Strona głównaFinanseStarsi Amerykanie bankrutują

Starsi Amerykanie bankrutują

Według najnowszych badań, bankructwo jest narastającym problemem wśród Amerykanów po 55 roku życia. Coraz więcej seniorów boryka się z długami, od nie zapłaconych podatków za nieruchomości do płatności za wynajem domów.
Starsi Amerykanie bankrutują [© Krzysztof Budziakowski - Fotolia.com] Brenda Broadbent w wieku 59 lat, zamiast planować swoją emeryturę, musi stawić czoła bankructwu. Nie ubezpieczona i zadłużona prawie na 100 tys. dolarów, straciła nie tylko dom i samochód, ale również nadzieję.

- To były bardzo trudne chwile w moim życiu - wspomina pani Broadbent, która pod choinkę w roku 2003 w prezencie od życia dostała atak serca. Choroba ostatecznie wciągnęła ją w spiralę długów i roztrzaskała marzenia o spokojnej emeryturze. - Będę musiała pewnie pracować do grobowej deski - dodaje.

- Starsi Amerykanie, wydają większość zaoszczędzonych pieniędzy na opiekę zdrowotną, przez co nie są w stanie zabezpieczyć przyszłości swoim potomkom - twierdzi Deborah Thorne z Uniwersytetu w Ohio - Moja pesymistyczna natura podpowiada mi, że będzie jeszcze gorzej - dodaje.

Brenda Broadbent, która w przeszłości pracowała jako agent nieruchomości, teraz dorabia sobie jako pracownik biurowy, a w międzyczasie szuka lepiej płatnej pracy.
Jest przekonana, że to wiek i bankructwo wydłużają poszukiwania. Ciągle nie ubezpieczona, dostaje od lekarza recepty na darmowe próbki leków, które mają pomóc jej w problemach z sercem.

Emocjonalna blizna po bankructwie wciąż jest świeża. - Myślę, że gdybym nawet dożyła 120 lat, nie byłabym w stanie zapomnieć - twierdzi.


Wzrasta ilość bankructw wśród seniorów.

Bankructwa konsumpcyjne sięgają w tym roku poziomu 14,5 tysięcy osób tygodniowo. Wg badań Amerykańskiego Instytutu ds. Bankructwa, prawie 700 z bankrutów to ludzie po 65 roku życia, natomiast 2000 to Ci, którzy ukończyli 55 lat.

Opublikowany ostatnio raport o poziomie bankructwa pokazuje, że starsi ludzie stanowią aż 14% wypełniających petycje o ulgi finansowe. Stanowi to prawie 46% wzrost w porównaniu z rokiem 1994. Jest to dużo więcej, niż w jakiejkolwiek innej grupie wiekowej.

- Coraz więcej starszych osób popada w bankructwo - mówi Thorn - jest to następstwo przemian w społeczeństwie. Jesteśmy świadkami głębokich zmian strukturalnych w gospodarce, co powoduje, że starsi ludzie gwałtownie ubożeją.

- Życie było cudowne - wspomina Broadbent, która dodaje, że była zdrowa przez lata. "Miałam ubezpieczony samochód a moje życie było wolne od długów. Wydawało mi się, że wszystko mam pod kontrolą, a tu nagle bum, wszystko się posypało.

Poczwórny bypass był rezultatem ataku serca. Zanim została wypisana ze szpitala, dostała rachunek za lekarstwa na 900 dolarów za tydzień. Za szpital trzeba było zapłacić 80 tys. dolarów oraz dodatkowo 10 tys. lekarzom.

Osłabiona fizycznie i psychicznie Brenda Broadbent nie była w stanie opłacić czynszu, samochodu, ani innych rachunków. Nie mogła wrócić do poprzedniej pracy z uwagi na częściową utratę pamięci, mogła jedynie zatrudniać się na pół etatu w mniej wymagających zawodach.

Wierzyciele wciąż wydzwaniali. Wiosną 2004 ogłosiła bankructwo. Mimo, że spłaciła znaczną część długów, nie odzyskała spokoju.

- Byłam załamana. Nie chciałam wychodzić z domu. Miałam wrażenie, że cały świat wie o mojej porażce. Ciągle czuję się jakbym miała dług, mimo, że rząd anulował moje zadłużenie.

Według badań Roberta D. Manninga z LendingTree.com, jej podejście jest powszechne wśród osób starszych, dla których finansowe tarapaty i nie zwrócone kredyty stanowią plamę na honorze.

Adwokat - Amy Boohaker, która reprezentowała panią Broadbent i wielu innych klientów jej pokroju, twierdzi, że przez osoby starsze bankructwo jest odbierane jako moralna porażka, mimo, że często sami nie mają na to wpływu. Większość z nich jest bardzo zawstydzona swoimi zadłużeniami. Starają się robić wszystko by uniknąć tej nieprzyjemnej sytuacji.

