiedź 0 16

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-02-14 21:54 autor odpowiedzi: senhor

  Odradzam płyty jako pewny środek do backupu danych. Jest to obecnie technologia odchodząca do lamusa, w związku z czym jakość płyt jest coraz gorsza. Tak samo było kiedyś z dyskietkami... Zresztą powłoka nośna płyt i tak dość szybko się utlenia. Można oczywiście doradzić płyty kryte złotą powłoką o wytrzymałości deklarowanej 100 lat, ale życzę powodzenia w znalezieniu takich płytek obecnie i nie trafieniu przy tym na jakiś chwyt marketingowy ( np tylko złoty kolor, zamiast złota ;-))

  Dysk talerzowy nawet jak się zepsuje mechanicznie, to dane zostają i można go naprawić, wymienić głowicę, czy elektronikę. Póki talerz dysku jest cały, dopóki jest szansa na odzyskanie danych przy ew. awarii. A z płytki na której po 5-10 latach wyjdą plamy - będzie ciężko.

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-02-14 22:09 autor odpowiedzi: anatol61

  Płyty stwarzają możliwość praktycznie nieograniczonego powiększania archiwum.Dane na których nam bardzo zależy możemy co kilka lat przegrać na nową płytę.Mam w swojej kolekcji płyty 10letnie i bez problemu je odtwarzam.Każdy dysk da się bardzo szybko zapełnić a zauważyłem że im większy tym szybciej następuje jego zapełnienie.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

Zobacz także

DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOSTAŃ EKSPERTEM

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Na skróty

REKLAMA

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Nośniki danych

Eksperci radzą

Ostatnio zadane pytania

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania