Strona głównaChorobyChorzy na stwardnienie rozsiane zyskali szansę na kontynuowanie terapii

Chorzy na stwardnienie rozsiane zyskali szansę na kontynuowanie terapii

Weszło w życie od dawna oczekiwane zarządzenie prezesa NFZ, zgodnie z którym Narodowy Fundusz Zdrowia wprowadza nowe zasady realizowania programów lekowych w stwardnieniu rozsianym. Dzięki nim chorzy na SM zyskali szansę na wydłużenie kuracji o dodatkowe dwanaście miesięcy.
„Możliwość przedłużenia czasu trwania terapii immunomodulującej do trzech lat to krok w dobrym kierunku. Obowiązujące do niedawna ograniczenia były zupełnie pozbawione sensu” - mówi prof. Krzysztof Selmaj, prezes Polskiego Towarzystwa Neurologicznego i kierownik Katedry Neurologii UM w Łodzi.

W związku z wprowadzonymi przez NFZ zmianami pacjenci, którzy obecnie kończą dwuletnią kurację, powinni jak najszybciej zwrócić się do lekarza prowadzącego o wydanie opinii dotyczącej skuteczności terapii i tym samym koniecznego przedłużenia leczenia. Zgodnie z nowym zarządzeniem terenowy oddział NFZ powinien te wskazania respektować. W przypadku braku odpowiedniej decyzji lub odmowy pacjentowi przysługuje droga odwoławcza zgodna z Kodeksem Postępowania Administracyjnego. Ponadto, jeśli szpital wyda opinię negatywną dotyczącą kontynuacji leczenia, choremu również przysługuje odwołanie do NFZ. Fundusz zgodnie z zasadami przyjętymi w administracji publicznej, a ujętymi w kodeksie administracji publicznej (art. 109 ust. 5 ustawy zdrowotnej) ma obowiązek dokładnie zbadać sprawę (art. 7 k.p.a.), a co za tym idzie, dokonać weryfikacji merytorycznej. Podczas postępowania pacjent ma prawo do wypowiedzenia się, przedstawienia własnych dowodów, na przykład zaświadczeń lekarskich, może także wnosić o powołanie biegłego.

Jeśli oddział NFZ uchyla się od postępowania, należy, zgodnie z przepisami po trzydziestu dniach, zwrócić się do prezesa NFZ, a w przypadku braku reakcji z jego strony skierować sprawę na drogę sądowo-administracyjną do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

Zobacz także

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 10:24:16, 26-06-2009 della

    Bardzo cieszy mnie fakt przedłużenia leczenia chorych na SM do 36 miesięcy,ale czy po tym okresie można zaprzestać leczenia? Dlaczego tak trudno zakwalifikować się do programu leczenia obecnie? Dlaczego chorzy muszą żyć w ciągłej niepewności czy będzie dla nich lek czy niestety nie.
    ... zobacz więcej

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • EWST.pl
  • eGospodarka.pl
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy