Strona głównaZdrowieProgram Edukacyjny Rak piersi od A do Z - podsumowanie i perspektywy

Program Edukacyjny Rak piersi od A do Z - podsumowanie i perspektywy

2 października br. w Centrum Edukacyjno-Terapeutycznym przy Centrum Onkologii w Warszawie odbyła się konferencja prasowa podsumowująca Ogólnopolski Program Edukacyjny „Rak piersi od A do Z”. W ramach projektu, który rozpoczął się w 2006 roku, zorganizowano regionalne spotkania edukacyjne w dziesięciu miastach. Po raz pierwszy specjaliści wyruszyli w Polskę, angażując lokalne społeczności. W 2008 roku w ramach Programu odbędą się kolejne trzy seminaria. Przedsięwzięcie, zainicjowane przez Stowarzyszenie „Amazonki” Warszawa – Centrum, zostało objęte patronatem Federacji Stowarzyszeń „Amazonki” oraz Polskiej Unii Onkologii. Spotkanie prasowe zainaugurowało obchody „Października – Ogólnopolskiego Miesiąca Walki z Rakiem”.
Program Edukacyjny Rak piersi od A do Z - podsumowanie i perspektywy [© Arto - Fotolia.com] Ogólnopolski Program Edukacyjny „Rak piersi od A do Z” to cykl regionalnych spotkań edukacyjnych w całej Polsce, w których uczestniczą członkinie Unii Wojewódzkich Federacji Stowarzyszeń „Amazonki”. Od momentu inauguracji w 2006 roku, Program objął swym zasięgiem 10 miast: Warszawę, Poznań, Szczecin, Białystok, Kraków, Łódź, Toruń, Wrocław, Katowice i Kielce. W seminariach wzięło udział blisko 2000 Amazonek.

W trakcie zjazdów eksperci omawiali metody rozpoznawania objawów raka piersi, zagadnienia związane z nowoczesnymi technikami zabiegów plastycznych i rekonstrukcyjnych po amputacji piersi. Tematem spotkań była także relacja pomiędzy pacjentem a lekarzem. Stały element seminariów stanowiły wykłady dr. Janusza Medera, prezesa Polskiej Unii Onkologii, poświęcone problematyce chorób nowotworowych m.in. w kontekście wyzwań dla społeczności lokalnych.

Istotną częścią spotkań były również panele prowadzone przez ks. Arkadiusza Nowaka, prezesa Instytutu Praw Pacjenta Edukacji Zdrowotnej, podczas których przedstawiano prawa pacjentek i wyjaśniano zawiłe realia związane z dostępem do nowoczesnego leczenia w Polsce. Pośród prelegentów znajdowali się także lekarze-specjaliści z poszczególnych regionów oraz przedstawiciele społeczności lokalnych zajmujących się polityką zdrowotną.

Po raz pierwszy edukacja prowadzona była bezpośrednio w regionach. Dotychczas szkolenia wymagały dojazdu na centralne, ogólnopolskie zjazdy o ograniczonej liczbie uczestników. Tym razem koncepcja spotkań polegała na tym, że to specjaliści odwiedzali Amazonki w różnych częściach kraju. Zalety takiej formuły podkreślały same uczestniczki. Za sprawą regionalnych szkoleń liczba wyedukowanych pacjentek znacznie wzrosła. Dzięki nim Amazonki będą mogły swobodnie i świadomie rozmawiać z lekarzami. Na podkreślenie zasługuje również aspekt integracyjny Programu.
 
Strony : 1 2

Joanna Papiernik / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Przeczytaj także


Nowotwór piersi - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nowotwór piersi (rak piersi, rak sutka) należy do najczęściej występujących chorób onkologicznych u kobiet. W Polsce notuje się prawie 10 tys. nowych zachorowań rocznie, co oznacza, że każdego roku na nowotwory piersi zachoruje 30 na 100 tys. kobiet. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 22:00:54, 03-10-2007 Basia.