Paulina Król / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 00:08:39, 02-09-2007 Basia.

    Smutne to bardzo, wszędzie dobrze gdzie nas nie ma.
  • 00:33:38, 02-09-2007 Pani Slowikowa

    to nic orginalnego. Nieraz nawet sie oplaca bo wcale nie jestes wsadzany do wiezienia ani nic podobnego.
    Przestajesz placic , oglaszasz ze moga cie pocalowac w d... i juz. Znalam taka jedna co to zrobila..mloda byla nawet. Teraz siedzi sobie jak Pasza w Londynie, pracuje w banku i ma wszystko gdzies.. Dluznicy obgryzaja ze zlosci paznokcie.
    A jak masz jakis interes i zbankrutujesz?? To nic nie szkodzi aby sobie nowy biznes zalozyc..
  • 08:52:00, 02-09-2007 Malgorzata 50

    Ajak wam pisalam na ten temat przy okazji jekow na cięzki los emeryta w Polsce -to mi nie wierzyłyscie -oja baby ,baby...wszędzie dobrze gdzie nas nie ma -a swiat jest okragly i problemy powtarzalne.A Asia ma rację bankructwo to bardzo dobre wyjscie z kiepskiej sytuacji finansowej ...u nas chyba jeszcze nie...
  • 09:48:32, 02-09-2007 Alsko

    ale bankrutując trzeba chyba pozbyć się wszystkiego, co coś warte? Samochodu itp.
  • 10:00:25, 02-09-2007 Malgorzata 50

    Zaczynasz od punktu wyjscia - jest to czasem wyjscie z sytuacji -le dokladnie nie znam przepisów Asia pewnie wie wiecej
  • 23:32:38, 03-09-2007 Pani Slowikowa

    Cytat:
    Alsko
    ale bankrutując trzeba chyba pozbyć się wszystkiego, co coś warte? Samochodu itp.
    Nie koniecznie bo mozesz miec np. Spolke akcyjna i ona bankrutuje a ty prywatnie nie. Albo mozna cokolwiek masz przepisac na kogos.. Sa rozne kruczki. Ja niestety ich nie wprowadzam w zycie bo nie jestem tego typu osoba ale wiem o nich bo nie raz stalam sie ich ofiara..
  • 12:44:07, 19-09-2007 Sławek

    eh, to przykre. nie wyobrażam sobie narobić dlugów i potem ich nie spłacać :[
  • 13:01:44, 19-09-2007 Lila

    Cytat:
    Sławek
    eh, to przykre. nie wyobrażam sobie narobić dlugów i potem ich nie spłacać :[

    A Ty skąd pochodzisz ? Bo ja ,jako Polka ,stykam się z tym na codzień..Przecież to jest nagminne- nikt nikomu nie płaci w terminie.Dobrze,jeśli w ogóle zapłaci...
    Ja piszę jak to wygląda z punktu widzenia firmy.Oczywiście,gdyby wprowadzono prawo do odliczenia sobie od dochodu , wartości faktur niezapłaconych,jak to ma miejsce w wielu krajach cywilizowanych.to trochę inaczej wyglądałaby ta gospodarka..

    A tak? Dłużnik się śmieje,a Vat i tak musi być odprowadzony.Od sumy,którą być może nigdy nie odzyskasz...

    No,ale nasz rząd jest zajęty życiem napoczętym i nie widzi,jak ludzie uciekają z kraju gdzie pieprz rośnie.I tak jak w dominie- zawali sięwszystko-albo składki ubezpieczeniowe zostaną zwiększone,albo państwo zrobi tak jak kiedyś Argentyna..
    Bo z pustego i Salomon nie naleje.A Emerytury z czegoś trzeba będzie płacić...
    ... zobacz więcej
  • 14:36:20, 19-09-2007 Pani Slowikowa

    Wiesz co jest dobre tu w Stanach i czego nie ma w Polsce czy we Wloszech?? To ze nawet jezeli musisz zaplacic podatek od niezaplaconych faktur czy jakis tam inny podatek.. to jezeli okaze sie ze nie byl nalezny... panstwo zwraca ci kase w tempie rekordowym.. Wszyscy licza na ten zwrot i dlatego tez przedplacaja podatki bardzo regularnie i bez podejzen..
    Natomiast zle rzeczy sie dzieja jezeli ktos tego nie robi. Duuuuuuze kary!! Nawet mozna pojsc do kibla..
  • 02:41:30, 22-10-2007 Malgorzata 50

    Cytat:
    Sławek
    eh, to przykre. nie wyobrażam sobie narobić dlugów i potem ich nie spłacać :[
    Nalezy pracowac nad wyobraźnia -różne rzeczy sie w życiu zdarzyc moga ...niestety

Strony : 1 2 nastepna »

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • eGospodarka.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Oferty pracy