Porady - pytania i odpowiedzi

2010-08-22 18:50 autor: albo777

19 719 odsłon

Czy wjadę do Chorwacji na dowód osobisty?

Ratunku! Jedziemy do Chorwacji, wyjazd za tydzień, a zupełnie wypadło mi z głowy że to nie jest w UE... Może ktoś jest w stanie odpowiedzieć mi, czy uda mi się wjechać tam bez paszportu? Z tego co przejrzałem na forach na dwoje babka wróżyła. Czy ktoś w tym roku już pojechał i wrócił na DO? Czy są jakieś oficjalne umowy w tym względzie czy to na przykład zależy od dobrej woli urzędników na granicy. Potrzebuję odpowiedzi pilnie bardzo. Pomóżcie mi uratować wakacje!

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2010-08-22 18:56 autor odpowiedzi: Ewunia

  Hm... w Chorwacji co prawda w tym roku nie byłam, a z przyzwyczajenia wszędzie z paszportem jeżdżę (ech, fajnie że wiz nie trzeba), ale na stronie naszego MSZ ( wyjeżdżających,za,granice,1800.html) wyczytałam, że do Chorwacji na dowód wpuszczają. Może zadzwonić do MSZ-tu albo do ambasady i dopytać?

  Oceń odpowiedź 0 3

  skomentuj | odpowiedz

 • 2010-08-22 23:53 autor odpowiedzi: Turysta

  Na stronach ambasady Chorwacji w Polsce jest informacja: "Na podstawie decyzji Rządu Republiki Chorwacji obywatele Rzeczypospolitej Polskiej, którzy przebywają w Republice Chorwacji do 90 dni, mogą przekroczyć chorwacką granicę z ważnym dowodem osobistym lub paszportem. Sugerujemy jednak posługiwanie się paszportem (NIE JEST TO OBOWIĄZKOWE), gdyż niektóre instytucje mogą wymagać okazania tego dokumentu (np. kantory, banki czy ośrodki zdrowia)." - .

  W związku z tym nie powinno być większych problemów przy przekraczaniu granicy. Problem mianowicie może się okazać w przypadku potrzeby skorzystania z lekarza, choć podobno już nawet lekarze chorwaccy uporali się z naszymi dowodami osobistymi.

  albo777 skomentował/a odpowiedź 1970-01-01 01:00

  dziękuję bardzo - uratowaliście mi wakacje (mam nadzieję)

  Oceń odpowiedź 0 6

  skomentuj | odpowiedz

 • 2010-08-23 09:35 autor odpowiedzi: MoDa

  Dwa tygodnie temu wróciłam z Chorwacji. Przekraczaliśmy granicę na dowody osobiste. Nie było z tym najmniejszego problemu. Wszystko odbyło się na zasadzie rzutu okiem na dokument.

  Oceń odpowiedź 0 3

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-01-21 12:24 autor odpowiedzi: Eska1954

  Do Chorwacji można jechać lat na dowód

  Oceń odpowiedź 0 11

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-03-30 10:42 autor odpowiedzi: smiling

  tak można

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-03-30 11:00 autor odpowiedzi: Wiechu47

  Przekraczanie granicy chorwackiej odbywa się na podstawie paszportu lub dowodu osobistego (zarówno dorośli, jak i dzieci). Przy wjeździe nie ma szczególnych wymogów dotyczących okresu ważności ww. dokumentów, jednakże nie może być on krótszy niż dozwolony okres pobytu (tj. 90 dni).

  Oceń odpowiedź 2 0

  skomentuj | odpowiedz

Zobacz także

DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOSTAŃ EKSPERTEM

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Na skróty

REKLAMA

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Europa

Eksperci radzą

Ostatnio zadane pytania

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Artykuły

Tematy