    Zamiast seminariów kobiety powinny mieć natychmiastowy dostęp do lekarza, do badań do miejsca w szpitalu. Na badania czeka się kilka miesięcy, na miejsce w szpitalu również. Czemu służy to "bicie piany"? Gdybym nie zrobiła operacji prywatnie to prawdopodobnie czekając na miejsce w szpitalu zeszłabym z tego padołu. Jestem w tym temacie na bieżąco, trzeba mieć końskie zdrowie żeby chorować na raka. Za leki rzekomo refundowane od marca b.r. płaci się ciężkie pieniądze.
    ... zobacz więcej
  • 22:08:40, 03-10-2007 Anielka

    Czytać sie juz tego wszystkiego nie chce,moze ktos madry by sie pokusił i lekarzy U s w i a d o m i ł ,ze przy każdym badaniu sprawdziłby piersi kobiecie i od tego należałoby zacząć.Ja tez dzieki znajomemu /przyjacielowi/ chirurgowi zostalam szybciutko zoperowana i guz sna szcęscie nie zdążyłsię uzłoośliwić.Gdybym dzisiaj miala walczyć z nowotworem nie wiem czy dalabym rade.a Media ,no cóż musza na czyms zarabiac.Pozdrawiam i wszystkim kobietom zdrowych piersi życze.
  • 20:56:36, 04-10-2007 babciela

    Moje drogie badajcie piersi same -tp nic trudnego-w Czestochowie jest teraz program dla kobiet po 50 roku zycia -mammografie robi sie w bardzo krotkim czasie.szukajcie tych progeamow-ja dostalam zaproszenie na badaie do domu,ale ze mam taki a nie inny stosunek do badan i do walki z npl na badania nie poszlam.Aloe polecam.U nas operacje po badaniu robi sie w przeciagu 2-3 tygodni,leczenie po operacji tez jest natychmiastowe.
  • 20:57:48, 04-10-2007 babciela

    znowu kupe bledow zrobilam ,ale to dlatego ze jednoczesnie czytam fajna ksiazke
  • 20:59:08, 04-10-2007 Lila

    Eluś,jak zadzwoniłam do naszego Medyka na Wolności ,to termin był 3 miesiące.Więc zrobię sobie prywatnie od ręki..
  • 21:19:20, 04-10-2007 Malgorzata 50

    Nie wiem dlaczego ciagle traktuje się nas jak wiejskie baby z zamierzchlych czasów ,ktore na slowo pierś nerwowo zaczynały wymachiwac rekami czyniac
    w panice znaki religijne i mamroczac zdrowaski.Takich bab już chyba nie ma -umiemy bdać sobie piersi -tyle ,ze nie umieją a wlasciwie nie chca tego robić lekarze pierwszego kontaktu-co powinno byc rutyną .Do mojej przyjaciolki w innym kraju jej publiczna sluzba zdrowia wydzwania namolnie przypominając o terminach badań mammografii itd .Natomiast lili dano trzy miesiące czekania na badanie dość podstawowe, a w niektorych przypadkach bywa ,żę za trzy miesiace moze byc juz po problemie -raz na zawsze -więc po cholere to bicie piany.Szkolenia ,pogawedki itd .Rozumiem ,że parę osob mialo potrzebe zarobienia paru zlotych.Bo jednoczesnie w naszym katolickim kraju lekarz chyba z obrzydzenia -jesli już przepisuje srodki antykoncepcyjne mlodej prokreatywnej to nie zada sobie trudu zeby jej je dobrac indywidualnie (mowie o publicznym lekarzu) i podszkolic w wadach i zaletach -tylko wali jakiś standard bez wzgledu na cechy osobnicze pacjentki -i gdzie tu logika pytam?
    ... zobacz więcej
  • 21:36:57, 04-10-2007 babciela

    Lilis a po diabla Ty sie pchasz na Wolnosci-to olbrzymia przychodnia.Teraz naprawde na Parkitce byl program o ktorym]wyzej pisalam-skorzystalo z tego mnostwo kobiet-tylko te strajki-nie wiem czy juz doszlo do jakiegos porozumienia czy nie.Czytaj ogloszenia-programy sa - recze glowa.I szybkie terminy-tesciowa mojej corkin skorzystala z tego-bardzo szybka operacja teraz chemia-tez blyskawiczna-bez jakiejkolwiek mojej pomocy.Pozdrawiam
  • 21:46:12, 04-10-2007 an_inna

    Małgorzato! Co Ty - pierwszykontakt i piersi??? Mnie nie bada (no... może małoatrakcyjna jestem?) nawet jak jestem chora, tylko pyta - jak się pani czuje i co pani zapisać. Grzeczny nawet, nie powiem
  • 22:13:17, 04-10-2007 babciela

    U nas w Polsce piersi badaja ginekolodzy i to jest obowiazkowe badanie.
  • 22:15:19, 04-10-2007 Malgorzata 50

    ok ale do rodzinnego pytacza chodzi się jednak czesciej,,w naszym wieku (puk puk odpukuje bo ja szczesliwie nie chodzę)a ginekolog to i owszem bada.

Strony : 1 2 3 nastepna »

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć